Kelisso - Tailor Made

Όλα για τον καφέ φίλτρου!

Kelisso - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Loizos » 24 Φεβ. 2014, 19:30

Αυτή την βδομάδα είχα την τύχη να δοκίμασω άλλον ένα καφέ από Yirgacheffe Αιθιοπίας σε natural επεξεργασία πέραν από τον dernaya. Ίδια ποικιλία (heirloom), περίπου ίδιο υψόμετρο (2000μ) και ίδια επεξεργασία (natural). Το αποτέλεσμα: Ένας εντελώς διαφορετικός καφές. Αυτός τον καφέ τον ήπια αποκλειστικά σε φιλτρου (V60 και aeropress). Ο καφές απείχε από την roast date, 1 μήνα περίπου αλλά είχε πολλά να δώσει ακόμα. Χρειάστηκε λίγο υψηλότερη θερμοκρασία και ελαφρώς περισσότερη ποσότητα.

Στο aeropress που τον δοκίμασα περίσσοτερο και μου έδωσε καλύτερα φλυτζάνια χρησιμοποίησα 14 γρ ψιλοαλεσμένου καφέ (λίγο πιο χονδρό από espresso) σε θερμοκρασία νερού 90-92 βαθμούς, ποσότητα 200ml και συνολικό χρόνο 2 λεπτά.

Στο φλυτζάνι αυτό που βρίσκει κάποιος πολύ έντονα είναι μαύρο τσάι. Νότες από tobacco έβγαλε κάποιες φορές σε πιο αργές εκχυλίσεις ή σε υψηλότερες θερμοκρασίες. Στην περιγραφή επίσης λέει για σμέουρο. Δεν ξέρω αν το έβγαλα γιατί πολύ απλά δεν ξέρω τι είναι αυτό. Γενικότερα είναι ένας πολύ ιδιαίτερος καφές, πικάντικος, αλλιώτικος από ότι περίμενα από την περιοχή. Έχει γλυκιές νότες και πλούσιο σώμα αλλά το ξαναλέω ότι το κύριο χαρακτηριστικό του είναι ότι βγάζει πολύ μαύρο τσάι.

Η τιμή του στα 9 ευρώ / 150 γρ.
Να ευχαριστήσω τον Τάσο που μου έδωσε τον εν λόγω καφέ για δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
Loizos
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 25 Δεκ. 2013, 21:04
Ονομα: Λοΐζος
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: Rancilio Silvia mod
2η μηχανη: V60 & Aeropress
Μυλος: Anfim Best mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Γλυκόπιοτος και φρέσκος

Re: Kelisso - Tailor Made

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tasos Delichristos » 11 Μαρ. 2014, 07:16

:dancing:
Tasos Delichristos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 22:07
Ονομα: Τάσος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Slayer
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: God shot only :p


Επιστροφή στο Καφεδες και συνεργα για Φιλτρου

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron