Αφαλατωση HX μηχανης.

Ένας καλός Barista φαίνεται και στην καθαριότητα

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 22 Μαρ. 2015, 11:33

:2funny: μικρό το κακό... Μετά το χρόνο θα ανοιχτεί και το boiler για αφαλατωση
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 22 Μαρ. 2015, 14:48

Εγώ που έχω ακροφύσιο νερου, ΑΝ ρουφήξει μπορώ να αδειασω από εκεί;
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 22 Μαρ. 2015, 19:59

Λοιπον μετα απο 3 μηνες που εχω και εγω την Oscar εκανα και εγω την φοβερη και τρομερη :new_shocked: αφαλατωση συμφωνα με τις οδηγιες του Δημητρη (Woodsman).
Την βαλβιδα αναπνοης δεν την προλαβα ουτε εγω, την ακουσα στα 4 λεπτα ακριβως την ωρα που ενιωσα το γκρουπ χλυαρο.
Το πρωτο μισο λιτρο που εβγαλα ηταν καθαρο, το δευτερο μισο λιτρο ηταν το νερο λιγο μπλε.
Εβαλα στο τελευταιο ξεβγαλμα (ειδες τι μας μαθαν οι γυναικες μας :waf: , που σε ρε μανα!!! :respect: ) και ενα κουταλακι σοδα ετσι για να πω οτι το εκανα και αυτο, και τωρα απολαμβανω καφεδακι απο Barista-shop τον Brazil Fazenda Primavera.
Σας το ειπα-δεν σας σας το ειπα οτι εδω ειστε μια πολυ καλη καλη παρεα :headbang3:
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 23 Μαρ. 2015, 20:05

μετά από κάποια ξεπλύματα του boiler 2 απανωτά και ένα σήμερα, αν σβήσω τη μηχανή και γυρίσω το ακροφύσιο για να αποσυμπιεστεί το boiler βγαίνει μια μικρή ποσότητα μόνο νερου. με το που ενεργοποιώ τη μηχανή τραβάει ελάχιστο νερό που σημαινει ότι δεν αποσυμπιέζεται..για ποιον λόγο όμως..;μέτρησα τη πίεση του boiler και είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι.. 1.4 bar
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 04 Απρ. 2015, 16:20

Δημήτρη μου είχες πει κάποτε οδηγίες αφαλάτωσης για τη δική μου αλλά δεν τις βρίσκω :oops:
Για το group θυμάμαι κάτι σαν τα παραπάνω, ότι βάζω νερό με ξυνό στο δοχείο και τραβάω από εκεί, έχοντας επιβεβαιώσει ότι το μπόιλερ είναι γεμάτο για να μη τραβήξει.

Μετά για το μπόιλερ μου είχες πει να το ανοίξω από πάνω και να το αδειάσω με σωληνάκι αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Μπορείς σε παρακαλώ να μου τις πεις για να κανω την αναθεματισμένη αφαλάτωση μπας και σωθώ γιατί έχω πήξει στα τσάγια και τους νες; :new_shocked:
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Απρ. 2015, 18:23

Λογω του προβληματος που ανερτησες πρεπει να κανεις αφαλατωση με ξυνο απο το δοχειο.
1).Ζεστανε τη μηχανη μεχρι να ανεβασει πιεση.
2).Γεμισε με διαλυμα ξυνου το δοχειο νερου.Βαλε μπολικο ξυνο.Ενα κουτακι τουλαχιστον.
3).Σβηστη και ανοιξε τη βανα του νερου να τρεχει νερο βραστο μεχρι να σταματησει τελειως.
4)Αμεσως μολις σταματησει να τρεχει νερο αναψε τη και αστη να τραβηξει μονη της το διαλυμα .
5)Οταν τραβηξει ,οσο τραβηξει, τοτε σβηστη και αστη κανα δυωρο ετσι.
6).Μετα το δυωρο ανοιξε απο πανω την βαλβιδα αναπνοης με σβηστη μηχανη και κρυα εννοειται και βαλε ενα σωληνακι μεσα να φτασει στον πατο του μποιλερ και ρουφα το νερο να αρχισει να τρεχει μεσα σε ενα κουβα στο πατωμα.
Ενναλακτικα μπορεις να ανοιξεις τη βανα του ζεστου νερου ,να της βαλεις στο στομιο ενα λαστιχο ποτισματος κανα μετρο και να ρουφηξεις απο εκει.Το πρωτο ομως ειναι καλυτερο που σου ειπα.
Αλλαξε και τη βαλβιδα αναπνοης συνδεσε τη και στο δικτυο και αναψε τη.
Οταν ζεσταθει καλα θα χρειαστουν και λιγα ξεπλυματα τραβωντας νερα απο τη βανα να κανει μερικες πληρωσεις μεχρι να καθαρισει το νερο.
Παρατηρησε μετα αν διορθωθηκε και παρακαλα γι αυτο γιατι ,αν δεν διορθωθηκε, μετα θα ερθει ο πονος :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 05 Απρ. 2015, 18:50

οκ θα περιμένω να έρθει η νέα βαλβίδα πρώτα. Να μην την αλλάξω πριν κάνω τα παραπάνω ή μετά; Από περιέργεια πάντως θα ανοίξω το boiler πριν ξεκινήσω να δω αν έχει νερό μέσα μη μου σκάσει στη μούρη! :new_shocked:
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Απρ. 2015, 21:11

Eιναι σιγουρα φουλαρισμενο νερο.Δεν χρειαζεται να το ανοιξεις.Απλα οτι κανεις να ειναι με δοχειο νερου και οχι πιεση δικτυου.
Αναψε τη με δοχειο νερου.Αστη να ζεσταθει με ανοιχτη τη βανα ατμου.Αν αρχισει να βγαζει νερο αντι ατμου μετα απο δεκα λεπτα ,τοτε σημαινει οτι ειναι γεματο.
Σε αυτη τη περιπτωση αστη για λιγο ακομα ανοιχτη μεχρι να βγαλει ατμο για λιγο και μετα κλειστη και κανε τη διαδικασια οπως ειπαμε.Καντα αυτα και χωρις να αλλαξεις την βαλαβιδα.Αποψε καντα.Απλα ξαναλεω οτι κανεις να ειναι με δοχειο νερου.Στο δικτυο θα την συνδεσεις μονο τοτε που σου ειπα και θα δουμε αν εγινε κατι θετικο η χρειαζεται τεχνικο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 06 Απρ. 2015, 20:36

Καλησπέρα Δημήτριε,

έκανα τα παραπάνω και τώρα είμαι στο βήμα 5 που περιμένω το δίωρο. Να σημειώσω ότι όταν άδειαζα το boiler από τη βάνα έβγαζε μπλε νερό που σημαίνει ότι στην προχθεσινή αφαλάτωση του group πέρασε ξυνό μέσα στο boiler. :roll:

Όταν κάνω μετά την αποστράγγιξη με το σωληνάκι, να το γεμίσω από πάνω με καθαρό νερό καμιά 2 φορές και να το ξεπλύνω με τον ίδιο τρόπο (με το σωληνάκι) ή να τραβήξω καθαρό νερό από το δοχείο ή δε θα βοηθήσει καθόλου και να προχωρήσω με τα γεγραμμένα;
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Απρ. 2015, 23:10

Kαντο το ξεπλυμα αλλα εφοσον ειχε περασει ξυνο μεσα στο μποιλερ και δεν διορθωθηκε το προβλημα ...πολυ φοβαμαι οτι ουτε τωρα θα γινει κατι.
Σε βλεπω για επισκευη σε τεχνικο.Και βρηκες πασχαλιατικα κι εσυ να παθεις ζημια που τρεχω να γλυτωσω απο τζιχαντιστες και δεν φτανω :mad:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συντήρηση Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη