Nuova Simonelli Appia

Τα πάντα για τις ημιαυτόματες μηχανές Espresso

Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 12 Φεβ. 2017, 20:43

Έχουν έρθει μερικές μηχανές για service ,και θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες για να υπάρχουν. Αν θέλετε κάποια φωτογραφική γωνία διαφορετική ευχαρίστως όσο έχω την μηχανή.

Nuova Simonelli Appia

simo00.jpg


simo01a.jpg


simo02.jpg


simo03a.jpg


simo04a.jpg


simo05a.jpg


simo06a.jpg


simo07a.jpg
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 12 Φεβ. 2017, 22:49

simo8.jpg


simo09.jpg
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 13 Φεβ. 2017, 22:07

Αυτό είναι... :yourock:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 15 Φεβ. 2017, 13:36

Αφου καταφερε αυτο το φορουμ και εκανε τον manosp να ασχοληθει με κλασικες μηχανες καφε,τα χω δει ολα πια στον ματαιο τουτο κοσμο :new_shocked: .Α ρε woodwman τι μας κανεις ,παει κολλησε το μικροβιο κι αυτος,σας βλεπω αγκαλια να αναλυετε την φλατζοτσιμουχα του μποιλερ στις ...δεν ξερω ποιες μηχανες των μελων . :tooth:
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 17 Φεβ. 2017, 17:47

Καλησπέρα aromacafe

θέλω να μου πεις , αν ολοκλήρωσες τελικά εκείνο τον κύκλο σεμιναρίων με θέμα , ένα πετυχημένο τρόλ. :tooth:

Με τον woodsman43 εκτός από κάτι νησιά δεν έχουμε ουσιαστικά κάτι άλλο να χωρίσουμε . :tooth:
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 18 Φεβ. 2017, 21:07

Ναι καλα.Μετα απο μια αυτοματη οι κανονικες μηχανες θα του φαινονται παιχνιδακια του Μανου.Απλα λιγο μεγαλυτερες και λιγο βαρυτερες :mad:
:lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 18 Φεβ. 2017, 23:13

woodsman43
θύμισε μου κάποια στιγμή να σου πω και ένα ανέκδοτάκι με τον τοτό :tooth:

Έχω ένα, δύο θεματάκια όμως που θα ήθελα να ακούσω γνώμες και να πώ και εγώ φυσικά την δική μου.
Ασχολούμαι κυρίως με ηλεκτρονικά και λογισμικού θέματα επάνω σε αυτόματα συστήματα. Η σχέση μου όμως με τον εσπρέσσο σε θέματα γεύσης είναι ελάχιστη . Μπορεί να υπάρχει αντίθεση σε αυτό επισκευάζοντας μηχανές , αλλά κινούμε στα κατασκευαστικά στάνταρ μέσω σχεδίων αν και εύκολα μπορώ πειράζοντας μηχανικά και ηλεκτρονικά ένα μηχάνημα να το φτάσω σε σημεία που δεν πρέπει άσχετος αν είναι καλύτερα.

Αυτές τις ημέρες λόγο δουλειάς μιλάω , πίνω καφέ ,παρατηρώ ανθρώπους που χειρίζονται μηχανές επαγγελματικές και έχω και την δυνατότητα και παίρνω κάποιες μετρήσεις . Πριν πώ την άποψη μου και συνδέσω και αυτά τα πολύ λίγα στοιχεία που βλέπω για να καταλήξω κάπου , θα σας πώ ότι μαζί μου είναι και κάποιος με εμπειρία στην γεύση δίνοντας μου πληροφορίες για ότι πίνει.

Αν θέλει κάποιος ας πεί εκτός των εγκυκλοπαιδικών στοιχείων για τα 9 bar σε μία μηχανή , είτε είναι μικρή οικιακή είτε επαγγελματική. Πόσο βελτιώνει ή χαλάει κάποιος τον καφέ προσπαθώντας να ρυθμίσει μία μηχανή στα 9 bar , αγνοώντας διατομές
ροών, θερμοκρασίες χρόνους κλπ. Δεν μπορούμε να πάρουμε αντίστοιχα καλό αποτέλεσμα σε πχ 7 bar και με άλλα δεδομένα ροών θερμοκρασιών κλπ? και γιατί?
Εγώ έχω την δική μου άποψη για τα παραπάνω η οποία πηγάζει από κατασκευαστικά συστήματα κυρίως αλλά όχι από την γεύση . θα ήθελα να το συζητήσω και να μοιραστώ και πράγματα που είδα που εκτός από ενδιαφέρων είναι αστεία και τραγικά ταυτόχρονα.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 19 Φεβ. 2017, 09:28

Πριν από καιρό εργαζόμουν στο service μιας γνωστής εταιρείας.
Πολλές φορές βρισκόμουν στο εμπορικό τμήμα της εταιρίας στο τμήμα φυσικά με της μηχανές.
Ενα ποσοστό υποψήφιων αγοραστών μία μικρής οικιακής μηχανής, ήθελαν να δουν στο κουτί τις μηχανής τυπωμένο ένα μεγάλο αριθμό σε bar πχ , 16, 18 κλπ. Ήθελαν να δουν μεγάλο αριθμό σε watt της αντλίας , πχ 45, 56, 65.
Η αντίσταση της μηχανής πόσα watt είναι?
Κάποιοι μου έλεγαν ότι είχαν επιλέξει που θα πάνε την μηχανή που μόλις αγόρασαν για βελτίωση. Θα αφαιρούσαν κάτι που ήταν περιττό , και άχρηστο μέσα στην μηχανή, θα πρόσθεταν κάτι άλλο που έλειπε, θα αντικαθιστούσαν και και κάποιο τρίτο , και η μηχανή με λίγα χρήματα θα έδειχνε σε μετρήσεις χαρακτηριστικά μεγάλης επαγγελματικής μηχανής.
Πιέζοντας ένα μηχάνημα πάνω από τα όρια του μπορεί στιγμιαία να δεις πράγματα που θέλεις.
Πάντα αναφέρομε στο τεχνικό κομμάτι των μηχανών μιά που όταν σε όλα αυτά αν ανακατέψεις μύλο καφέ κλπ, συμβιβάζεσαι με κάθε αλυσίδα που έχει σε όλα τα καταστήματα τον δικό της καλό καφέ τους εξειδικευμένους και εκπαιδευμένους ανθρώπους που πολύ απλά και εύκολα φτιάχνουν έναν καλό καφέ.
Τελευταία ήπια και ένα ρόφημα σε ένα ποτήρι κουβά (μια που όλα τα τραπέζια είχαν κάτι αντίστοιχο ) , που περιείχε λίγο καλό εσπρέσσο λίγο καλό γάλα λίγο κρέμα, νομίζω σαντιγί κάτι πουράκια σοκολάτας λίγη τρούφα , και ένα δύο κερασάκια . Κρίμα που δεν είχα κεράκια μαζί να καρφώσω επάνω για να γιορτάσω και τα γενέθλια μου. :2funny:
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 19 Φεβ. 2017, 20:16

Εδώ παρόλο που είναι Γιάννης πίνει Γιάννης κερνάει εγώ θα συνεχίσω, έως να φτάσω εκεί που θέλω.

Μπαίνω σε ένα από τα σημεία της δουλειάς μαζί με τον υπεύθυνο να δώ την μηχανή. Ζητάω από τον άνθρωπο εκεί δύο εσπρεσάκια σκέτα και παίρνω και της συστάσεις. Δυνατός στην δουλειά του με σεμινάρια κλπ. Το εσπρεσάκι εξαιρετικό , έτσι με διαβεβαίωσε ο άνθρωπος που ήταν μαζί μου. Ενας πελάτης που μας παρακολουθεί μας λέει ότι είναι από τους τακτικούς πελάτες λόγο της γεύσης.
Παρατηρώντας την μηχανή και βλέποντας το οργανάκι της πίεσης να κάνει κινήσεις χορευτικές και άσχετες αποφασίζω να πάρω και της δικές μου μετρήσεις χωρίς να ρωτήσω κάτι για το όργανο τον χειριστή της μηχανής. Η πίεση στο δικό μου οργανάκι είναι στα 6 bar.

(Εδώ θέλω να ρωτήσω πως καταλαβαίνει χωρίς όργανο κάποιος ότι η πίεση είναι 6 bar.)

Ξαναπίνουμε νέο εσπρέσο , εξαιρετικός και πάλι. Οχι από εμένα η ανάλυση της γεύσης μια εγώ έχω εθιστεί πια στην τούρτα που είχα πιει αλλού.
Ανοίγω την μηχανή και αυξάνω την πίεση στα 9 bar , ενώ δεν ασχολείται κανείς με το τι κάνω.
Ζητάω ξανά εσπρεσάκι .
Φυσικά η ροή άλλαξε ο άνθρωπος το κατάλαβε , και άρχισε τις δοκιμές με τον κόφτη του.
Όταν ήταν έτοιμος , μετά από κάποιες δοκιμές , έρχεται και το εσπρεσάκι . Εξαιρετικότατο αυτή τη φορά. Τον ρώτησα αν ήθελε να ξανακάνω την μηχανή όπως ήταν πριν
αλλά προτίμησε να μείνει με τα νέα δεδομένα.
Δικές μου σκέψεις της στιγμής..
Το σφάλμα της μηχανής προφανώς έγινε με αργούς ρυθμούς και βελτίωναν τον καφέ με τον κόφτη?
Μήπως με δουλεύουν και μασάω?
Όταν γύρισα πίσω συγκρινα το οργανάκι μου με άλλο και είναι οκ.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 19 Φεβ. 2017, 21:40

Μανώλη είδα το post σου νωρίτερα αλλά δεν πρόλαβα να απαντήσω. Ανοίγεις μεγάλο θέμα και έχω ασχοληθεί με πολλές δοκιμές σε διάφορες πιέσεις και για αρκετό καιρό. Κάποιες φορές μου άρεσε στα 7 bar άλλες στα 8 bar και άλλες στα 9 bar. Κατέληξα μετά από 2 χρόνια περίπου στα 8.5 με 9 bar.
Αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω link να διαβάσεις.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Ημι-αυτόματες μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron