Gaggia Baby Total Mod

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 14 Απρ. 2014, 13:53

σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το καινουργιο θεμα ωστε να σας παρουσιασω σιγα σιγα την
ολοκληρωτικη μετατροπη της δικης μου gaggia baby.μετα απο καποια καθυστερυση μιας και καποιες
φορες η κατασκευη δεν μας βγαινει ετσι οπως ακριβως θα θελαμε,το βασικοτερο κομματι της ολης μετατροπης,
το μποιλερ ειναι ετοιμο, και ειπα να σας το παρουσιασω ωστε να μου πειτε και τις γνωμες σας.
το μποιλερ ειναι ανοξειδωτο κατασκευασμενο με φλαντζα πανω και κατω,εχει χωρητικοτητα 410 ml τα οποια θα μειωθουν καμποσο
οταν θα μπει η αντισταση αλλα θεωρω οτι με αυτην την χωρητικοτητα θα εχω θερμοκρασιακη σταθεροτητα.
το υψος του συνολικα ειναι 12 ποντοι και το βαρος του 1 κιλο και 320 γραμμαρια.
παραθετω καποιες φωτογραφιες ωστε να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας.


SNC00494.jpg



SNC00493.jpg



SNC00495.jpg



SNC00499.jpg



SNC00500.jpg


και τελος μια φωτογραφια μαζι με το αλουμινενιο μποιλερ της gaggia baby


SNC00498.jpg
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Mod Gaggia Baby, πατέντα Gaggia, μετροπή Gaggia Baby, inox boiler gaggia,

Re: Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 14 Απρ. 2014, 14:06

Καλα θα απογειωθει η Gaggia...το εχεις τοποθετησει η τωρα το τελειωσες ;;
Το boiler ποσο σου κοστισε ;;
Μπραβο , πολυ χρησιμο mod στη gaggia..
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 14 Απρ. 2014, 14:22

Ωραιο το μποιλερ Γιωργο,χρησιμοποιησες ανοξειδωτο food grade και αν ναι τι grade;
http://www.canadianfamily.ca/parents/gr ... -for-food/
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 14 Απρ. 2014, 14:23

Μην τη λυπηθεις την gaggja...δωστεις να καταλαβει..
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 14 Απρ. 2014, 15:11

το ανοξειδωτο για τις φλαντζες ειναι 304 κραμα 8 χιλιοστα παχος και η σωληνα ειναι ανοξειδωτη 316L κραμα
φ 73 διαμετρο και 3 χιλιοστα παχος χωρις ραφη.
το κοστος τελικα εφτασε μαζι με την αντισταση που την περιμενω γυρω στα 150 ευρω,ψηλοτερα απο οτι υπολογιζα.
το μποιλερ τωρα τελειωσε, και περιμενω καποια πραγματακια ακομα ωστε να αρχισει η συναρμολογηση.
υπολογιζα να πιω κανενα εσπρεσσακι μεχρι το πασχα αλλα δεν το βλεπω,δυστυχως παμε για μετα.
πιστευω με την θερμοκρασιακη σταθεροτητα ελεγχομενη απο PID που θα αποκτησει με αυτο το μποιλερ
να μπορω επιτελους να εχω σταθερης και υψηλης ποιοτητας εκχυλισεις.
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 14 Απρ. 2014, 15:32

:Yeah:
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 14 Απρ. 2014, 22:55

Συγχαρητηρια Γιωργο.Δειχνει πολυ ωραια δουλεια.Και εγω πιστευω οτι θα πας αλλου με αυτο το μποιλερ.Βεβαια εγω δεν εχω δουλεψει το ανοξειδωτο καθολου, γιατι πρωτον δεν ειναι ευκολο και δευτερον επειδη θα πρεπει να απευθυνθω σε αλλους τεχνιτες για κολλησεις,υδροκοπη και αυτο ανεβαζει το κοστος και τον χρονο αρκετα.Ωστοσο εχω μεγαλη εμπειρια με επαγγελματικες μηχανες που φορανε ανοξειδωτα μποιλερ και εχω θετικες εντυπωσεις.
Θα σου προτεινα ,αν μου επιτρεπεις ,να μην βαλεις σε πρωτη φαση μονωση στο πανω μερος του.Αφησε το ελευθερο και παρατηρησε την συμπεριφορα του pid.
Τι αισθητηρα εχεις επιλεξει;Ειναι εμβαπτιζομενος η εξωτερικος;Nα εφτιαχνες και ενα σασι να τα μετακομιζες ολα :dancing:
Θεωρω οτι θα εισαι απολυτα καλυμενος θερμοκρασιακα και δεν θα χρειαστεις προθερμανση νερου αρκει να μην εχεις απαιτησεις για συνεχομενη παραγωγη καφεδων χωρις αναρωση.
Καλη επιτυχια στο εργο σου και θα αναμενουμε την συνεχεια με αγωνια.Και βεβαια βιντεο της πολυποθητης εγχυλισης δεν θα μας χαλαγε καθολου. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Loizos » 14 Απρ. 2014, 22:56

Μπράβο ρε Γιώργο, ωραία δουλειά. Με αυτό η gaggia θα ανέβει όχι ένα, αλλά πολλά επίπεδα.

Οι κολλήσεις πως έγιναν?
Άβαταρ μέλους
Loizos
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 25 Δεκ. 2013, 21:04
Ονομα: Λοΐζος
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: Rancilio Silvia mod
2η μηχανη: V60 & Aeropress
Μυλος: Anfim Best mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Γλυκόπιοτος και φρέσκος

Re: Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 15 Απρ. 2014, 16:04

οντως δημητρη το ανοξειδωτο ειναι λιγο μπελας,αλλα οταν αποφασισα να φτιαξω ενα μποιλερ ωστε να εχω
καλυτερη θερμοκρασιακη σταθεροτητα και κατα συνεπεια ποιοτητα στις εκχυλισεις,ειπα να το φτιαξω απο φωσφορουχο ορειχαλκο αλλα δεν μπορουσα να βρω χωρις μολυβδο,
και ετσι το αφησα.μετα σκεφτηκα να βαλω χαλκοσωληνα με φλαντζες απο ορειχαλκο εστω και με μολυβδο,
αλλα που να βρεθει κομματι φ 73 χαλκοσωληνας,μονο ολοκληρη σωληνα οποτε η τιμη πηγαινε πολυ ψηλα.
ετσι αποφασισα να το φτιαξω απο ανοξειδωτο.η αληθεια ειναι οτι δεν περιμανα να φτασει τοσο ψηλα το κοστος
αλλα τουλαχιστον εγινε πολυ καλη κατασκευη.και αν αφαιρεσεις και το κοστος της αντιστασης των 1300 Watt που
εχει 30 ευρω το μποιλερ βγαινει στα 120 ευρω μια σχετικα καλη τιμη θα ελεγα.
τελικα πιστευω οτι αν το εκανα οπως ηθελα απο την αρχη απο
μασιφ κομματι ορειχαλκου 10 εκ διαμετρο,αν υπολογισω αγορα κομματιου και εργασια τορνου μπορει και να μου εβγαινε πιο ακριβα.
το μονο ας το πουμε κακο ειναι οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω χαλκοσωληνα που ηθελα απο την αντλια στην opv και μετα στο μανομετρο
και μετα στο μποιλερ, γιατι μεταξυ χαλκου και ανοξειδωτου υπαρχει θεμα οπως λενε.
ολες οι κολλησεις εγιναν με tig (αυτογενη συγκολληση)απο την εσωτερικη πλευρα του μποιλερ
και απο εξω εγιναν μονο σε καποια σημεια .
παντως και η συμεριφορα του ανοξειδωτου με την θερμοτητα δεν ειναι καθολου κακη θα ελεγα.
μπορει να μην ειναι μπαταρια θερμοτητας οπως ο ορειχαλκος και να θελει λιγο παραπανω χρονο για να ζεσταθει
αλλα οταν ζεσταθει χανει πολυ πιο δυσκολα την θερμοτητα του και αυτο νομιζω ειναι καλο πλεονεκτημα.
αν δε μπει και μονωση θα ειναι αρκετα δυσκολο να χασει θερμοτητα.
ο αισθητηρας θα ειναι εμβαπτιζομενος,ενα ανοξειδωτο σωληνακι θα κατεβαινει περιπου στην μεση του μποιλερ
διπλα στο σωληνακι που τραβαει το ζεστο νερο για την εκχυλιση το οποιο επισης εχει αλλαχτει με ανοξειδωτο.
ο αισθητηρας ειναι τυπου Κ αυτον που ειχε το pid μαζι.
ψαχνω να δω αν υπαρχει καποιος καλυτερης ποιοτητας και πιο γρηγορης αποκρισης.
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia Baby Total Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nefilim » 15 Απρ. 2014, 18:08

Πολύ καλή δουλειά Γιώργο, είμαι σίγουρος θα φτιάξεις φοβερή μηχανή :headbang3:
Όντως το ανοξείδωτο μπορεί να κοστίζει αλλά αξίζει σε βάθος χρόνου. Για αισθητήρα σου προτείνω θερμοζεύγος τύπου Τ ungrounded για αποφυγή η/μ θορύβου πάχους 1.5mm με απόκριση ~200ms -τέτοιον φοράει το scace είναι πιο γρήγοροι και πιο ακριβείς από τους Κ- στο μήκος δεν υπάρχει θέμα, ή RTD PT100 ή 1000 class A, αυτοί είναι λίγο πιο αργοί -θεωρητικά,στην πράξη δεν έχεις πρόβλημα- αλλά έχουν το πλεονέκτημα ότι κρατάνε την ακρίβειά τους σε βάθος χρόνου, γιαυτό άλλωστε marzocco/synesso/slayer/dallacorte και δεν ξέρω ποιες άλλες εταιρείες τέτοιους αισθητήρες χρησιμοποοιούν. Εγώ θα πήγαινα σε ποιοτικό rtd για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο , βέβαια το κόστος των σοβαρών αισθητηρίων έιναι υψηλό (το κινέζικο επί 10) , για να σου βγει πιο φτηνά μπορείς να βάλεις θερμοφωλιά και να πάρεις χύμα/με το μέτρο ποιοτικό θερμοζεύγος και να το κολλήσεις με TIG ή argon .
Εγώ έχω αγοράσει από https://www.labfacility.com/mineral-ins ... mocouples/ , με σχετικά καλές τιμές.
nefilim
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 30 Ιαν. 2014, 19:43
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια:
Μηχανη: DallaCorte Mini
2η μηχανη: Europiccola/Caravel
Μυλος: Oe Pharos
2ος Μυλος: Mazzer SJ/Sozen
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Επόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron