Χρόνια πολλά

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Χρόνια πολλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 29 Ιαν. 2022, 11:47

Καλημέρα παλικάρια. Πως είμαστε; Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους έστω και καθυστερημένα . Τελικά δεν άντεξα στον πειρασμό και έκανα αγορά έπειτα απο αρκετό διάστημα οικονομίας αλλά και απογοήτευσης απο την μηχανή με κάψουλα που είχα στην κατοχή μου (Ylli Francis 7.1) Πήγα στην εταιρία La Marzocco και μοντέλο Linea Mini και για μύλο εννοείται δεν πήρα τον ( μαπα μύλο του Δημήτρη λόγω έλλειψης εμπειρίας) αλλά πήγα στην εταιρία EUREKA και μοντέλο SINGLE DOSE ORO. Θα ανεβάσω και φωτογραφίες του set up και επίσης να με διορθώσετε σε πράγματα που σίγουρα βλέπετε λάθος .
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Χρόνια πολλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 29 Ιαν. 2022, 12:27

Set up
20220118_131333.jpg
20220118_131342.jpg
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Χρόνια πολλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριος » 29 Ιαν. 2022, 19:13

Καλοριζικα!
Τουμπανο το set up..
Εχω και εγω μια 2boliers E61 με τον ιδιο μυλο, αλλα δυσκολευομαι να βρω καλο καφε.
Το σακουλακι με καφε στη φωτο ειναι φρεσκο? Απο που το πηρες?
Μαριος
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Ιαν. 2022, 19:08
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Χρόνια πολλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 29 Ιαν. 2022, 20:12

Είναι σα να λέμε εκεί που πήγαινες τώρα στη δουλειά με τον ηλεκτρικό, τώρα πας με Airbus 321 :tooth:

Μεγειές. Διορθώσεις δεν γίνονται τώρα, ό,τι πήρες πήρες, τα παντρεύτηκες :lol:
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Χρόνια πολλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 30 Ιαν. 2022, 01:27

Καλησπέρα σε όλους. Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. ( Δημήτρη θα σου αναφέρω ότι όπως παντρεύεσαι..... έτσι χωρίζεις κιόλας) Θα σας αναφέρω κάποια πράγματα που πέρασα με την εν λόγω μηχανή και ίσως καταλάβετε. Εν συντομία λοιπόν έρχεται η μηχανή ξεπακετάρω την τοποθετώ στον πάγκο και αρχίζω να κάνω κάποια τεστ που έχει μέσα στην συσκευασία η La Marzocco όσο αναφορά την ποιότητα νερού , βλέπω ότι είμαστε μέσα στα πλαίσια λόγω ότι έχω φίλτρο νερού απο γνωστή εταιρία εδώ στην Κρήτη και αρχίζω λοιπόν να γεμίζω το δοχείο νερού την μηχανής την ενεργοποιώ και περιμένω να τραβήξει νερό........ 10 λεπτά αργότερα και τίποτα ακόμα, αρχίζω και καταλαβαίνω ότι κάτι δεν έκανα σωστά και ψάχνω να δω που έχω κάνει λάθος αλλά δεν βλέπω τίποτα. Αρχίζω τα μπινελικια τα νεύρα μου στην τσίτα περνώ τον άνθρωπο που την αγόρασα κατα τις 23:15 του λέω αυτό το πρόβλημα έχω αν δεν βρούμε τι συμβαίνει, αύριο στην πακετάρω και στην στέλνω πίσω.( Εννοείτε του είπα επακριβώς τι έκανα απο την αρχή και ούτε ο ίδιος έβρισκε κάπου κάτι λάθος) Κατα τις 00:30 το βράδυ μας έκανε την τιμή η κυρία να αρχίζει να τραβάει νερό αφού είχα βάλει και βγάλει το δοχείο νερού καμιά 20 άριά φορές. Το πρωί ενημερώνω τον άνθρωπο όλα καλα τράβηξε νερό, με ρωτάει τι είχε τελικά; Και του λέω μάλλον ψυχολογικά τι να σου πω. Κατα την 15 μέρα ενώ έχει ζεσταθεί και έχει πίεση κανονική στα όργανα της ανοίγω το παντλ για να κάνω φλας και μου λέει παρ τα 3 μου.... η ντουζιέρα ίσα που κατουρουσε το νερό. Κάνω ένα βίντεο με το πρόβλημα το στέλνουμε στην La Marzocco καταλαβαίνουν ότι είναι κάποιο μπλοκάρισμα και μας απαντάμε..... η διάγνωση του προβλήματος θα γίνει εκεί στην Κρήτη απο εξουσιοδοτημένο σέρβις και αν θέλει ο πελάτης για να μην περιμένει, να την πάει και σήμερα κιόλας και θα κανονίσουμε εμείς τα υπόλοιπα. Έκανα 1 ώρα δρόμο την πήγα στο ηράκλειο την άνοιξαν την επόμενη μέρα και τελικα είχε φρακάρει ένα ρίνισμα μετάλλου μέσα στο ζιγκλερ. Την καθάρισαν μου την έφεραν οι ίδιοι στον χώρο μου έκαναν δοκιμή μπροστά μου ότι όλα δουλεύουν σωστά και έφυγαν. Αν και με ταλαιπώρησε λίγο στην αρχή τώρα τα πάμε καλυτέρα
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Χρόνια πολλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 30 Ιαν. 2022, 01:37

Ευχαριστώ Μάριε να είσαι καλα. Τον καφέ μου τον έστειλε ο άνθρωπος που αγόρασα την μηχανή. Κοιτά τώρα με ρωτάς πράγματα που ακόμα δεν μπορώ να στα απαντήσω με απόλυτη σιγουριά ( αν είναι φρέσκος ο καφές ) αν θέλεις σου στέλνω το τηλέφωνο και το όνομα του και κάνε μια δοκιμή μονός σου
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Χρόνια πολλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 31 Ιαν. 2022, 00:42

Κάθε αρχή και δύσκολη που λέει το ρητό…

Καλά καφεδακια να έχεις με τη μηχαναρα σου και όποτε μπορείς κάνε και μια παρουσίαση για το οφθαλμόλουτρο των υπολοίπων, πρέπει να είσαι ο μοναδικός στο φόρουμ με τη μηχανή αυτή. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Χρόνια πολλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 31 Ιαν. 2022, 01:46

Γεια σου ξενιτεμένε μου Βασίλη. Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ. Εννοείτε θέλω να κάνω ένα βίντεο με εκχείλιση αλλά επειδή είμαι ακόμα στην αρχή και πιστεύω θα πέσει γέλιο θα ήθελα να το καθυστερήσω ακόμα λίγο. Αν δεν κάνω λάθος έχεις στην κατοχή σου την GS3; Ενημερωτικά θα πω εδώ στα παιδιά ότι οποίος θέλει μπορώ να του δώσω πληροφορίες σχετικά με την αγορά και μηχανής και μύλου και μάλιστα καμία σχέση με τις τιμές που βλέπουμε σε eshop - καταστήματα εδώ Ελλάδα και εννοείτε φυσικά εγγύηση και υποστήριξη και εταιρίας και καταστήματος. Απαραίτητη προϋπόθεση για όλα τα παραπάνω να είναι επαγγελματίας και να έχει ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες


Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη