VST Precision Baskets

Όπου ακους πολλά "κεράσια" , κράτα και μικρό-μεγάλο-vst η γενικά το καλύτερο καλαθάκι ...

VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 23 Ιαν. 2014, 13:18

Καλημέρα,

Παρήγγειλα το αντίστοιχο καλαθάκι των 18γρ, περιμένω την αφιξή του προκειμένου να σας μεταφέρω εντυπώσεις..

Ελπίζω να αξίζει η αγορά του διότι αφενός δεν είναι φτηνό αφετέρου ίσως να είναι δύσκολο στη χρήση του (απαιτεί καλή κατανομή προκειμένου να αποδώσει αυτά που υπόσχεται).
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Ιαν. 2014, 22:22

Kαλως να σου ερθει το καλαθακι Γιωργο.Απο που το πηρες και ποσο ;
Θα σου προτεινα να παρεις και τη σιτα της IMS για Ε61 που ειναι εργο τεχνης κατασκευαστικα με θεαματικα αποτελεσματα στην αποφυγη chaneling λογω κακης διανομης του νερου.
Οσο για το VST (το οποιο δοκιμασα δανεικο απο φιλο για αρκετο καιρο αλλα δεν το πηρα ακομα) θα σου ελεγα να μην το φοβασαι.
Οντως απαιτει περιισοοτερη προσπαθεια απο τον χρηστη σε θεματα κατανομης οπως και λεπτοτερο κοψιμο απο τα κοινα καλαθακια αλλα οταν ολα γινουν σωστα το αποτελεσμα σε αποζημιωνει.
Καλοριζικα ευχομαι και φυσικα θα αναμενουμε εντυπωσεις και καμμια φωτο για να εχουμε να ζηλευουμε :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 28 Ιαν. 2014, 09:29

Σε ευχαριστώ Δημήτρη.

Το καλαθάκι το προμηθεύτηκα από το barista selections (Β. Τάρταρης) στην τιμή των €41,82. Από εξυπηρέτηση και γενικά υποστήριξη έχω άριστες εντυπώσεις, άλλωστε και την μηχανή μου (izzo) o Βασίλης μου την έφερε από Ιταλία.

Για το καλαθάκι τώρα, πράγματι συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου αναφορικά με το tamping και δεν σου κρύβω ότι ήμουν λίγο επιφυλακτικός (διαβάζοντας και τα σχόλια των ανθρώπων για τα προβλήματα που αντιμετώπισαν) αλλά προχώρησα στην αγορά του και το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

Η αίσθηση που έχω είναι ότι δίνει περισσότερη ανάλυση, είναι περισσότερο ξεκάθαρες οι γεύσεις. Επίσης δεν με παίδεψε καθόλου (συντέλεσε βέβαια και ο τρόπος υπόδειξης από φίλο) ;)

Από φωτό τώρα, επιφυλάσσομαι διότι έσπασε η οθόνη του κινητού μου και έχω μείνει χωρίς κινητό.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 29 Ιαν. 2014, 10:54

Επισυνάπτω 2 φωτογραφίες του gasket.
image002.jpg
image001.jpg
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 29 Ιαν. 2014, 11:11

Πιστευω οτι το vst κανει διαφορα αν και πιο δυσκολο..
Ειμαι κ εγω σε αναμμενα καρβουνα να το παρω παντως...:)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 05 Φεβ. 2014, 14:35

Για όποιον δε γνωρίζει τι είναι το VST, να το αναλύσω με δύο λόγια και να γίνει όσο το δυνατόν πιο κατανοητό και στους νεότερους στο "άθλημα''...
Η αρχιτεκτονική/σχήμα του καλαθιού, είναι τελείως διαφορετική από τα υπόλοιπα συμβατά καλαθάκια. Τα τοιχώματά του είναι κάθετα σε σχέση με την επιφάνεια εξόδου, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα. Επίσης η επιφάνεια εξόδου έχει τις τρύπες της, σχεδόν μέχρι τις άκρες, επιτυγχάνοντας έτσι την ίδια επιφάνεια με την επιφάνεια εισόδου του νερού (το σημείο του καφέ που πατάμε, θεωρείται το σημείο εισόδου του νερού). Τι γίνεται με αυτό το επίτευγμα; Το νερό μπορεί και ακολουθεί κάθετη πορεία σε όλα τα σημεία του puck. Έτσι έχουμε σε όλα τα σημεία του puck να έχει περάσει ίση ποσότητα νερού, επιτυγχάνοντας ισομερή απόσταξη! Να προσθέσω ότι οι τρύπες ανοίγουν με λέϊζερ και είναι απόλυτα ίσες μεταξύ τους, σε αντίθεση με τα συμβατά καλαθάκια. Υπάρχουν φωτογραφίες στο διαδίκτυο που φαίνεται η διαφορά στη ποιότητα της τρύπας.
Από την άλλη μεριά, επειδή το νερό έχει απόλυτη κάθετη πορεία και δε πιέζεται προς το τέλος για να βγει, φαίνονται όλες οι ατέλειες της ρύθμισης μας ή της τεχνικής πατήματος που ακολουθήσαμε. Η σωστή εκχύλιση στο μάτι είναι πιο δύσκολο να επιτευχθεί ΑΛΛΑ τα VST καλαθάκια μετά από αρκετή ενασχόλησή μου μαζί τους, δίνουν πιο πολλές επιλογές στις ρυθμίσεις μύλου γραμμαρίων με μεγαλύτερη ποικιλία γευστικών αποτελεσμάτων χωρίς defect γνωρίσματα. Ο λόγος είναι ότι τα συμβατά καλαθάκια, έχοντας ανομοιογενής εκχύλιση, κλείνουν το gap των ρυθμίσεων μεταξύ υποεκχύλισης και υπερεκχύλισης.
Εκτός από τα VST, πρόσφατα έβγαλε και η IMS τη δικιά της πρόταση με ελαφρώς πιο μικρή επιφάνεια εξόδου. Λίγο πιο εύκολο καλαθάκι από το VST στο δούλεμα δηλαδή και λίγο μικρότερο gap αποδεκτών ρυθμίσεων.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 05 Απρ. 2014, 23:25

Το συγκεκριμενο vst καλαθακι των 18gr μου εχει ξεμεινει απο το portafilter της gaggia και λεω να το χρησιμοποιησω και για την vbm.Δυο ερωτησεις για εσας που το χρησιμοποιητε σε E61.Στην gaggia επαιζα στα 18-18,5 gr,τωρα με τη ντουζιερα να κατεβαινει χαμηλοτερα,στα ποσα gr να παιξω?Και τελος ποιο απο τα δυο tamper να χρησιμοποιησω των 58 ή των 58,35m,αν και νομιζω ότι το δευτερο θα βεντουζαρει.Στην gaggia παντως εκανε τη διαφορα...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Απρ. 2014, 23:44

58,35 ταμπερ και 20 με 21 γρ. :new_shocked:
Λουσου με ultrex και θα δεις :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 06 Απρ. 2014, 00:07

Σαν μεταμεσονυκτια ταινια τρομου......δυο τρελοι μιλανε για σαμπουαν,καφε και διαμετρους...πιασ' το αβγο και κουρευτo...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 06 Απρ. 2014, 09:10

Όπως ανέφερε ο Δημήτρης.
Παρατήρησε μετά από την εκχύλιση το pack, το ιδανικό θα είναι να μην έχει σημάδι από την σίτα. Στην περίπτωση που έχει αφαίρεσε λίγο καφέ. Ο καφές διογκώνεται όταν το νερό έρχεται σε επαφή.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Καλαθάκια

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη