Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Εδώ, θα βρείτε τα πάντα γύρω από τις καφετιέρες.

Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xamenos » 24 Μάιος 2015, 19:15

Μόλις προμηθευτηκα την Lelit PL41TEM PID μέχρι στιγμής έχω προσπαθήσει να κάνω 10 καφέδακια χωρίς όμως επιτυχία. Η κρέμα τις περισσότερες φορές είναι λεπτή με αρκετές μικρες φουσκαλίτσες και διαλύεται σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Θα μπορούσε κάποιος να με συμβολέψει σχετικά με το τι θα πρέπει να προσέξω για να έχω καλύτερα αποτελέσματα;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις θερμοκρασίας είναι σωστές ή αν θα πρέπει να αλλαχθούν, γιατί διαβάζω διάφορα σε forums και έχω μπερδευτεί.

Ευχαριστώ
xamenos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Φεβ. 2015, 10:09
Ονομα: Theodore
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Lelit PL41TEM
Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster: no
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 24 Μάιος 2015, 20:49

Γιατι καφε μιλαμε??? και μυλος delongi?? :banghead:
Δε βρισκω το λογο να μην εχει σωστες εργοστασιακες η μηχανη
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cafeinomania » 25 Μάιος 2015, 00:18

Δεν παίζει ρολο τι καφέ έχει.Μύλο ΔΕΝ έχει.
Άβαταρ μέλους
cafeinomania
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 23:36
Ονομα: Σταθης
Τοποθεσια: θρακ/νες
Μηχανη: silvia v1 mod
Μυλος: aristarco ema75
Coffee Roaster: diy gas
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 25 Μάιος 2015, 09:19

Δεν την έχω ακουστά τη μηχανή αλλά φαίνεται αξιοπρεπής. Παρόλα αυτά, και την καλύτερη μηχανή να πάρεις, αν δεν έχεις έναν εξίσου αξιοπρεπή μύλο δεν κάνεις δουλειά, οπότε πρέπει να διαθέσεις κι ένα budget προς τα εκεί. Θεωρώ ότι έχεις κουμπωμένο ελεύθερο φίλτρο και όχι κάποιο pressurized.
Μεγειές παραυτά :Yeah:
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xamenos » 26 Μάιος 2015, 20:23

Συγνώμη αλλά δεν έχω ενημερώσει τα στοιχεία που εμφανίζονται. Έχω ένα μύλο Rancilio Rocky, οπότε δεν νομίζω να είναι ο μύλος το θέμα.
Έχω διαβάσει διάφορα σχετικά με την θερμοκρασία που δείχνει το PID και ότι έχει απόκλιση από την πραγματικότητα, οπότε η ερώτηση μου ήταν μήπως γνωρίζει κάποιος ποιά είναι η ιδανική θερμοκρασία που θα πρέπει να ρυθμίσω τη μηχανή.
xamenos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Φεβ. 2015, 10:09
Ονομα: Theodore
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Lelit PL41TEM
Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster: no
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Μάιος 2015, 11:28

Η ιδανικη θερμοκρασια ειναι αυτη που θα σου δωσει το καλυτερο γευστικο αποτελεσμα μαζι με μια σωστη εκχυλιση μεσα στις παραμετρους χρονου ml και γραμμαριων.
Για αυτο το λογο βαζουμε pid για να εχουμε εναν ελεγχο της καταστασης.
Το νουμερο που βλεπεις στην οθονη σου εχει διαφορα με την θερμοκρασια εκχυλισης.Επειδη δεν διαθετεις μετρητικο για να ξερεις τι εχεις εξω, ενα μικρο τιπ ειναι να ανεβαζεις θερμοκρασια στο pid εναν εναν βαθμο μεχρι να ακουσεις εναν ελαφρυ παφλασμο-βρασμο στο νερο που βγαινει εξω κατα την διαρκεια του φλας.Απο εκεινη τη στιγμη θα δοκιμαζεις εκχυλισεις και θα κατεβαζεις εναν εναν βαθμο μεχρι να βρεις την γευση που σου αρεσει.
Μπορει ο καφες σου να χρειαζεται πολυ υψηλη θερμοκρασια μπορει ομως και πολυ χαμηλη.Εσυ θα το ερευνησεις.
Εννοειται βεβαια οτι πρεπει να σιγουρεψεις την πιεση σου να ειναι κοντα στα 9 κατα την διαρκεια της εκχυλισης.
Ετσι οπως περιγραφεις αυτο που παιρνεις παντως ,εμενα το μυαλο μου παει σε μπαγιατικο-ξεθυμασμενο καφε η χαμηλη θερμοκρασια εκχυλισης η ακατασχετο chanelling.
Ξεκινα να αποκλειεις τις περιπτωσεις αυτες.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xamenos » 30 Μάιος 2015, 20:08

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!! Έχω ξεκινήση ήδη δοκιμές.
xamenos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Φεβ. 2015, 10:09
Ονομα: Theodore
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Lelit PL41TEM
Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster: no
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό murphy » 05 Ιουν. 2015, 10:11

Κατ' αρχήν καλορίζικη. Είναι πολύ καλή μηχανή, το ίδιο μοντέλο έχω κι εγώ και φτιάχνει καταπληκτικούς καφέδες, οπότε μην απελπίζεσαι.

Μερικές συμβουλές (χωρίς να είμαι ειδικός - προς αποφυγή παρεξηγήσεων, απλά πράγματα που με βοήθησαν στην αρχή)

- Άρχισε με έναν "εύκολο" καφέ, όπως πχ Taf Sweet Blue, Mokka, κτλ. Απέφυγε αυτούς που παράγονται σε υψόμετρο πάνω από 1500μ, τουλάχιστον στην αρχή.
- Η πραγματική θερμοκρασία του νερού είναι στην πραγματικότητα περίπου 5 βαθμούς χαμηλότερη από αυτή που φαίνεται στο PID. Οπότε είτε ρυθμίζεις το offset (αν δεν ξέρεις πως μπορώ να σου πω), ή απλά το συνυπολογίζεις όταν επιλέγεις τη θερμοκρασία της εκχύλισης. Στους καφέδες που χρησιμοποιώ εγώ (Taf La Margarita, Sweet Blue) έχω πάρει καλύτερο αποτέλεσμα στους 93οC (98oC χωρίς ρυθμισμένο offset) με 18g καφέ και μέτριο πάτημα. Χρησιμοποιούμε διαφορετικό μύλο οπότε δεν μπορώ να σου πω ρύθμιση, αλλά η εκχύλιση είναι 55ml σε 35" περίπου. Το ξέρω πως ακούγεται πολύς χρόνος, αλλά εγώ εκεί είχα την μεγαλύτερη επιτυχία.

Καλή συνέχεια.
murphy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Ιουν. 2015, 09:48
Ονομα: Ηλίας
Τοποθεσια: Διόνυσος
Μηχανη: Lelit Anna PID
Μυλος: Ascaso i2 mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xamenos » 06 Ιουν. 2015, 07:03

Ευχαριστώ Murphy,

Η αλήθεια είναι ότι μετά από αρκετές δοκιμές η κατάσταση έχει βελτιωθεί σημαντικά, καθώς έκανα δοκιμές με διαφορετικό κόψιμο στο μύλο και διαφορετικό καφέ. Τελικά τείνω προς το ότι έφταιγαν 2 λόγοι, 1ον είμαι άσχετος στο tamping και δέυτερον οι κεφέδες που χρησιμοποίησα ήταν πολυκαιρισμένος ο ένας και ο άλλος που ήταν αλεσμένος ήταν πολύ χονδροκομένος.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσες να μου εξηγήσεις πω ρυθμίζω το offset γιατί δεν το έχω καταλάβει πως ρυθμίζεται.

και πάλι ευχαριστώ!!
xamenos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Φεβ. 2015, 10:09
Ονομα: Theodore
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Lelit PL41TEM
Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster: no
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό murphy » 06 Ιουν. 2015, 12:49

Αυτή η μηχανή από την εμπειρία μου δε χρειάζεται πολλή δύναμη στο πάτημα. Αν ο καφές είναι σωστά κομμένος, λίγη πίεση ίσα να γίνει επίπεδη η επιφάνεια του καφέ αρκεί.

Σχετικά με τη ρυθμιση του Offset:

- Σβηστή μηχανη
- Κρατάς πατημένα και τα 2 βελάκια του PID ταυτόχρονα, ανοίγεις τον πίσω διακόπτη και περιμένεις μέρι να εμφανιστεί η ένδειξη των ρυθμίσεων (συνήθως σε βγάζει κατευθείαν στο F04, δες παρακάτω).
- Με το αριστερό βελάκι πηγαίνεις πάνω-κάτω στο μενού, προσπερνάς τις ενδείξεις P, I, D, F03, μέχρι να εμφανιστεί το F04. Αυτό ρυθμίζει το Offset.
- Με το δεξί βελάκι ρυθμίζεις τους βαθμούς που θέλεις να συνυπολογίζει ως διαφορά. Εγώ το έχω ρυθμισει στους 5οC.
- Σβήνεις τη μηχανή κλείνοντας τον πίσω διακόπτη για να αποθηκευτεί η ρύθμιση.

Από εκεί και πέρα ρυθμίζεις την επιθυμητή θερμοκρασία στο PID εκεί που θέλεις. Αν πχ το ρυθμίσεις στους 93oC, η μηχανη θα φτάσει το νερό στο boiler στους 98oC (δηλαδή +5 όσο και το offset), ώστε μέχρι να φτάσει στο group η θερμοκρασία του νερού λόγω απώλειας να έχει φτάσει τους 93οC.
murphy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Ιουν. 2015, 09:48
Ονομα: Ηλίας
Τοποθεσια: Διόνυσος
Μηχανη: Lelit Anna PID
Μυλος: Ascaso i2 mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]