DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Όλοι οι DIY Home Roasters απο εσάς , για σας ...

DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 09 Φεβ. 2014, 15:43

Καλημερα σας φιλοι μου.Σημερα θα ηθελα να σας δειξω το home made air roaster που εφτιαξα καποια στιγμη.
Πορωμενος απο την κατασκευη του εχω τραβηξει ελαχιστες φωτο οι οποιες δεν μπορουν να βοηθησουν κανεναν στην κατασκευη του και γι αυτο δεν θα τις δειξω προς το παρον.Καποια στιγμη θα το ανοιξω και θα ποσταρω μερικες.Στην παρουσα φαση οποιος θελησει στα σοβαρα να το φτιαξει ας ρωτησει και θα αναπτυξουμε εδω ολες τις απαραιτητες λεπτομερειες.


Λιγα λογια για την κατασκευη.
Ο τιτλος 300γρ. εχει να κανει με το οτι παιρνει μεχρι 300γρ ωμου κσφε.Μετα το ψησιμο εχουμε 250γρ καβουρντισμενου καφε.Τα υπολοιπα 50γρ ειναι τσοφλια και υγρασια .
Το ψηστηρι δουλευει με καυτο αερα ο οποιος με μεγαλη δυναμη εκτοξευει τους κοκκους ψηλα και η σχεδιαση του θαλαμου ειναι τετοια που οι κοκκοι περιστρεφονται συνεχως και ψηνονται αμοιομορφα.
Ο ελεγχος της θερμοκρασιας γινεται με τον ελεγχο του αερα.Οσο λιγοτερος ο αερας τοσο μεγαλυτερη θερμοκρασια και το αντιστροφο.Υπαρχει βεβαια και ρυθμιση της αντιστασης αλλα χρησιμοποιειται σε ελαχιστες περιπτωσεις.
Το κρυωμα γινεται αμεσως μετα το ψησιμο και χωρις να χρειαστει να βγουν οι κοκκοι εξω.Κλεινουμε απλως τα θερμαντικα στοιχεια και σε τρια λεπτα ειμαστε ετοιμοι.
Ολη η δουλεια μπορει να γινει μεσα στο σπιτι και κατω απο τον αποροφητηρα μιας και το μονο που δεν μπορουμε να ελεγξουμε ειναι ο καπνος.
ΥΠΕΡ.
- Ευκολη διαδικασια
- Καθαρη δουλεια
- Γρηγοροι χρονοι.Απο 8λεπτα μινιμουμ εως οσο θελουμε(αν και αυτο ειναι σχετικο για το αν ειναι καλο)
- Φορητοτητα
- Ομοιομορφια στο ψησιμο
- Ευκολος καθαρισμος φιλτρου.
- Οπως σε ολα τα ψηστηρια απιστευτη μυρωδια.
- Χαμηλο κοστος κατασκευης περιπου στα 150 ευρω.
ΚΑΤΑ
- Θορυβωδες
- Υψηλη καταναλωση ρευματος 3000w
- Τα ψηστηρια αυτου του τυπου εχουν κατηγορηθει για το γρηγορο ψησιμο τους.
- Ειναι diy και πρεπει να το εχετε
- Θα χρειαστει τορναδορος
- Δυσκολια τηρησης πριφιλ ψησιματος.Θελει χαρτι και μολυβι για να κρατατε ακριβεις σημειωσεις και χρονους

Δειτε το και ευχαριστως να το σχολιασουμε εδω.Μπορει καποια παρατηρηση σας να οδηγησει σε βελτιωση του.


https://www.youtube.com/watch?v=niEE6-L_SZc
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 10 Φεβ. 2014, 16:48

απο οσα βιντεο εχω δει πιστευω οτι για diy κατασκευη roaster η μεθοδος με το heat gun δινει το ποιο ομοιορφο αποτελεσμα,απο εκει και περα βεβαια η δυσκολια ειναι στον ελεγχο του προφιλ ψησιματος που νομιζω σε οποιοδηποτε ροαστερ δεν εχει προκαθορισμενα προφιλ μονο με trial and error κατασταση και πολυ διαβασμα μπορεις να βελτιωθεις.Αποψη μου μην παρεξηγηθω,δεν εχω ψησει ποτε και μπορει να κανω λαθος.Παντως επειδη την κατασκευη αυτη την εζησα αρκετα να πω οτι εχει στην πλατη της πολες ωρες μελετης,σαν πρωτοτυπο που ειναι,εχω χρησιμοποιησει κοκκους που εψησε ο Δημητρης και μπορω να πω οτι ηπια πολυ ωραια καφεδακια απο βραζιλια μερια!Ακομα μια φορα μπραβο φιλε το μονο που σου λειπει πλεον ειναι να φυτεψεις και ενα χωραφι με καφε,τα αλλα τα εχεις! :respect:
Α και μια ερωτηση,αν εκτος απο τον ελεγχο του αερα,με ενα ροοστατη αυξομιωνεις και την αντισταση,δεν μπορεις ετσι να εχεις καλυτερο ελεγχο του ψησιματος;
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 10 Φεβ. 2014, 19:13

Nαι με αυξομειωση της αντιστασης εχεις λιγο καλυτερο ελεγχο μονο σε προφιλ με χαμηλες θερμοκρασιες.Θα δουλευε καλα αυτο εαν ειχα δυο heatgun ετσι ωστε να εχω περισια θερμοκρασια και μετα να την μειωνω οσο θελω.Τωρα ειναι οριακη η θερμοκρασια που βγαζει και σπανια χρειαζεται μειωση.Με δυο heatgun ομως πηγαινουμε στα 5000w και δεν ειμαι προθυμος να πουληθω στη ΔΕΗ :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 10 Μάιος 2014, 17:43

Κοιτα...βασικα αν γινει πυρηνικος πολεμος, τρια πραγματα θα αντεξουν

-Τα μαυρα κουτια των αεροπλανων
-Ο Μητσοτακης
-Οι μηχανες του Δημητρη

:yourock:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 11 Μάιος 2014, 14:02

woodsman43 έγραψε:Nαι με αυξομειωση της αντιστασης εχεις λιγο καλυτερο ελεγχο μονο σε προφιλ με χαμηλες θερμοκρασιες.Θα δουλευε καλα αυτο εαν ειχα δυο heatgun ετσι ωστε να εχω περισια θερμοκρασια και μετα να την μειωνω οσο θελω.Τωρα ειναι οριακη η θερμοκρασια που βγαζει και σπανια χρειαζεται μειωση.Με δυο heatgun ομως πηγαινουμε στα 5000w και δεν ειμαι προθυμος να πουληθω στη ΔΕΗ :lol:


εχεις σκεφτει φιλε δημητρη ωστε για να εχεις παραπανω θερμοκρασια να κανεις μετακαυση του εξερχομενου αερα?
δηλαδη να τον οδηγησεις ξανα στην εισαγωγη,ωστε να εχεις μεγαλυτερη θερμοκρασια αερα και οχι
οριακη θερμοκρασια οπως λες οτι εχεις τωρα.
επισης εχεις κοιταξει κατι τετοιο αντι για το heat gun?
τι λες θα δουλευε? :think: η ισως και να ειναι υπερβολη.
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Μάιος 2014, 16:09

GKLTDKV έγραψε:
εχεις σκεφτει φιλε δημητρη ωστε για να εχεις παραπανω θερμοκρασια να κανεις μετακαυση του εξερχομενου αερα?
δηλαδη να τον οδηγησεις ξανα στην εισαγωγη,ωστε να εχεις μεγαλυτερη θερμοκρασια αερα και οχι
οριακη θερμοκρασια οπως λες οτι εχεις τωρα.

Βεβαιως και το εχω σκεφτει.Ενας λογος που χρησιμοποιω πιστολακι μαλλιων ειναι για να στελνω προθερμασμενο αερα μεσα στην αντισταση.Αν εκανα επανακυκλοφορια του καυτου αερα στην εισοδο του heat gun τοτε το blower που θα χρειαζομουν για να εχω την απαραιτητη πιεση αερα ετσι ωστε να ανασηκωνονται επαρκως οι κοκκοι στον αερα και να περιστρεφονται θα ηταν πολυ μεγαλο και πολυ θορυβωδες.Οσο μεγαλωνει η διαδρομη και οι καμπυλες τοσο αυξανεται η αναγκη για πιεση αερα.
GKLTDKV έγραψε:επισης εχεις κοιταξει κατι τετοιο αντι για το heat gun?
τι λες θα δουλευε? :think: η ισως και να ειναι υπερβολη.

Δεν ειναι υπερβολη αλλα ανεπαρκες.Οι θερμοκρασιες που λεει οτι πετυχαινει εχουν να κανουν με την ταχυτητα διελευσης του κρυου αερα απο μεσα τους καθως και την ποσοτητα αερα.Επειδη δε ειναι με σερπατινα θα εχουμε παλι το θεμα του blower και της απαιτουμενης δυναμης που χρειαζεται για να διαπερασει την σερπατινα και να εχει δυναμη στην εξοδο της ετσι ωστε να περιστρεφει τους κοκκους με επιτυχια.
Για καποιον που δεν βαζει ορια στην κατασκευη του βεβαιως γινεται και υπαρχουν και αλλες λυσεις καλυτερες και ισχυροτερες αλλα για εμενα που ηθελα να φτιαξω κατι compact οικονομικο και πρακτικο θεωρω οτι οι επιλογες μου με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο.
Τις πιο hard κατασκευες τις αφηνω για αμερικανους και για κατι τρελλους που μενουν στην Κρητη και δουλευουν το ανοξειδωτο σαν να ειναι βουτηρο :lol:
Ευχαριστω πολυ για την προταση σου.Ειναι χρησιμη ειδικα για καποιον που διαβαζει το thread και εχει περισσοτερες επιλογες κατασκευης.

Με αφορμη τον σχετικο ζηλο για ψησιμο εχω να σας ανακοινωσω κατι.
Για τους εν αθηναι κατοικους (για ευνοητους λογους)με συμπαθητικο προσωπο και καλοκαγαθη προσωπικοτητα :lol: μπορω να διαθεσω το ψηστηρι μου για να το δοκιμασει και να αποκτησει την εμπειρια ,το οποιο ομως θα πρεπει να παραδωσει αρτιο και λειτουργικο :mad: στον επομενο που θα θελει να το δοκιμασει και να δειτε ετσι σε ζωντανη εκτελεση την φιλοσοφια ενος air bed roaster.
Οποιος ενδιαφερεται μπορει να ποσταρει εδω και να παιρνει σειρα.Μονο μην σπρωχνεστε παρακαλω :lol:
15 μερες νομιζω ειναι καλα για να το εχει καποιος και να βγαλει τα συμπερασματα του.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir's wife » 11 Μάιος 2014, 19:04

Δημητρη μου αναιρεσε σε παρακαλω τον περιορισμο της κοντινης σε εσενα αποστασης γιατι δευτέρα αγοραζω κοσκινο,μετα απο ρητη εντολη,και αν ειδα καλα ο Στελιος εδωσε παραγγελια απο taf..???..για πρασινο καφε.Μιλαω πολυ σοβαρα!!
mymenhir's wife
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2014, 22:52
Ονομα: Χρύσα
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: vbm domobar super
Μυλος: compak k10 wbc
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Του συζύγου

Re: DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Μάιος 2014, 23:22

Μια χαρα ειναι το κοσκινο.Δεν βλεπω λογο αναιρεσης.Αστον να παιδευτει λιγο για να δει τη γλυκα.Σε 10 μερες θα εχει φτιαξει μονος του ψηστηρι :tooth:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 26 Μάιος 2014, 13:32

Δημητρη να σου κανω μια ερωτηση,ξερω ολο ερωτησεις κανω :lol:
το γυαλι που εχεις χρησιμοποιησει για το ψηστηρι με αερα, απο απο ποια λαμπα υγραεριου το βρηκες?
και τι διαμετρο με υψος εχει?
ευχαριστω προκαταβολικα,καλα καφεδακια :coffee:
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DIY AIR HOME ROASTER 300 GRAMS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Μάιος 2014, 14:11

Θα σου πω το βραδυ γιατι πρεπει να το μετρησω.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο Mods & DIY Home Roasters

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη