Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 17 Οκτ. 2014, 19:59

Καλησπέρα σε όλους! H μηχανή ήρθε τελικά και όπως υποσχέθηκα παραθέτω ένα μινι review..
H μηχανή αγοράστηκε απο το elektros.it που δίνει την δυνατότητα εγκατάστασης opv ρυθμισμένης στα 10bar + anti vacuum valve..Εδώ που τα λέμε και η τιμή του καταστήματος ειναι πάρα πολύ καλή! η παραγγελία έγινε την προηγούμενη Τρ'ιτη 7/10 και έφτασε στο σπίτι την τετάρτη που μας πέρασε..
έστειλα mail στο elektros πριν την αγορά κάνοντας διάφορες ερωτήσεις και με εξέπληξε το πόσο άμεσα μου απάντησε σε όλες μου τις ερωτήσεις ο ιδιοκτήτης του καταστήματος ο Gianni. ενημερωνόμουν συνεχώς με mail για την πορεία της παραγγελίας και γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την υποστήριξη του καταστήματος ως τώρα..
Η μηχανή μαζί με τα mod και τα μεταφορικά κόστισε κάτι λιγότερο από 650Ε. Ήρθε άψογα συσκευασμένη και μαζί με τη μηχανή το κατάστημα έστειλε και ένα δωράκι που περιελάμβανε ένα μεγάλο δοχείο με σκονη για backflush, 2 φλάτζες ανταλλακτικές για το group head, τυφλό καλαθάκι και 500gr καφέ σε σπυρί!
Μέσα στο μήνα έρχεται και ο compak k3 για υποστήριξη :a013:
Καλά καφεδάκια εύχομαι σε όλους και μόλις καταφέρω να δαμάσω το steam wand με τον πολύ δυνατό ατμό θα ανέβουν και τα απαραίτητα βιντεάκια!

IMG_0731.resized.JPG
Το δέμα όπως το παρέλαβα από UPS
IMG_0756.resized.JPG
Προσεγμένο πακετάρισμα
IMG_0757.resized.JPG
Μετά από πολύ φελιζόλ
IMG_0758.resized.JPG
Η διόλου μικρή μηχανούλα
IMG_0759.resized.JPG
Μια ματιά από πάνω
IMG_0773.resized.JPG

gifts.resized.jpeg
Τα δώρα του καταστήματος
IMG_0774.resized.JPG
Ο μανίσιος σωλήνας πριν την εγκατάσταση του kit opv + anti vacuum valv
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty
{ TAGS }Nuova Simonelli Oscar,electros.it, εσπρεσσιέρα, καφετιέρα, coffee machine,

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 17 Οκτ. 2014, 20:27

Τις ευχες μου στις εστειλα :tooth:
Σε 2 βδομαδες ακριβως θα εχουμε συναντηση με το Στελιο στο Blue cup (θα υπαρξει σχετικη ανακοινωνση), ελα να γνωριστουμε απο κοντα, να μας τα πεις και για την oscar. :P
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 17 Οκτ. 2014, 21:07

Μεγειες μεγειες.Σου ευχομαστε ολοκαρδα να ζησεις μαζι της εξαιρετικες στιγμες εγχυλισεων τις οποιες θα μοιραστεις μαζι μας :lol:
Ολα φαινονται αψογα και η αισθηση της καινουργιλας ειναι ολα τα λεφτα :dancing:
Θεωρω αυτη την αγορα ως μια απο τις καλυτερες για να μην πω η καλυτερη value for money αγορα που υπαρχει.
Συγχαρητηρια φιλε μου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 17 Οκτ. 2014, 22:08

Τα συχαρίκια θα δωθουν στο blue cup και όχι μεσω φορουμ....... :Yeah: :Yeah: :Yeah: θα σε περιμενουμε για ανατριχιαστικες λεπτομέρειες..... :coffee: :coffee: :coffee:
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marvellous_Cain » 17 Οκτ. 2014, 22:45

Μεγειά και καλά καφεδάκια !

Ενδιαφέρον θα έχει να μας πεις το πως κατέληξες στην αγορά της συγκεκριμένης μηχανής !
Γενικότερα το πως το έψαξες το θέμα κτλ ποια άλλη μηχανή είχες στο μυαλό σου και γενικότερα τι σε έκανε να πας εκεί !
Marvellous_Cain
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 24 Μάιος 2014, 20:42
Τοποθεσία: Ioannina
Ονομα: Thanasis
Τοποθεσια: Ioannina
Μηχανη: Rancilio Silvia
Μυλος: Malkhoning Vario
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster: nope :(
Αγαπημένοι Καφέδες: Τα πάντα απο Costa Rica

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 17 Οκτ. 2014, 23:31

Συμφωνω με το Θαναση.Θα περιμενω κι εγω για μια εκθεση του σκεπτικου σου φιλε μου.Εχει ενδιαφερον για αρκετο κοσμο αυτο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 18 Οκτ. 2014, 01:05

Μεγιές, είναι κούκλα η μηχανή, καλά καφεδάκια!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 18 Οκτ. 2014, 06:27

Πανέμορφη είναι!!

Να τη χαίρεσαι.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 18 Οκτ. 2014, 09:10

Marvellous_Cain έγραψε:Μεγειά και καλά καφεδάκια !

Ενδιαφέρον θα έχει να μας πεις το πως κατέληξες στην αγορά της συγκεκριμένης μηχανής !
Γενικότερα το πως το έψαξες το θέμα κτλ ποια άλλη μηχανή είχες στο μυαλό σου και γενικότερα τι σε έκανε να πας εκεί !


woodsman43 έγραψε:Συμφωνω με το Θαναση.Θα περιμενω κι εγω για μια εκθεση του σκεπτικου σου φιλε μου.Εχει ενδιαφερον για αρκετο κοσμο αυτο.


Καταρχάς μου αρεσε πάντα ο καφές..σαν φοιτητής δουλεψα στα Γιαννενα σε street coffee και κάποια στιγμή παρέστησα κι,εγω τον "μπουφετζη". Καφέ έμαθα να κάνω μόνος μου βλέποντας την τεχνική του εκάστοτε μαγαζιού.. με τα πολλά έμαθα να κάνω καλά καφεδάκια αλλά τελείως μηχανικά. Γέμισμα του pf με καφέ, πάτημα και τη δουλειά την έκανε μόνο ο εξοπλισμος χωρίς να κατανοώ την ιεροτελεστία..

Αποφασισα λοιπόν να παρω τελευταία μια μηχανή για το σπίτι..ε λέω εντάξει με 100Ε κομπλέ είσαι ας μπω και σε κανα site να ενημερωθώ.. εμ τι το θέλα..άρχισα να βλέπω κάτι εξωφρενικές τιμές για να κάνεις αξιοπρεπή καφέ και λέω πλάκα κάνουν.
Πηρα λοιπόν τη saeco και τον porlex και τον βασικο εξοπλισμο..φτιαχνω ένα εσπρεσακι..συμπαθητικο..παμε λέω να κάνουμε και αφρόγαλα...κουτσα στραβά κάτι γίνεται..δεύτερο απανωτά για κανέναν λόγο...

Μετά αναρωτήθηκα γιατί κι άρχισα να διαβάζω τι διαφορες έχουν οι φθηνές μηχανές από άλλες πιο ακριβές..έμαθα για τις διαφορες single boiler, hx και double boiler μηχανών..
Προσωπικά με ενδιαφέρει να φτιάχνω 3 με 4 καπουτσίνο τα πρωινά..οπότε steam, priming και μετά brew μου φάνηκε μανικι..
Παράλληλα μου μπήκε η ιδέα να παρω κάτι καλύτερο που να κρατήσει σε βάθος χρόνου..εβλεπα για rancilio Silvia..ανετρεξα στο YouTube, ειδα πως ήταν single boiler και πως το pid σε τέτοιες μηχανές είναι σχεδόν μονόδρομος για να περνεις συνέχεια καλά αποτελέσματα και πέφτει στο μάτι μου σε ένα συγκριτικό rancilio Silvia vs Nuova simonelli Oscar...ακουσα 2 βασικα πράγματα. Brew and steam at the same time και value for money..

Λέω για να ψάξουμε για ελληνικο feedback για τη μηχανουλα...βρηκα πράγματα, οι ιδιοκτητες έλεγαν πόσο αξιόπιστη μηχανή είναι και πως καταφέρνουν να πάρουν σταθερά καλά φλιτζάνια έστω κι αν κάποιοι παράμετροι της ιεροτελεστίας παρασκευής εσπρέσο δεν είναι αψογοι.. ο λόγος βέβαια η αρκετά καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα από μια single boiler μηχανή..γενικά αναφέρεται στα φόρουμ σαν τανκ η συγκεκριμένη..

Έμαθα και τα μειονεκτήματα της όπως η έλλειψη anti vacuum valve και ρυθμιζόμενη opv και βρήκα την περίπτωση του elektros που έδινε την δυνατότητα εγκατάστασης τους..εβλεπα ότι η τιμή για τη συγκεκριμένη έπαιζε κοντά στα 900, 620 στο coffeeitalia και 620 στο elektros μαζί με τα mod.. ε δεν ηθελε πολύ μετά, η αμέσως προηγούμενη επιλογή ήταν η rancilio Silvia στα 480..το πηρα απόφαση λοιπόν και πιστεύω πως θα με αποζημιώσει...
Εν αναμονη του μυλου λοιπόν γιατί τώρα με τον πορλεξ είναι σαν να έχεις evo με λάστιχα από autobianchi :tooth:

Ηθικο διδαγμα: πολυ καλη έρευνα αγοράς και διάβασμα σε γλιτώνουν από έξτρα έξοδα..από την άλλη αν δε πάθεις δε θα μάθεις, όπως στη περιπτωση μου...
Έγραψα πολλα το ξέρω αλλά αφού είπε έκθεση ο woodsman :' :tooth: ...

Ps: ήμουν τις προάλλες στο blue cup αχνοφαινεται κι ένα σακουλάκι καφέ στις φωτό που το πηρα από το μαγαζί. Μακάρι να βολέψει να τα πούμε κι από κοντά, να μάθω από τους παλιούς!
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 18 Οκτ. 2014, 09:25

Αντώνη να την χαίρεσαι! Όμορφη και υπερτουμπίζεται με τις μετατροπές :headbang3:
Άντε να μας ανεβάσεις και καμιά εκχύλιση σιγά σιγά, γιατί είναι διαμαντάκι η Nuova Simonelli Oscar και ομολογουμένως σε πολύ καλή τιμή :headbang3:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη