Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Θέματα άσχετα με τον καφέ , χαλαρές συζητήσεις!

Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 17 Σεπ. 2014, 14:07

Νωρις νωρις ημουνα στο Ελ. Βενιζελος για την πτηση προς Ρωμη , η οποια ηταν προγραμματισμενη για τις 06:00 , και περιμενα υπομονετικα το αεροπλανο να μπω μεσα...Η πτηση κυλησε ομαλα , και σε 2 ωρες ημουν στην Χωρα του Εσπρεσσο ... :dancing:
07:30 το πρωι (γυριζουμε το ρολοι 1 ωρα πισω απο ελλαδα) ημουν στο ξενοδοχειο το οποιο βρισκοτανε κοντα στην Piazza Cavour , σχεδον κεντρο δηλαδη και εχοντας αφησει τα πραγματα στη ρεσεψιον περιμενα με μεγαλη ανυπομονησια να ξεχυθω στους δρομους για να πιω τον πρωτο μου εσπρεσσο ...
βγαινω απο το ξενοδοχειο και κατευθυνομαι στην Piazza Cavour (ή πλατεια Ελληνιστι)


DSC_0105.JPG



και πεφτω πανω σε ενα πολυ ομορφο μικρο καφε , με 2-3 τραπεζακια εξω ... παρατηρησα αμεσως οτι οι Ιταλοι πινουν το καφεδακι τους ορθιοι πανω στην μπαρα και σε διαστημα 5-10 λεπτων εχουν φυγει απο το μαγαζι ...ξεχναμε το Ελληνικο στυλ , οτι καθομαι με τις ωρες...Αλλα επειδη ειμαστε Ελληνες , καθησαμε σε ενα απο τα τραπεζακια εξω...
Σε λιγο εφτασε το πρωτο Ιταλικο espresso μου , και μου εκανε εντυπωση το ποσο ωραια φαινοτανε η κρεμα ,σαν χρωμα αλλα και παχια..Ο ογκος του δεν πρεπει να ηταν πανω απο 25-30ml , ισως και λιγοτερο...

DSC_0108.JPG


Ο καφες γλυκοπιοτος , χωρις οξυτητες και αρκετα σοκολατενιος , με ενα spicy τελειωμα ..Τυπικα Ιταλικος ...Μου αρεσε παρα πολυ παρολο που εχω συνηθισει τους μονοποικιλιακους ...Ο συγκεκριμενος ηταν μια μαρκα την οποια δεν γνωριζω και ουτε εχω δει στην Ελλαδα...
Με το ματι φαινοτανε οτι η εκχυλιση ειχε γινει σωστα , αλλα επειδη ηθελα και επιβεβαιωση πηγα και εκατσα για λιγο στην μπαρα να δω τις εκχυλισεις τους... Η μηχανη μια Rancilio με 3 Group (Η πλειοψηφια Rancilio ηταν) και Mazzer SJ μυλοι..
Καθομαι λοιπον τωρα και παρατηρω τον Barista απο την αρχη εως το τελος της διαδικασιας και παρατηρω :
Ξεκιναει και κοβει καφε γεμιζοντας το μισο Doser , γεμιζει με αρκετη ποσοτητα το καλαθακι και παταει με κανονικο (οχι πλαστικο) tamper ...κουμπωνει το κλειστρο στην Rancilio και παταει εκχυλιση , και μετα απο 5-7" βγαινει σιγα σιγα μια πολυ ομορφη ροη , παχυρευστου espresso ...

Φευγω Ικανοποιημενος απο εκει και συνεχιζω την πορεια μου προς την εξερευνηση του κεντρου της Ρωμης αλλα και την αναζητηση για εμπειριες πανω στον espresso...


Η συνεχεια ειχε αρκετο ποδαροδρομο , και βολτες στο κεντρο της πολης , αλλα η πολη ηταν τοσο ομορφη , γεματη πλακοστρωτους δρομους , αγαλματα και πολλα ιστορικα στοιχεια που σε καναν να ξεχνας την κουραση των κατω ακρων σου...
Μικρα και ομορφα διακοσμημενα Cafe συμπληρωναν (κατ εμε) το συνολο της ομορφιας ...

Το αρθρο συνεχιζεται , απλα το παω αργα για να το γραψω οσο πιο πληρες μπορω χωρις να ξεχασω ή ξεπερασω κατι ...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted
{ TAGS }Περιήγηση στην Ρώμη, η πόλη του Espresso, espresso Ρώμη,

Re: Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 25 Σεπ. 2014, 11:34

Η συνεχεια μας επιφυλλασε πολλα και ωραια καφεδακια σε διαφορα μικρα καφε αλλα με τοσο γουστο , που με τραβουσαν σα μαγνητης να μπω να δοκιμασω...

DSC_0127.JPG


Να πω την αληθεια πηγα προκατειλλημενος οσο αφορα τον καφε και δη τον Ιταλικο Εσπρεσσο γιατι ειχα ακουσει για ρομπουστα ή ειχα στο μυαλο μου τους καφεδες που πινουμε εδω στην πληθωρα των Ελληνικων καφε ,ομως επεσα πολυ εξω ....
Οι καφεδες που ηπια , απο την ωρα που πατησα το ποδι μου στην Ρωμη μεχρι και το αεροδρομιο τους , σας πληροφορω οτι οχι απλα πινοντουσαν ευχαριστα , αλλα ηταν πολυ καλοι...
Βεβαια σε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα μαγαζια παρατηρησα οτι δινουν μεγαλη σημασια στην παρασκευη του καφε και ειχαν ολες οι εκχυλισεις σωστους χρονους και κοψιματα...Ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση σε σχεση με την Ελλαδα ειναι οτι δεν ειδα κανεναν να παταει με πλαστικο tamper..Καθε Barista ειχε το δικο του ....
Σαν πρωτη υλη τωρα , οι καφεδες σιγουρα πιο σκουροι απο οτι παιζουμε εμεις στους μονοποικιλιακους , αλλα γλυκοπιοτοι , σοκολατενιοι και χωρις οξυτητα ...


Στη συνεχεια κατευθυνθηκα σε ενα πολυ διασημο καφε που βρισκεται 50μ απο το Πανθεον , το γνωστο Tazza D'Oro (οσοι βλεπουν την εκπομπη "Dangerous Grounds" , το γνωριζουν μιας και ο Todd το εχει επισκεφτει ...
Με το που μπηκα μεσα καταλαβα οτι αυτο το μαγαζι διεφερε κατα πολυ απο τα υπολοιπα που ειχα επισκεφτει μεχρι στιγμης...


DSC_0372.JPG



Σακια με πρασινο Κοκκο δεσποζαν στην εισοδο και σε "φωναζαν" να μπεις πιο μεσα να δεις τι γινεται ....

DSC_1785.JPG



Μεσα στο μαγαζι ο κοσμος περιμενε υπομονετικα στο ταμειο να πληρωσει το καφεδακι του ή να αογρασει καποια Brika ή κουπα με την φιρμα του καταστηματος ....


DSC_0371.JPG



Στον παγκο πανω καθοτανε μια Wega με 4 group και μυλοι Mazzer SJ....

DSC_0370.JPG



DSC_1795.JPG



Η εκπληξη ερχοτανε ομως οταν εστριβες σε μια γωνια του μαγαζιου και εβλεπες....
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 29 Οκτ. 2014, 23:00

Με το που στριβω στην γωνια , τσοοοουυυυυπ , να ενα Probat , να δουλευει αταραχο μεσα στην βουη του κοσμου , και ο Roaster απο πανω να κανει τα "μαγικα" του :Yeah:

DSC_1790.JPG



Διαφορα ξυλινα βαρελακια με πρασινο κοκκο , διαφορετικων προελευσεων ...Δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω εκει μεσα ...


DSC_1793.JPG



Στο Tazza D Oro ηπια ενα απο τα καλυτερα καφεδακια παντως ...



http://www.santeustachioilcaffe.it/
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 29 Οκτ. 2014, 23:19

Συνεχεια ειχε το πολυ ομορφο καταστημα της Illy στη Ρωμη ...Με τραβηξε με τα τοσο εντονα χρωματα και σχεδια που δεν αντισταθηκα να πιω ενα εσπρεσσακι στα ορθια :dancing:

DSC_1552 (Copy).JPG



DSC_1545 (Copy).JPG



DSC_1546 (Copy).JPG



DSC_1547 (Copy).JPG



DSC_1548 (Copy).JPG



DSC_1549 (Copy).JPG


Προσεγμενο το καταστημα , αλλα οι τιμες στα πανεμορφα φλυτζανακια τους φυσικα Φωτια ....

Ωραιο εσπρεσσακι , αλλα οχι κατι αξιομηνμονευτο ...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 29 Οκτ. 2014, 23:34

Εεεεε μετα απο τοσο περπατημα , να μην παω και μια βολτα στο πιο γνωστο καφε της Ρωμης ?? Ποιο αλλο φυσικα , απο τον Αγιο Ευσταθιο ( Sant Eustachio il Cafe) ...

Το στγκεκριμενο καφε , βρισκεται λιγο πιο περα απο το Πανθεον , σε μια πολυ ομορφη πλατεια ...Φτανοντας , θα παρατηρησει κανεις τον κοσμο που ειναι συγκεντρωμενος μεσα για να αγορασει καφε , αλλα και αυτους που περιμενουν απεξω για να καθησουν ...

DSC_0394 (Copy).JPG




DSC_0393 (Copy).JPG




DSC_0397 (Copy).JPG



Περιμενω λοιπον υπομονετικα να βρω ενα τραπεζι , και πραγματικα μετα απο λιγη ωρα , φευγει μια παρεα και απογειωνομαι να το προλαβω...Καθομαι λοιπον και ανοιγω τον καταλογο να δω τι υπαρχει ...

Εκτος απο τα κλασσικα εσπρεσσο , καπουτσινο (cappuccino) , βλεπω και κατι καινουριο : GrandCafe ...
Παραγγελνω λοιπον εναν εσπρεσσο και ενα Grandcafe...

DSC_0410 (Copy).JPG



DSC_1897 (Copy).JPG


O espresso δε μπορω να πω οτι με ξετρελλανε ιδιαιτερα ..ηταν καπως bitter και εμοιαζε να εχει RD , κοντα στην ημερομηνια γεννησης μου... :dancing:
Φυσικα οπως ολοι αναρωτιομουνα και εγω ΜΑ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΡΕΜΑ και ειναι τοσο πηχτη και παχια ...
Μου θυμιζε εσπρεσσο με κρεμα απο Νες Καφε...Τα συμπερασματα απο τη φωτο δικα σας...

Ο GrandCafe , που φημιζεται το εν λογω καταστημα , ηταν λιγο καλυτερος μιας και το γαλα τα ειχε σκεπασει ολα και εδενε μπορω να πω ...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 29 Οκτ. 2014, 23:40

Μεσα στο μαγαζι , οπως θα δειτε γινοτανε χαμος απο οτι μπορεις να φανταστεις σχετικο με τον καφε , σταμπαρισμενο με τη φιρμα του μαγαζιου ...

Κουπες , φλυτζανια , λικερ καφε , Brika , διαφορα γλυκα ειναι λιγα απο αυτα που πουλαει το Sant Eustachio ...

DSC_1800 (Copy).JPG


DSC_1801 (Copy).JPG


DSC_1802 (Copy).JPG


DSC_1804 (Copy).JPG


DSC_1805 (Copy).JPG


DSC_1806 (Copy).JPG



http://www.santeustachioilcaffe.it/
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 29 Οκτ. 2014, 23:50

Το επομενο φανταστικο καφεδακι το ηπια μεσα σε ενα πολυ ωραιο παρκο της Ρωμης , στη Villa Borghese ...
Ενα φανταστικο παρκο , γεματο πρασινο , λιμνες και συντριβανια ...
Βλεπω λοιπον ενα πολυ ωραιο μαγαζακι και ξεκιναω να μπω για να δοκιμασω , τι αλλο φυσικα ...το εσπρεσσακι τους...

DSC_1664 (Copy).JPG


Μπαινοντας μεσα αντικρυσα ενα κοσμημα πανω στον παγκο τους...Δειτε μονοι σας ...

DSC_1668 (Copy).JPG


Victoria Arduino με 3 γκρουπ , και ο Αετος καθεται αγερωχος στην κορυφη ...

DSC_1665 (Copy).JPG



ο καφες δεν γνωριζω τι μαρκα ηταν αλλα με αφησε απολυτα ικανοποιημενο ...Γεματο σωμα και μπολικη σοκολατα , χωρις ιχνος πικριλας ...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 30 Οκτ. 2014, 00:02

Τελευταιο στην περιγραφη μου αφησα ενα πολυ διασημο(ισως το πιο διασημο) καφε της Φλωρεντιας ...
Το Cafe Paszkowski , ειναι το πιο "κυριλατο" και ακριβο καφε της Φλωρεντιας , αλλα μιας και εκανα το ταξιδι μεχρι εκει , δε θα εχανα με τιποτα τη δοκιμη ...
Το Paszkowski , βρισκεται στη πιο κεντρικη πλατεια της Φλωρεντιας και χρονολογειται απο το 1846 ...
Οπως σε ολες τις δοκιμες μου , ετσι κ εδω πηρα δυο καφεδακια ..Εναν εσπρεσσο και εναν καπουτσινο ...


DSC_1505 (Copy).JPG



DSC_1503 (Copy).JPG


Ο εσπρεσσο Ντελικατος , με μεταξενια υφη στο στομα , που σου αφηνε μια επιγευση σαν μαυρη σοκολατα παυλιδης , με αφησε πολυ ικανοποιημενο ..
Ο καπουτσινο πολυ καλος και γευστικος , με τον εσπρεσσο να αγκαλιαζει ιδανικα το γαλα και να δημιουργουν εναν συνδυασμο πολυ νοστιμο ...


http://www.paszkowski.it/



Κλεινοντας να πω οτι τελειωσε επιτελους το θεμα και μπορουμε να συζητησουμε οτι θελετε :dancing:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 30 Οκτ. 2014, 22:36

Καλησπέρα θα πω και εγώ οτι περι τα τέλη σεπτέμβρη βρισκόμουν και εγώ στη Ρώμη για ταξίδι μέλιτος (τυχαίο...) και έκανα τις βόλτες μου στα τοπικά καφέ. δεν έχω να προσθέσω πολλά περισσότερα απότι παρέθεσε ο Νίκος.
πέραν του καφέ tazza d'oro όπου όταν πήγα γινόταν λαϊκό προσκύνημα...
Βέβαια σε αρκετά καφέ παρατήρησα τα χόπερ να είναι γεμάτα και το ταμπινγκ να γίνεται με το ταμπερ του μύλου!!!
Δεν ήπια χάλια καφέ μιας και η κατανάλωση σε όλα ήταν μεγάλη.
Πέραν των καφέ που παρέθεσε ο Νίκος να προσθέσω το cafe greco στα ισπαικά σκαλιά. Αρχοντικός χώρος με βαρύ αναγεννησιακό στυλ και προσωπικό ντυμένο με φράκο..!!!
Εσπρέσσο στον πάγκο 1 ευρω στο τραπέζι 6 ευρώ!!!!
Αλλά πολύ καλός εσπρέσσο και σωστη διαδικασία.
Επίσης στην piazza di popollo, το cafe canova kai rosati. απο τα παλιά καφέ της ρώμης. Πάντως ψάχνοντας επισταμένως στο ίντερνετ για καφε τύπου specialty και single origin και τέτοια δεν βρήκα κάτι όλοι δουλεύουν με blend απότι κατάλαβα.
επίσης το italian roast είναι όντως έντονο πικρό και σκούρο όπως το είχα ακούσει.

Υ.Γ. δεν κατάφερα να βρώ πως ανεβάζω φωτος αν βρώ θα ανεβάσω..!
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Περιήγηση στην πολη (Ρώμη) του Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 17 Δεκ. 2014, 11:10

Αν και αργήσαμε να απαντήσουμε σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σίγουρα είναι πολύτιμες.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Ελεύθερη Ώρα

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη