Αφαλατωση HX μηχανης.

Ένας καλός Barista φαίνεται και στην καθαριότητα

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 06 Απρ. 2015, 23:17

Είμαι στη φάση του ξεπλύματος Και δείχνει ότι πάει καλα, δεν κάνει τα κουλά που έκανε προχθές το group. Τραβάω και βλέπω. Νεότερα σε λίγο. Πόσα ξεπλυματα να κάνω;
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 06 Απρ. 2015, 23:59

Λιεπόοον,

έκανα 3-4 ξεπλύματα μέσω της βάνας (άνοιξα και λίγο ατμό να περάσει κι από κει) και στο δοχείο που έβγαζα φάνηκε οκ στα τελευταία.

Έκανα και ξεπλύματα μέσω του group μερικά ποτήρια γιατί τις προάλλες το είχα αφήσει στη μέση με αυτά που συνέβησαν, βγαίνει καθαρό ποτήρι τώρα αλλά παρατηρώ κάτι μεταλλικά σώματα να αιωρούνται :shock:

Πλέον με τράβηγμα νερού από το group δεν φεύγει από την βαλβίδα αναπνοής :) *
Με τυφλό ανεβαίνει η πίεση στο 10 και στο κλείσιμο δεν επιστρέφει (όπως συνέβαινε φυσιολογικά). Το μόνο περίεργο που είδα είναι ότι όταν έφτανε στα 10 bar σταμάταγε η αντλία! :killmyself:

Με καφέ δεν δοκίμασα, πήγε αργά. Αύριο. Να κάνω κάτι άλλο πριν έρθει η βαλβίδα ;

edit:
* Είχε δώσει σημάδια από καιρό αλλά τα είχα παρερμηνεύσει, τώρα έδεσε η εικόνα σωστά. Μερικές φορές έβρισκα νερά από κάτω και νόμιζα ότι είχε χαλαρώσει το σωληνάκι της αποχέτευσης αλλά δεν, φώναζε για αφαλάτωση :waf:
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό black_sheep » 10 Μάιος 2015, 16:43

Γεια και απο μένα αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε κανείς να βοηθήσει και εμένα , αύριο παραλαμβάνω μια atlas wega , από φωτογραφίες που είδα από το εσωτερικό της και από ότι μου έχει πεί φίλος που πήγε και την αγόρασε είναι σε εξαιρετική κατάσταση, αυτό που με προβλημάτισε είναι οτι στο μπόιλερ της μεσα εχει παραμείνει νερό άγνωστο για πόσο καιρό και επίσεις δεν ξερω αν ο τύπος την εχει κανει ποτέ συντήρηση κ.α
Το θέμα μου είναι το εξής πως θα μπορέσω να καταλάβω χωρίς να διαλύσω την μηχανή αν έχει πιάσει το μποιλερ άλατα και πώς μπορώ να την κάνω μια αφαλάτωση με κιτρικό οξύ και σε τι αναλογίες ; :think:
Το μποιλερ της είναι χάλκινο απο οσο εχω δεί 12 λίτρα , λέτε να υπάρχει καποιο πρόβλημα με ξυνό και χαλκό?
black_sheep
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Απρ. 2015, 22:33
Ονομα: Απόστολος
Τοποθεσια: Κομοτηνη
Μηχανη: wega atlas
Μυλος: super joly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 23 Οκτ. 2015, 11:15

Γεια σας και παλι,.
ειμαι κατοχος μιας HX μηχανης εδω και 10 μηνες και συγκεκριμενα της oscar simonelli, εκτος απο τις ανα 3μηνο αφαλατωσεις η δικια μου πλησιαζει τον πρωτο χρονο λειτουργειας της και με απασχολει ο καθαρισμος του boiler. Καποιος απο τους συμφοριστες που ειναι κατοχος της ιδιας μηχανης και εχει την μηχανη περισοοτερο απο ενα χρονο εχει κανει τη συντηρηση μονος του? την εχει δωσει καπου να του την καθαρισουν?
Ρωταω τα παραπανω γιατι δεν εχει αναφερθει κατι στο φορουμ.

περιμενω εναγωνιως τις συμβουλες - προτασεις σας
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 23 Οκτ. 2015, 21:01

έρχεται και μένα ο καιρός για αφαλάτωση του boiler και θα τη πάω σε μάστορα να βγάλει τελείως το boiler για αφαλάτωση
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Οκτ. 2015, 09:28

Αντωνη να με συμπαθας αλλα αυτο που λες ειναι υπερβολικο.Δεν τρεχει λογος για λυσιμο μποιλερ απο τοσο νωρις ουτε πρεπει να πηγαινει μια ΗΧ σε μαστορα μετα απο ενα χρονο λειτουργιας της.Αυτο μπορει να συμβει μονο εαν υπαρχει διαπιστωμενο προβλημα στο εσωτερικο του μποιλερ απο ιζηματα .Η συνηθισμενη διαδικασια αφαλατωσης του μποιλερ καθε 6 μηνες ειναι ικανη να κρατησει τη μηχανη καθαρη για πολλα πολλα χρονια.Ασε που το ξυνο ειναι πολυ πιο ηπιο για το χαλκο απο αυτα που χρησιμοποιουν οι επαγγελματιες και προκαλουν και μερικη διαβρωση στο μεταλλο.
Τωρα αν ντε και καλα θες να την πας για να νοιωθεις εσυ καλυτερα.....εεεε τοτε παω πασο.Θαααα στο επιτρεψουμε :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 24 Οκτ. 2015, 11:33

Όχι φίλτατε Δημήτρη, κανένα λόγο δεν έχω να διαφωνήσω μαζί σου. Απλά μου φαίνεται λιγο μανίκι η αφαλάτωση του boiler. Πρέπει να γεμίσει όλο και άντε και γέμισε πως το αδειάζεις μετά χωρίς έξοδο νερού. Στη προηγούμενη κουβέντα που είχαμε για αφαλτωςη Του hx πολεμουςαμε να μη τραβήξει ξυνο το boiler γιατί είχες αναφέρει πως ειναι δυςκολο να ξεπλυθεί μετά. Καμία όρεξη δεν έχω να πάω σε μάστορα και να βάλει χέρι στη μηχανή.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 24 Οκτ. 2015, 12:33

καλημερα σας,
Δημητρη εγραψες οτι η συνηθισμενη διαδικασια αφαλατωσης του μποιλερ καθε 6 μηνες ειναι ικανη να κρατησει τη μηχανη καθαρη για πολλα πολλα χρονια. Μαλλον δεν εψαξα καλα γιατι δεν βρηκα αυτη τη διαδικασια. μπορειτε να μου την υποδειξετε???
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Οκτ. 2015, 20:02

gsisr έγραψε: Απλά μου φαίνεται λιγο μανίκι η αφαλάτωση του boiler. Πρέπει να γεμίσει όλο και άντε και γέμισε πως το αδειάζεις μετά χωρίς έξοδο νερού.

Μα στη δευτερη σελιδα αυτου του τοπικ εχεις δωσει μονος σου την απαντηση σε αυτο.Μαλιστα την ξεπλυνες μονος σου οταν ειχε παρει λιγο ξυνο μεσα.Επισης δεν ειναι απαραιτητο να γεμισει ολο.Ειναι αρκετο να αφαλατωθει μεχρι εκει που πληρωνει μονη της,Αλατα πιανει μονο στον πατο και στην αντισταση.
gsisr έγραψε: Στη προηγούμενη κουβέντα που είχαμε για αφαλτωςη Του hx πολεμουςαμε να μη τραβήξει ξυνο το boiler γιατί είχες αναφέρει πως ειναι δυςκολο να ξεπλυθεί μετά.
.
Δεν πολεμουσαμε τιποτε.Μια οδηγια σου ειχα δωσει γιατι φοβοσουν μην σου τραβηξει ξυνο επειτα απο διαφορα που ειχες διαβασει στο ιντερνετ με αποσυνδεση της solenoid και αλλα τετοια.Ξαναδιαβσε το νημα να τα θυμηθεις.
simi έγραψε:καλημερα σας,
Δημητρη εγραψες οτι η συνηθισμενη διαδικασια αφαλατωσης του μποιλερ καθε 6 μηνες ειναι ικανη να κρατησει τη μηχανη καθαρη για πολλα πολλα χρονια. Μαλλον δεν εψαξα καλα γιατι δεν βρηκα αυτη τη διαδικασια. μπορειτε να μου την υποδειξετε???

Ουτε λιγο ουτε πολυ την αναφερουμε σε αυτο το τοπικ απο τη δευτερη σελιδα και μετα αλλα οντως ειναι λιγο σκορπια και ασαφη .
Για την οσκαρ λοιπον, πρεπει πρωτα να αδειασει το μποιλερ απο νερο και αυτο γινεται ειτε με το τροπο που αναφερει ο αντωνης στη δευτερη σελιδα και μετα ειτε ανοιγοντας πανω στο μποιλερ την ακιδα της σταθμης και βγαζωντας εξω το νερο με ενα σωληνακι με τη μεθοδο την παλια της αναροφησης.Προτιμω το δευτερο τροπο.
Μετα ξαναβαζουμε την ακιδα και αναβουμε την μηχανη αφηνοντας τη να τραβηξει οσο νερο χρειαζεται απο το δοχειο το οποιο ομως θα ειναι με ξυνο.Την σβηνουμε και την αφηνουμε ετσι κανα δυωρο και μετα επαναλαμβανουμε την διαδικασια με καθαρο νερο καθε φορα ετσι ωστε να ξεπλυθει καλα.
Καλο ειναι να την αφησουμε να ζεστανει και κανα δυο φορες και να την ξεπλυνουμε μετα αλλα παντα το ξεπλυμα με κρυα μηχανη και χωρις πιεση μεσα της.
Οσο την ξεπλενουμε με νερο χωρις να την αφησουμε να ζεστανει δεν χρειαζεται τεφλον στα πασα η ακιδα αλλα αν προκειται να την αφησουμε να ζεστανει τοτε θελει τεφλον.
Και μην ξεχνατε.Ευθυνη δεν εχω καμμια.Οτι παθετε εσεις θα φταιτε :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αφαλατωση HX μηχανης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 24 Οκτ. 2015, 20:42

Μάστορα ευχαριστούμε. Αν ακολουθήσουμε τον πρώτο τροπο, χωρίς άνοιγμα και αναρρόφηση η ακιδα στάθμης θα αφαλατωθει;
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συντήρηση Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη