Yellow Bourbon απο Alpha profile

Profil , τεχνικές και οτιδήποτε εχει να κάνει με το ψήσιμο πράσινων κόκκων καφε ...

Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 29 Μάιος 2015, 15:45

Καλησπέρα για τους φίλους και όχι μόνο που μοιραζόμαστε αυτή την περίοδο τον ίδιο κόκκο από αυτό το θέμα viewtopic.php?f=127&t=651 παραθέτω τις καλύτερες μέχρι στιγμής για μένα ρυθμίσεις στο Gene. Γενικώς ενώ άλλοι βραζιλιάνικοι μου αρέσουν λίγο πρίν το second crack με τον συγκεκριμένο ήθελα να το περάσω για να πάρω λίγο παραπάνω σώμα. Εχασα λίγο οξύτητα, αρώματα, και πιο περίεργες γεύσεις, αλλά προσωπικά το προτειμώ.

Προθέρμανση μέχρι τους 200 βαθμούς
Στέγνωμα 6 λεπτά στους 150
First Cr. στα 13,15 στους 247
Βγάλσιμο στα 15,45 στους 239
Second cr. στο βγάλσιμο.

Από τα 230γρ. πήρα 194
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nmix » 29 Μάιος 2015, 21:51

Θα ήθελα να ευχαριστήσω με την σειρά μου τον φίλο blackraptor για τον καφέ και το υπέροχο cupping :coffee: με τα …θηρία του . Σήμερα έκανα το πρώτο καβούρδισμα με τον Yellow Bourbon . Ακολουθώντας τις συμβουλές του φίλου After περί χρόνου ψησίματος , ο συνολικός χρόνος παρασκευής ήταν γύρω στα 12 min.Ο κόκκος φούσκωσε όμορφα και οπτικά έχει καλά στοιχεία.Περιμένω 3-4 μέρες για να εκφράσω την γνώμη μου.Τα κρακ είναι έντονα παρόλο που το ψηστήρι ακούγεται περισσότερο από το gene.Επίσης είναι σημαντικό (και λόγω της ποσότητας που εχουμε) να παίζεις με ένα καφέ ώστε να μπορείς να τον εξερευνήσεις. Έφτιαξα δύο δόσεις των 550 gr. Την πρώτη την πήγα πιο dark ,για να δω την απόκριση του καφέ, όμως ίδιο χρόνο και τις δυο φορές. Στόχος μου είναι να κατέβω κανένα λεπτό ακόμα, άλλωστε υπάρχει ακόμα περίσσια ισχύς διαθέσιμη. Παραθέτω φώτο με το αποτέλεσμα.

Υ.Γ. Δεν παραθέτω προφίλ γιατί με το υγραέριο είναι αδύνατο. Το ενσωματωμένο θερμόμετρο είναι πλήρως αναξιόπιστο. Έβαλα το θερμόμετρο στο ΒΒQ ενώ είχα το διακόπτη των φλόγιστρων πολύ χαμηλά ( 2/10 απο το max ) και μέτρησα πάνω από 400 C (το ενσωματωμένο θερμόμετρο έδειχνε περίπου 210C)
IMG_20150529_211828.jpg
nmix
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ. 2015, 04:07
Τοποθεσία: Athens
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Isomac Zaffiro PID
2η μηχανη: RANCILIO Nancy Mod
Μυλος: EUREKA Zenith 65E
2ος Μυλος: ANFIM Caimano
Coffee Roaster: BBQ-Hand Made Drum
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nmix » 30 Μάιος 2015, 09:27

Aftergr έγραψε:Εχουμε update στο προφιλ το οποιο και σε εμενα αλλα και σε αλλους χρηστες δειχνει να λειτουργει τελεια
Συγκεκριμενα προσπαθησα να αναπαραστησω το προφιλ ενος επαγγελματικου ψηστηριου το οποιο στοχευει σε 3rd wave ψησιμο

Συγκεκριμενα εχουμε:
Μεγεθος batch 200gr αλλα και μεγαλυτερα των 220-230 δειχνουν να αποδιδουν
ΖΕΣΤΑΜΑ 250 για 8 λεπτα ετσι ωστε να ξαναξεκινησει το ψησιμο απο τους 200-210 βαθμους
Φουλ γκαζια 250 βαθμοι μεχρι 1 λεπτο πριν το κρακ, εδω θα πρεπει να ξερετε πανω κατω ποτε βαραει κρακ ο καθε καφες, ΣΥΝΗΘΩΣ
1 λεπτο πριν το κρακ η μηχανη δεν θα εχει φτασει φυσικα 250 βαθμους αλλα σε μια αλλη ενδειξη, αρκετα πιο κατω
Ας πουμε οτι εχει φτασει 242, ε λοιπον ακριβως εκει σταθεροποιειτε την θερμοκρασια μεχρι 1 ΛΕΠΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΡΑΚ
Ενα λεπτο λοιπον μετα το πρωτο κρακ, ριχνετε την θερμοκρασια -5 βαθμους απο εκει που την ειχατε σταθεροποιησει
Τον καφε τον βγαζετε αναλογα, εγω παιρνω κρακ στο 8'30" και τον βγαζω στο 11", αλλα αυτο θα κριθει απο την μηχανη σας γιατι καθε gene αποδιδει διαφορετικα
Εγω προτεινω μικρο batch για να εχουμε γρηγορο πρωτο κρακ, δηλαδη 200gr


Φίλε Blackraptor θα πρότεινα να κάνεις μια-δυο δοκιμές πάνω στο προφίλ που ανέπτυξε ο φίλος aftergr.Έμφαση πρέπει να δoθεί στο συνολικό χρόνο, που ΔΕΝ θα πρέπει να ξεπεράσει τα 11min.
nmix
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ. 2015, 04:07
Τοποθεσία: Athens
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Isomac Zaffiro PID
2η μηχανη: RANCILIO Nancy Mod
Μυλος: EUREKA Zenith 65E
2ος Μυλος: ANFIM Caimano
Coffee Roaster: BBQ-Hand Made Drum
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 30 Μάιος 2015, 12:11

Νικολα ο Καφες μου φαινεται πολυ dark στις φωτος που εχεις παραθεσει...ετσι ειναι η ξεγελαει η φωτογραφια?
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nmix » 30 Μάιος 2015, 14:32

Ο αριστερός μου έφυγε λίγο. Πρώτη φορά βλέπεις δοκίμασα για χρόνο έως 11 min. Άλλοι τον πάνε και πιο σκούρο. Σήμερα θα θα κάνω δοκιμή (24ώρες μετά το rosting) γιατί με τρώει η περιέργεια.
nmix
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ. 2015, 04:07
Τοποθεσία: Athens
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Isomac Zaffiro PID
2η μηχανη: RANCILIO Nancy Mod
Μυλος: EUREKA Zenith 65E
2ος Μυλος: ANFIM Caimano
Coffee Roaster: BBQ-Hand Made Drum
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 30 Μάιος 2015, 14:48

Αμα δοκιμαζεις τοσο νωρις να κοβεις τον καφε στον μυλο και να τον αφηνεις 20 λεπτα πριν τον εκχυλισεις...
Επισης αμα ο καφες ειναι πολυ dark μπορεις να κατεβασεις θερμοκρασια απο αυτη που θα εβαζες κανονικα ;)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 31 Μάιος 2015, 21:12

Νικολα Δοκιμασες ? Για πες εντυπωσεις:)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nmix » 01 Ιουν. 2015, 22:46

Σχετικά με τον πιο ανοιχτόχρωμο:
Δεν θέλω να εκφέρω ακόμα τη γνώμη μου γιατί δεν έχω προλάβει να παίξω με θερμοκρασία και γραμμάρια. Είναι πολύ γεμάτος (αρκετά καλό σώμα) με καθόλου οξύτητα. Το χρώμα που τον πήγα είναι το άνω οριακό του σημείο.Για τα γούστα μου , πρέπει να τον πάω σε λίγο πιο light roast ώστε να μου δώσει λίγη οξύτητα και άρωμα που ζητάω .Δεν υπάρχει ίχνος αρπαγμένης γεύσης . Δεν περίμενα βέβαια από το πρώτο ψήσιμο να βρω το καλύτερο του σημείο .Η πρώτη εκχύλιση ήταν με 21,5gr (τριπλό φίλτρο) και η δεύτερη με 18gr (διπλό φίλτρο).Η πρώτη ήταν σαφώς πιο πλούσια.

Σχετικά με τον πιο σκουρόχρωμο:
Σίγουρα μου έφυγε σίγουρα λίγο . Ένα καβούρντισμα όμως το ήθελα σκούρο για να δω τη συμπεριφορά του. Θα τον ξαναπάω τόσο σκούρο αλλά με 8-9 sec.Οι Ιταλοί τον πάνε ακόμα πιο σκούρο χωρίς αρπαγμένη γεύση. Αύριο θα το δω μόνο του και σε συνδυασμό με τον ανοιχτόχρωμο.
nmix
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ. 2015, 04:07
Τοποθεσία: Athens
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Isomac Zaffiro PID
2η μηχανη: RANCILIO Nancy Mod
Μυλος: EUREKA Zenith 65E
2ος Μυλος: ANFIM Caimano
Coffee Roaster: BBQ-Hand Made Drum
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 02 Ιουν. 2015, 00:41

Για πιο ελαφρύ ψήσιμο, εκτός από χρόνο που θα κόψεις(φαντάζομαι έτσι το σκέφτεσαι), χαμήλωσε και λίγο την θερμοκρασία, ή για να το πω καλύτερα, την καμπύλη θερμοκρασίας/χρόνου
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Yellow Bourbon απο Alpha profile

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nmix » 02 Ιουν. 2015, 21:52

Θα προσπαθήσω να κατέβω συνδυασμένα .Θα μειώσω την θερμοκρασία μετά το πρώτο κρακ. Επίσης θα μειώσω και την ποσότητα στα 250 gr κατά την διάρκεια των δοκιμών. Χρειάζεται πειραματισμός. Παλιά έψηνα στα 18 min περίπου και είχα αλλο temp profile . Τώρα με τη μείωση του χρόνου ,έχω πολύ καλύτερη ποιότητα και σώμα. Ίσως να οφείλετε και στον συγκεκριμένο καφέ.
nmix
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ. 2015, 04:07
Τοποθεσία: Athens
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Isomac Zaffiro PID
2η μηχανη: RANCILIO Nancy Mod
Μυλος: EUREKA Zenith 65E
2ος Μυλος: ANFIM Caimano
Coffee Roaster: BBQ-Hand Made Drum
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικές Roasting

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron