Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 01 Νοέμ. 2014, 11:09

Καλημέρα...λογω έλλειψης χρόνου αυτό το διάστημα, ανέβαλα την αγορα του μυλου. Ευκαιρία κιόλας να μαζευτεί κανα φράγκο παραπάνω μήπως το σκεφτώ καλύτερα και παρω κάτι καλύτερο. Ελεγα αρχικά να παρω το Compak k3 αλλά μου μπήκε στο μάτι και ο vario..από ψαξιμο που εκανα οι περισσότεροι λένε πως το κόψιμο τους είναι ισάξιο απλά ο vario βολεύει αν κάνεις εναλλαγές από espresso σε γαλλικο πχ..αυτή η εικόνα μου δημιουργήθηκε τουλάχιστον..

Ποια είναι η γνώμη σας; ισχύει πως ο vario βγαζει προβλήματα συχνότερα από άλλους μύλους; τι προτείνεται..τα 380 άντε 400 ειναι το ταβάνι για μυλο..σημασια επίσης δινω και στο μέγεθος του μυλου..δεν θέλω κανένα γομάρι στη κουζίνα..το ξέρω ότι οι mazzer και anfim είναι ότι καλύτερο αλλά είναι επαγγελματικοί μύλοι και αρκετά μεγάλοι..η αλήθεια είναι πως θα ήθελα doserless μυλο..

Τέλος να πω πως η ποιότητα κατασκευής του k3 μου φαίνεται καλύτερη από του vario...αυτή η διάφορα στα 100E έχει νόημα για τον vario?Ψαχνοντας λίγο περισσότερο βρήκα σε καλή τιμή τον Macap mc6 εδώ https://www.espressocoffeeshop.com/inde ... uct_id=668 δεν βρήκα όμως καθόλου ελληνικο feedback για τον συγκεκριμένο μόνο πως τον πουλάει το barista.gr.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty
{ TAGS }μύλος καφέ, coffee grinder, καφέδες,

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geo » 01 Νοέμ. 2014, 13:14

Καλημερα.Επειδη βρισκομαιι κι εγω κοντά στην αγορά μυλου,Mazzer SJ, θελω να ρωτησω τι γινεται με τους μυλους χωρις δοσομετρητή;Δεν τα κανουν ολα γυρω τους χάλια η χρειαζονται οπωσδηποτε κάποια πατέντα; Οχι τπτ αλλο αλλά μην παμε γυρεύοντας :waf:
geo
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 27 Μάιος 2014, 12:23
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Πατρα
Μηχανη: Bacchi
2η μηχανη: Moka Bialetti
Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Νοέμ. 2014, 16:38

Αντωνη μιας και σε ενδιαφερει το μεγεθος η στιβαροτητα η ποιοτητα αλεσης και η κατασκευαστικη η αντοχη στο χρονο η μεταπωληση η τεχνικη υποστηριξη η home χρηση με ανυπαρκτη κατακρατηση και πανευκολο καθαρισμο του πολυ μικρου τουνελ εχεις μονο μια επιλογη στα χρηματα που κινεισαι.Αυτη
Eναλλακτικα ο Anfim Best για μενα ειναι η ισαξια ποιοτικη επιλογη σωστης αλεσης μαζι με ολα τα παραπανω.
Σε σχεση με αυτα τα υπολοιπα εργαλεια που αναφερεις τα θεωρω ολιγον :jerking: Προσωπικη αποψη καθαρα χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν κανουν τη δουλεια τους.
Γιωργο δεν τα κανουν ολα χαλια οπως λες αλλα εχουν το μειονεκτημα της κατακρατησης καφε μεσα στο τουνελ που σημαινει οτι την επομενη πρεπει να πεταξεις μερικα γρ. για να σου βγει εξω ο φρεσκος.Επιπλεον αρκετοι οπως ο macap που λεει ο αντωνης βγαζουν εξω τρομερο clumbing και γι αυτο το ντοσερ ειναι μονοδρομος.Τα ντοσερ ειναι μεγαλη ευκολια για την κατανομη και την διασπαση του clumbing και διευκολυνουν για τον καθαρισμο του ορατου πια τουνελ.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 01 Νοέμ. 2014, 16:48

Κλασικά έχεις πιάσει Δημητρη ακριβώς το τροπο που σκέφτομαι..Να ταν doserless και θα ήταν σίγουρα η πρώτη μου επιλογή..ξέρω ότι παρουσιάζει clumping ο συγκεκριμένος αλλά με το doser εξαφανίζεται..ίσως εσφαλμένα μου εχει καρφωθεί ότι το doser μειώνει τη πρακτικότητα, δυσκολότερο καθάρισμα κλπ
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Νοέμ. 2014, 16:50

Δες και εδω μια ματια
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 01 Νοέμ. 2014, 18:29

Φαίνεται όντως τανκ ο μύλος..το doser με χαλαει λίγο και αισθητικά αλλά το σκέφτομαι..πέραν από το καθαρισμα του τούνελ με ένα πινελακι μετά απο κάθε αλεση, θα χρειάζεται κάτι άλλο στην καθημερινή ρουτίνα; σίγουρα θα μένουν υπολείμματα στο doser αλλά ευελπιστώ να μην χρειάζονται κάθε φορά καθάρισμα..
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Νοέμ. 2014, 18:55

Nαι Αντωνη οντως υπαρχει μια ρουτινα καθαριοτητος η οποια δεν ειναι και τοσο τραγικη και συνηθιζεται ευκολα.Εαν τοποθετηθουν αυτοκολλητα κατω στον αστερια να σκουπιζουν καλυτερα η καθαριοτητα λιγοστευει παρα πολυ.Με δυο τρεις κινησεις εχεις αδειασει και το τουνελ και το ντοσερ.
Προτεινω με ντοσερ γιατι δεν καλοβλεπω το απιστευτο clumbing και την κατακρατηση που εχουν ολοι οι οικονομικοι deserless πραγμα που τα παει πολυ καλυτερα ο vario.Αν ειχε μια καλυτερη ποιοτητα κατασκευης θα ηταν αδιαμφισβητητος νικητης.Ωστοσο και σε αυτον πρεπει να πεταξεις μερικα γρ. καθε φορα που αλλαζεις ρυθμιση η για να φυγει ο χτεσινος καφες που εχει κατακρατηθει.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 01 Νοέμ. 2014, 22:51

Οσο αναφορα τους doser μυλους,,,,,,+10!!!!!! :Yeah: Ετσι απλα....
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron