Gaggia Classic Preheating Mod

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 11 Αύγ. 2014, 20:08

Καλησπερα στη παρεα, διαβαζω στις βελτιωσεις σχετικα με το τυλιγμα χαλκοσωληνα με σκοπο τη προθερμανση του νερου για την επιτευξη θερμοκρασιακης σταθεροτητας.

Θα ηθελα να ρωτησω οσους το εχουν κανει τι γνωμη τους βασιζομενη στις εκχυλησεις που πηρανε και στη θερμοκρασιακη σταθεροτητα που ειδανε στα pid τους.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα ειναι ευεργετικη η χρηση μονωτικου για να τυλιξω η χαλκοσωληνα και κατα συνεπεια ολο το μποιλερ. αν ναι ποιο μωνοτικο προτεινετε?
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 11 Αύγ. 2014, 22:52

Να τι κανεις την προθερμανση χωρις δευτερη σκεψη, μεγαλη διαφορα στο φλυτζανι. Σου παραθετω τα δικα μου ερασιτεχνικα πεπραγμενα:

P1291093.JPG

P1291094.JPG

Υλικά και τεχνικά χαρακτηριστικά:
χαλκοσωλήνας 6 χιλ, μήκος 3 μέτρα (ίσως να μπορούσε να χωρέσει ακόμη μισό μέτρο) σε σπείρωμα διαμέτρου 8 -8,5 εκατοστών με ρακόρ 6χιλ και εκχύλωση στα δύο άκρα του,
μαστός και γωνία αρσενικός/αρσενικός 6χιλ (προσοχή αερίου όχι για υδραυλικά),
σωληνάκι 6χιλ (το μπλε) ίδιο με το άσπρο της μηχανής.
Αποτέλεσμα: σε δύο εκχυλίσεις πτώση θερμοκρασίας στο pid 2 βαθμών με καλό ζέσταμα της μηχανής, τουλάχιστον 20 λεπτά. Καλά είναι :dancing:
Είπα να το κάνω λίγο καλύτερο και της φόρεσα σκούρο φορεματάκι!! (μονωτικό σωληνώσεων)
P1311096.JPG

P1311093.JPG


Αποτέλεσμα: πτώση 1 βαθμού στο pid από το 8ο sec μέχρι το 14ο sec και μετά το κρατάει άνετα στους 92 βαθμούς μέχρι το τέλος (από το 16ο sec δεν ανάβει καθόλου η αντίσταση μέχρι το τέλος!!!)
σχετικο βιντεο:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 12 Αύγ. 2014, 00:43

πολυ καλοοοο!!! μου ελυσες τα χερια..μιαμερωτηση μονο για μονωτικο ποιο προτεινεις το οποιο να αντεχει τη θερμοκρασια του μποιλερ?
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 12 Αύγ. 2014, 01:34

92 βαθμούς μέχρι το τέλος, πριν πόσο σου δείχνει το pid?
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 12 Αύγ. 2014, 08:03

μονωτικο ποιο προτεινεις το οποιο να αντεχει τη θερμοκρασια του μποιλερ?


μονωτικο υδραυλικων σωληνοσεων, απο το λεβητοστασιο, το κοβεις κατα μηκος και το ανοιγεις


92 βαθμούς μέχρι το τέλος, πριν πόσο σου δείχνει το pid?

92 και το αντιστοιχο γραφημα θερμ του pid
graph.jpg
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 12 Αύγ. 2014, 09:44

Aftergr έγραψε:92 βαθμούς μέχρι το τέλος, πριν πόσο σου δείχνει το pid?


εγω εδω θα παραθεσω τη δικη μου εμπειρια με προθερμανση και pid
εφτιαξα λοιπον το αυτοσχεδιο scace και εκανα μετρησεις σε 9bar και 60 ml νερο εκχυλισης..
Με καλα ζεσταμενη μηχανη και το νερο μεσα στη προθερμανση τερμα ζεστο να καιει η θερμοκρασια μου ειναι πολυ σταθερη,οχι μονο δεν πεφτει αλλα ανεβαινει και μισο βαθμο κατα τη διαρκεια εκχυλισης..(τουλαχιστον αυτο δειχνει το θερμομετρο) - μιλαω για τιμες που δειχνει το θερμομετρο..
ΑΛΛΑ απ την αλλη το pid στον ιδιο χρονο εχει ριξει εως και 3 βαθμους,4 , 5 σε πιο μακριες εκχυλισεις..

αυτο πραγματικα δεν ξερω πως γινεται και του φιλου Edesso η ενδειξη του pid δειχνει τοσο σταθερη..
αλλα συμβιβαστηκα..δεν σε νοιαζει τελικα τι λεει το Pid σε νοιαζει ποσο σταθερα νουμερα βλεπεις στη μετρηση (οι μηχανες μας διαφερουν πολυ)
Εν ολιγοις αυτο που ειδα εγω - προσμετρωντας και το χρονο που θελει να ανεβασει ενδειξη απο το 76 μεχρι το 92 ο αισθητηρας του θερμοφιλτρου που δειχνει ενδειξη στο θερμομετρο, κατεληξα στα εξης συμπερασματα:

1) Αν και ο αισθητηρας νερου στο μποιλερ εδραζεται πανω στο μεταλο του μποιλερ οπως ο δικος μου δεν μπορουμε να μιλαμε για θερμοκρασια νερου και να κοιταμε το pid -> Ειναι λαθος
2) Το να μενει σταθερη η ενδειξη του pid το βρισκω ακραιο εως παραλογο (βαση των δικων μου αποτελεσματων)-> Σε μια εκχυλιση που θα χασεις 75-80 ml νερου απ το συστημα προθερμανσης-μποιλερ, κρυο νερο θα εχει μπει στο χαλκοσωληνα προθερμανσης και το νερο του χαλκοσωληνα που δεν ειναι ποτε σε ακριβως ιδια θερμοκρασια με του μποιλερ θα μπει στο μποιλερ..Αρα εχουμε μια μικρη πτωση θερμοκρασιας..Γιατι το νερο στο χαλκοσωληνα οσο και να θελουμε να πισστευουμε οτι ειναι κοντα στη θερμοκρασια νερου μεσα στο μποιλερ δεν ειναι..Αν εχεις κ καλο αισθητηρα θα πρεπει να την αντιληφθει
3) Η προθερμανση και ειδικα το pid σε συνδυασμο απογειωνουν μια καλη Gaggia και φτιαχνεις καφεδαρες..
4) Ολα τ αλλα ειναι λεπτομέρειες..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 12 Αύγ. 2014, 09:50

συμφωνω απολυτα. Εχω πειστει οτι η θεση του εργαστασιακου θερμοστατη ειναι απαραδεκτη και σιγουρα εχω τρομερο λαθος στην ενδειξη θερμοκρασιας.

Προς κατοχους gaggia classic : που εχει βαλει το θερμοστατη του pid και ποια τελικα ειναι η καλυτερη και πιο αξιοπιστη θεση? εγω εχω βαλει καλωδιο και αυτο στη θεση του εργοστασιακου και την εχω σφηνωσει με κατι σιδερακια αλλα δε μου γεμιζει το ματι.

Σε ξενο φορουμ ειχα διαβασει απο αλλο χρηστη οτι η καλυτερη θεση να βαλεις το θερμοστατη ειναι να το κολλησεις πανω στο μποιλερ στη πισω μερια του εκει λεει εδειχνε πιο αξιοπιστα αποτελεσματα! Εσεις τι λετε?
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 12 Αύγ. 2014, 10:27

επειδη εχω κανει εγκατασταση pid σε Gaggia Classic η τοποθετηση του αισθητηρα πρεπει να γινει εκει ακριβως που ειναι και ο εργοστασιακος θερμοστατης..κ ομως εκει ειναι η καλυτερη θεση για πολλους λογους..
Δηλαδη στο πλαι του μποιλερ αριστερα - οπως το κοιταμε απο μπροστα..και οχι επανω η οπουδηποτε αλλου.
Ολα αυτα για τον αισθητηρα για την εκχυλιση..Γτ εχει κ αλλον θερμοστατη για τον ατμο επανω η Classic
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Αύγ. 2014, 10:29

Φιλοι μου καλημερα πρωτα απο ολα.Γραφω οχι για να επεμβω στο mod που παρουσιαζετε αλλα για να παρεμβω στην τοποθετηση σας για τη θεση του θερμοστατη.Ειναι κατα την αποψη μου τελειως λαθος να ακυρωνουμε την επιλογη αυτη τοποθετησης της gaggia χωρις να γνωριζουμε το σκεπτικο της και τους λογους της επιλογης αυτης.
Εγω παλι θεωρω εξαιρετικη θεση αυτη μιας και οι πολυ δυνατες αντιστασεις που εχει το μποιλερ σε αυτο το σημειο εχει βρει η gaggia οτι δινουν την μεγαλυτερη θερμοκρασια για τα πρωτα δευτερολεπτα που ειναι ανοιχτες.
Ετσι σταματανε οταν ο θερμοστατης φτασει στο δικο του set point και μεχρι να "φρεναρει" η μεταδοση θερμοκρασιας στο υπολοιπο μεταλλο και συνεπως στο νερο περιοριζεται το overshoot οσο το δυνατον λιγοτερο.
Αποτελεσμα ολου αυτου ειναι το πολυ γρηγορο ζεσταμα της μηχανης και η γρηγορη αναρωση του μποιλερ.Επιπλεον με το σωστο timing εγχυλισης μπορει κανεις να κανει καφε με ανοιχτα τα θερμοστοιχεια και να βελτιωνει τα shot του ετσι.
Ολα αυτα λειτουργουν πολυ καλα οταν η μηχανη ειναι μαμα με εισερχομενο κρυο νερο μεσα στο μποιλερ το οποιο μπαινει με περιστροφικο τροπο και χτυπαει πρωτα τη θεση του θερμοστατη.
Οταν ομως αρχισουν οι μοντες τοτε ολα πανε περιπατο και εκει πρεπει να υπαρξει τροποποιηση του σχεδιασμου για να δουλεψουν και σωστα οι μοντες.Τωρα ποιος θα τροποποιησει τον σχεδιασμο και με ποιες γνωσεις και με τι οργανα επαληθευσης αυτο ειναι ενα αλλο μεγαλο ζητημα.
Μην κατηγορειτε λοιπον τις επιλογες της εταιριας επειδη δεν συμβαδιζουν με τις μοντες σας γιατι εδω εχει αλλαξει τελειως η φιλοσοφια λειτουργιας της μηχανης.
Σας λεω οπως και το εχω πει αρκετες φορες αλλα δεν γινεται ευκολα αντιληπτο οτι το μεγαλυτερο μυστικο ειναι η καλη και ομοιομορφη μιξη του εισερχομενου κρυου νερου με το ζεστο που εχει μεσα το μποιλερ και συμφωνα με τις αρχες της θερμοδυναμικης να βγει εξω στην επιθυμητη θερμοκρασια.
Οταν ομως εγω στελνω προθερμασμενο νερο μεσα τοτε η σχεδιαση παει περιπατο και ο ευρηματικος μοντερ ειναι αυτος που θα τιθασευσει τους νομους και καλειται να οδηγησει τις εξελιξεις σωστα :lol:
Βλεπε καταλληλη θεση θερμοστοιχειου,τροπο εισοδου του νερου,επιλογη ειδους προθερμανσης,επιλογη μονωσης ,ποιοτητα pid και αλλα πολλα.
Δεν φταινει λοιπον οι σχεδιασεις.Εμεις φταιμε και η αγνοια μας ;)
Και παλι καλημερα σας και συγνωμη αν ειπα κατι που ενοχλησε.Δεν το ηθελα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia Classic Preheating Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Αύγ. 2014, 10:31

Γραφαμε μαζι Πανο και δεν το ειχα δει αυτο που ειπες.Νομιζω το απαντω σχετικα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron