Αγορά μηχανής Gaggia Classic 2015

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Αγορά μηχανής Gaggia Classic 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fantomXxXx » 13 Απρ. 2015, 18:17

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριος στην όλη φάση και θα ήθελα τις συμβουλές σας όσον αφορά την επιλογή μου. Παρήγγειλα την μηχανή αυτή http://www.you.gr/proionta/spiti-grafei ... assic-inox η οποία μου είπαν ότι είναι το μοντέλο του 2015 και ότι είναι τρελή μούφα και να την ακυρώσω την παραγγελία. Θέλω την γνώμη σας αν είναι όντως κακή επιλογή και ποιά άλλη μηχανή να επιλέξω στην τιμή αυτή.
fantomXxXx
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 13 Απρ. 2015, 18:12
Ονομα: Μανόλης
Τοποθεσια: Ξάνθη
Μηχανη: Lelit PL41 PLUST PID
Μυλος: Breville Smart Grind
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Αγορά καφετιέρας, Gaggia Classic 2015,

Re: Gaggia Classic 2015(να την παρω;)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fantomXxXx » 13 Απρ. 2015, 21:27

fantomXxXx έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριος στην όλη φάση και θα ήθελα τις συμβουλές σας όσον αφορά την επιλογή μου. Παρήγγειλα την μηχανή αυτή http://www.you.gr/proionta/spiti-grafei ... assic-inox η οποία μου είπαν ότι είναι το μοντέλο του 2015 και ότι είναι τρελή μούφα και να την ακυρώσω την παραγγελία. Θέλω την γνώμη σας αν είναι όντως κακή επιλογή και ποιά άλλη μηχανή να επιλέξω στην τιμή αυτή.

Στο φόρουμ υπάρχουν ενεργά μέλη που μπορούν να δώσουν συμβουλές?? Αν ναι θα ήθελα παρακαλώ βοήθεια πριν είναι αργά, μέχρι την Τετάρτη μπορώ να αλλάξω την παραγγελία μου αν τελικά έχω κάνει χαζομάρα, αλλιώς την παντρεύομαι την classic!!
fantomXxXx
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 13 Απρ. 2015, 18:12
Ονομα: Μανόλης
Τοποθεσια: Ξάνθη
Μηχανη: Lelit PL41 PLUST PID
Μυλος: Breville Smart Grind
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia Classic 2015(να την παρω;)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Απρ. 2015, 22:35

Καταρχην ξεκινας την πρωτη σου επαφη με το φορουμ κανοντας σοβαρα ατοπηματα,
Πρωτον κανεις παραθεση τον εαυτο σου στην αμεσως προηγουμενη δημοσιευση πραγμα που δεν επιτρεπεται μιας και δεν ειναι απαραιτητο.Εννοειται πως η αμεσως επομενη απαντηση αφορα την προηγουμενη.
Δευτερον απαιτεις πασχαλιατικα απαντηση ντε και καλα λες και ειναι υποχρεωμενα τα μελη να σου την δωσουν εδω και τωρα.
Τριτον ανοιγεις θεμα με τιτλο που παραπεμπει σε ενημερωση του μοντελου και οτι αφορα αυτο ενω στην πραγματικοτητα μας μιλας για το θεμα σου.
Παρολα αυτα θα σου απαντησω στην ερωτηση σου ενω κανονικα θα επρεπε να την αγνοησω λογω αναρμοστης συμπεριφορας προς το φορουμ και τα μελη του.
Η gaggia που δειχνεις στη φωτο ειναι το παλιο μοντελο και ειναι η καλη αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο γιατι καλιστα το σαιτ θα μπορουσε να εχει αφησει την παλια φωτο αλλα να πουλαει την καινουργια μηχανη η οποια κατα πως φαινεται ειναι μια μουφα και μιση.
Παντως αγαπητε δεν αγοραζουν πρωτα και μετα ρωτανε αν ειναι καλη η αγορα.Κανουμε μια ερευνα πρωτα πριν αγορασουμε.
Δεν υπαρχει τιποτα σε αυτα τα λεφτα που να σου προτεινουμε σε καινουργιο.
Η παιρνεις μεταχειρισμενο η πας πανω απο πεντακοσια η καθεσαι οπως εισαι και δεν παιρνεις τιποτα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia Classic 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 13 Απρ. 2015, 22:55

fantomXxXx έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Καλώς όρισες, χρόνια πολλά ό,τι επιθυμείς με υγεία και χαρά.
fantomXxXx έγραψε:Είμαι καινούριος στην όλη φάση και θα ήθελα τις συμβουλές σας όσον αφορά την επιλογή μου. Παρήγγειλα την μηχανή αυτή http://www.you.gr/proionta/spiti-grafei ... assic-inox η οποία μου είπαν ότι είναι το μοντέλο του 2015 και ότι είναι τρελή μούφα και να την ακυρώσω την παραγγελία.

Ωραίο και κατατοπιστικό επιχείρημα "τρελή μούφα" :2funny:
Αν αυτή είναι η νεά Gaggia Classic II 2015 τότε δεν είναι η ίδια(γιατί οι φωτογραφίες είναι της παλιάς) με την παλία Gaggia Classic, δεν έχει 3 way solenoid valve, έχει αλλάξει ο σχεδιασμός δεν μπορεί να μπει ευκολα το steam wand της Rancillio Silvia, έχει πλαστικά spouts, έχει ενεργοοικονομικό σχεδιασμό κτλ κτλ.
fantomXxXx έγραψε:Θέλω την γνώμη σας αν είναι όντως κακή επιλογή και ποιά άλλη μηχανή να επιλέξω στην τιμή αυτή.

fantomXxXx έγραψε:Αν ναι θα ήθελα παρακαλώ βοήθεια πριν είναι αργά, μέχρι την Τετάρτη μπορώ να αλλάξω την παραγγελία μου αν τελικά έχω κάνει χαζομάρα, αλλιώς την παντρεύομαι την classic!!

Φίλε μου προσωπικά δεν μπαίνω ανάμεσα σε δύο.
Εσύ πήγες έκανες τον αρραβώνα με την κοπέλα, (μάλλον επιπόλαια απ' ότι φαίνεται) και τώρα μας παροτρύνεις να καταφερθούμε απέναντί της, ώστε να χαλάσεις τον αρραβώνα και να την γυρίσεις πίσω στην μάνα της, τι σου φταιεί η μάνα της, και τι σου φταίει ο κόσμος που αναστατώνεις; :banghead:
Τα χαρακτηριστικά της "κοπέλας" (Gaggia Classic II 2015) είναι γνωστά, κανείς δεν τα έκρυψε και έπρεπε να τα είχες υπολογίσει.
Τώρα τα χαρακτηριστικά και ο σχεδιασμός της που άλλαξε, σε άλλους μπορεί να φανεί καλύτερος, γιατί πχ θα ξοδεύει λιγότερο ρεύμα και δεν θα την ξεχνάνε ανοιχτή, και σε άλλους χειρότερα.
Τώρα το τι μηχανή να σου προτείνουμε εξαρτάται από το ποιες είναι οι απαιτήσεις σου από τον καφέ, τι ποιότητα προσδοκείς, πόσο θες να ασχοληθείς με τον καφέ, τι μέγεθος να έχει η μηχανή, αν θες να είναι ντιζαινάτη και όμορφη αν έχεις ήδη μύλο άλεσης καφέ κτλ κτλ και στο τέλος καταλήγουμε στην τιμή. Άντρα θέλω, τώρα τον θέλω, τέλειος να 'ναι και να 'χει 0,99€ δεν ξέρω.
Τέλος θα πρέπει να καταλάβεις ο ίδιος τι προσφέρει το κάθε χαρακτηριστικό της κάθε μηχανής και σύμφωνα με αυτό να διαλέγεις.
Όλες οι επιλογές έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Καφέ φτιάχνεις με μηχανή 50€, και καφέ φτιάχνεις και με μηχανή 2000€, άλλης ποιότητας, υφής, γεύσης, σταθερότητας, πρακτικότητας κτλ κτλ με την κάθε μία.
Ξεκίνα με το τι θέλεις, ποιες είναι ανάγκες σου, έχε υπόψιν σου πως όσο πιο πολλά ζητάς τόσο πιο πολλά θα δώσεις, και πως μια αξιόλογη μηχανή ξεκινά από τα 500€ και βάλε (σε καινούρια) αλλιώς υπάρχουν μεταχειρισμένες, ή πιο φτηνές που ναι μεν είναι καλές για τα λεφτά τους, αλλά θέλουν αρκετές μετατροπές για να φτάσεις σε ένα καλό αποτέλεσμα. Και οι μετατροπές έχουν κόστος, δεν είναι τζάμπα, τόσο σε χρήμα, όσο σε κόπο, χρόνο, και γνώση, σαφώς και ρίσκο.
fantomXxXx έγραψε:Στο φόρουμ υπάρχουν ενεργά μέλη που μπορούν να δώσουν συμβουλές??

Να με συγχωρείς, ζητώ ταπεινά συγνώμη.
Αναλογίζομαι το σφάλμα που πράττω και περνώ το Πάσχα με την οικογένεια και τους φίλους μου, και δεν είμαι πάνω από το πληκτρολόγιο να περιμένω να απαντήσω στο κάθε νέο μέλος που δεν του αλλαξοπίστησε με τον "αρραβώνα" που έκανε.
Συγνώμη που έχω οικογένεια, φίλους και προσωπικές στιγμές :banghead:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά μηχανής Gaggia Classic 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 14 Απρ. 2015, 01:41

Eνταξει ρε παιδια τον πιασατε απο την μουρη τον ανθρωπο :lol:

Δεν μπορουμε να ξερουμε τι σχεσεις μπορει να εχει ο καθενας με το ιντερνετ, τα ψιψινια και τα κοκοψοψαρα που και εμεις εχουμε ριξει απειρα λεφτα για να πινουμε τα μελια μας :tooth:

Αγχωμενος ειναι ο ανθρωπος μην κλαιει τα λεφτα που εδωσε στους δυσκολους καιρους που περναμε

Στο θεμα τωρα, οπως σου εχω ξαναπαντησει, αν μπορεις να την ακυρωσεις τοτε καντο και παρε την baby class που ο ιδιος εχεις πει οτι μπορεις να παρεις αντι για την νεα classic
To μονο που θα χρειαστει ΑΝ θες, ειναι μια opv απο την παλια classic ετσι ωστε να πεσει η πιεση στα 9bar, κοστος μικρο, αλλα το κανεις και πιο μετα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Αγορά μηχανής Gaggia Classic 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 14 Απρ. 2015, 03:19

Πράγματι μία Gaggia Babby Black θα ήταν η πιο συνηθισμένη βατή και γνωστή επιλογή.
Πριν όμως πεις να την πάρεις, καλό θα ήταν να δεις τα σχετικά νήματα ώστε να ξέρεις τι βελτιώσεις, με τι χρόνο, κόστος, γνώση γίνονται.
Με αυτήν και με τα mods της φυσικά, μπορείς να έχεις έναν ικανοποιητικό καλό αποτέλεσμα.
Στα συν της:
- Το χαμηλό κόστος απόκτησης
- Η γρήγορη προθέρμανση
- Η απλότητα κατασκευής
- Η πληθώρα των mods.

Στα πλην της:
- Θα χρειαστεί να βάλεις χέρι
- Επιπλέον κόστος/χρόνος για τα mods
- Δεν έχει κορυφαίες επιδώσεις
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά μηχανής Gaggia Classic 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 14 Απρ. 2015, 12:08

Aftergr έγραψε:Eνταξει ρε παιδια τον πιασατε απο την μουρη τον ανθρωπο :lol:


:lol: Eχεις απολυτο δικιο αλλα οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.Μετα το ψητο και ενω προσπαθουσαμε να κανουμε αξιοπρεπη εκχυλιση natural αιθιοπικου ποιηματος ερχεται το παλληκαρι και μας τη λεει ....οποτε αντιδρασμαε κι εμεις τα κακομοιρα καπως. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά μηχανής Gaggia Classic 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 15 Απρ. 2015, 16:26

Μανωλη καλως ορισες και Χρονια Πολλα,
Καταρχην το αγχος που εχεις ειναι τρομερο, δεν ηρθε η συντελεια του κοσμου, ηρεμησε και σκεψου, σε δυο forum ολοι σου λενε ακυρωσε την, καντο και κατσε διαβασε, παρε γνωμες πολλες και μετα κανε αυτο που θα σου πει η καρδια σου και η τσεπη σου.
Αυτο που τωρα σου φαινεται ακριβο αυριο θα ειναι πολυ φθηνο γιατι η "φτωχεια τρωει τον παρα" γιατι το φθηνο θα το πληρωσεις πολλες φορες ενω το ακριβο (το καλο) μια φορα.
Τα παιδια εχουν δικιο, και εμενα ο φιλτατος Woodsman :respect: οταν πρωτοηρθα σε αυτο το forum με "αρπαξε" :tooth: αλλα τελικα ηταν για το καλο μου γιατι μου εδωσε με τον τροπο του να καταλαβω τι επρεπε να κανω.
Ακυρωσε την και κατσε διαβασε και θα δεις οτι ολα θα ξεκαθαρισουν δια μαγειας,η δικια μου εισαγωγη στο forum. viewtopic.php?f=117&t=596
Μυλο πηρες? που πας χωρις μυλο? υπαρχουν μεταχειρισμενοι πολυ καλοι σε πολυ καλη τιμη.
Απο το αναλογο νημα περασες να μας συστηθεις??
Συμπληρωσε το profil σου.
Λοιπον ακυρωσε την και κατσε να κουβεντιασουμε, εμεις απο την Ξανθη ειμαστε ευγενικοι ανθρωποι ;) , θα δεις οτι εδω θα παρεις αυτο που ζητας εκτος και αν εισαι βιαστικος.
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Αγορά μηχανής Gaggia Classic 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 15 Απρ. 2015, 16:34

Μανωλη ακου τον συντοπιτη σου ;)

simi :respect:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Αγορά μηχανής Gaggia Classic 2015

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fantomXxXx » 16 Απρ. 2015, 18:09

Συντοπίτη και συνφορουμίτες καλησπέρα σας!!

Λοιπόν, να σας ενημερώσω ότι πήρα:

Μύλο χειροκίνητο τον Hario Skerlton
Naked portafilter με 3πλό καλαθάκι
2πλό unpressurized καλαθάκι
και περιμένω να παραλάβω την μηχανή Baby Class και το 58άρι tamper!
fantomXxXx
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 13 Απρ. 2015, 18:12
Ονομα: Μανόλης
Τοποθεσια: Ξάνθη
Μηχανη: Lelit PL41 PLUST PID
Μυλος: Breville Smart Grind
Coffee Roaster: -
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη