Νεος εξοπλισμος?

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 02 Δεκ. 2014, 15:35

Φιλε G.F αυτο θελω το "if i was you".
Τωρα αρχισα να ψαχνω αλλα οπως ειπα δεν ξερω και προσπαθω απο αυτα που εχετε γραψει στο forum να τα καταλαβω και να ψαξω να βρω τι υπαρχει, ακομα δεν εχω καταλαβει αν θελω με δοσομετρητη η οχι.
Απο τους compak καποιο ιδιαιτερο μοντελο ???
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 02 Δεκ. 2014, 21:43

Μην αγχώνεσαι. Όλα θα γίνουν.

Προσωπικά με εξυπηρετεί χωρίς δοσομετρητή αλλά είναι ακριβότεροι και σπάνια θα βρείς μεταχειρισμένους.

Compak k3, k5,k6 για τα μεγαλύτερα μοντέλα δεν... (λόγου κόστους, όγκου).

Αν κοιτάξεις στις αγγελίες του forum θα διαπιστώσεις ότι πουλήθηκαν και compak k6 & mazzer mini e (άνευ δοσομετρητη). Υπομονή να έχεις και βρίσκεις άλλωστε αυτό ισχύει για όλες τις αγγελίες.


.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 02 Δεκ. 2014, 22:22

simi έγραψε: μην ξεχνατε ειμαι στην Ξανθη και εδω δεν βρισκεις ουτε 5 ποικιλιες καφε.

Στον espresso ναι.
Αλλά σε χαρμάνια Ελληνικού καφέ... η Ξάνθη έχει αρκετά και μερακλίδικα καφεκοπτεία. Τι να πω κι εγώ που.... ο πατέρας μου παραγγέλνει Ελληνικό καφέ από την Ξάνθη στην... Μυτιλήνη!
Γούστα είν' αυτά :headbang3:


Κατά τα λοιπά, ο Κύριος του καφέ, woodsman43, έχει τα δίκια του. Εξάλλου κάθε μέρα είναι μέσα στα πράγματα, φτιάχνει-βλέπει μύλους καφετιέρες και τα συμπεράσματά του δεν είμαι επαγωγικά του στυλ "μου είπε ένας πως αυτός ο μύλος γκαμάει". Άλλη η οπτική ενός που έχει δει 100 μηχανήματα, κι άλλη η δική μου (καλή ώρα) που έχει δει 15.
Αυτό είναι και το μεγάλο προτέρημα - κέρδος που έχουμε με τα forums, άνθρωποι με γνώσεις, απόψεις, πάθος, μας δίνουν τα φώτα τους ώστε να αποφύγουμε τις κακοτοπιές και τις υπερβολές του μάρκετινγκ που συνήθως πολλά υπόσχεται και.... λίγα κάνει.

Επειδή κι εγώ ξεκίνησα όπως κι εσύ, από μια Krups xp 4080 (αν θυμάμαι καλά) και διάβαζα στο internet για μύλους των 400€ και καφετιέρες του χιλιάρικου, έλεγα, οκ οι τύποι δεν πάνε καλά ή είναι ζάμπλουτοι! :Oops!:

Αλλά μετά από 1 χρόνο τριβής με τον espresso κατάλαβα πως όσο πιο καλό μύλο πάρεις από την αρχή, τόσο λιγότερα χρήματα θα ξοδέψεις συνολικά σε βάθους χρόνου.

Από την άλλη, μπορεί στην αρχή ο εξοπλισμός του καφέ να φαίνεται χαοτικός, πολλές μάρκες, μοντέλα κτλ στα μάτια ενός αρχάριου, αλλά τελικά δεν είναι. Οι λύσεις value for money είναι μετρημένες (αν και σιγά σιγά αυξάνονται) οπότε δεν χρειάζεται να σπαζοκεφαλιάζεις και να αγχώνεσαι, απλώς τις ακολουθείς :dancing:

Εκεί που θα χρειαστεί να "σπαζοκεφαλιάσεις" είναι στο μετά, στα κοψίματα, στις εκχυλίσεις και σε όλο αυτό το απολαυστικό ταξίδι :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 02 Δεκ. 2014, 22:45

Οντως Googli ειναι ο παραδεισος της οσφρησης οταν περνας εξω απο τα καφεκοπτεια της μικρης αλλα ομορφης Ξανθης την ωρα που καβουρντιζεται ο ελληνικος καφες.
G.F. μια κουβεντα ειναι να μην αγχωνομαι, αν υπηρχε καποιος τροπος δια μαγειας να βρεθει ο μυλος με τα καταλληλο mod και μια μηχανη επισης με τα καταλληλα mod και με ολα τα απαραιτητα αξεσουαρ και απλα να δωσω τα χρηματα και να αρχισω να πειραματιζομαι θα ειναι το καλυτερο δωρο.

Ειδα μια αγγελια για μια classic με pid στα 320 ευρο που ελεγε οτι ειναι προσφατα πληρος συντηρημενη, πως μπορω να ρισκαρω να αγορασω μια τετοια μηχανη?
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 03 Δεκ. 2014, 16:46

προφανώς κάποια μηνύματά σου σβήστηκαν γιατί παρέθεσες λινκ αγγελίας άλλου φόρουμ.. δεν μπορείς να ξέρεις, ακούς, βλέπεις, διαβάζεις και κρίνεις..
σαν επιλογή πάντως, εφοσον δεν θελεις να πας με τη μια σε κατί πιο future proof, μια classic με pid και διαφορα καλούδια είναι καλη..όπως το βλέπω μονού boiler μηχανή με μικρό boiler και χωρίς pid είναι χάσιμο χρόνου.. αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος..
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 03 Δεκ. 2014, 17:19

Οποτε ακομα και μια silvia χωρις pid δεν λεει, δεν θελω να παρω μια classic η silvia και να πρεπει να βρω καποιον να μου βαλει το pid και να χασω και την εγγυηση, προτασεις για future proof μηχανη υπαρχουν?
Ηδη ψαχνω για μεταχεισμενους μυλους οποτε ισως μια καλη λυση ειναι και καλη μεταχειρισμενη μηχανη.
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Δεκ. 2014, 19:04

gsisr έγραψε:προφανώς κάποια μηνύματά σου σβήστηκαν γιατί παρέθεσες λινκ αγγελίας άλλου φόρουμ..
.

Οχι Αντωνη δεν σβηστηκαν γι αυτο.Δεν εχουμε τετοια κολληματα εμεις εδω.Αφου πρωτα ενημερωσα τα εσβησα γιατι το λινκ παρεπεμπε σε κλειδωμενο τοπικ το οποιο ειναι αχρηστο σαν παραπομπη γιατι δεν μπορει να το δει κανεις.
Βαζετε οτι λινκ θελετε εκτος απο τσοντες :lol: Δεν πινουν κει καφε .....άλλα πινουν...:lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 03 Δεκ. 2014, 19:52

woodsman43 έγραψε:Βαζετε οτι λινκ θελετε εκτος απο τσοντες :lol: Δεν πινουν κει καφε .....άλλα πινουν...:lol:


Εκτος αν κανει εσπρεσσο καμια ωραια παρουσια topless...εκει ανεβασε το ... :tooth: :tooth:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 03 Δεκ. 2014, 20:01

Δημήτρη :lol: αλλάζω το προφανώς τότε από το παραπάνω μου ποστ με υποθέτω!

@simi ναι το ιδιο ισχύει και για την silvia.. μέχρι πόσα υπολογίζεις να δώσεις για μηχανή; γενικά πάντως τα παιδιά σου απάντησαν πλήρως στα ερωτήματά σου..κι εγω νέος είμαι με το καφέ κι ευτυχώς κατάλαβα γρήγορα πως πρέπει να βάλεις το χέρι στη τσέπη καλά στην αρχή, να έχεις υπομονή και να πάρεις κάτι καλό, γιατί μετά θ αναγκαστείς να αναβαθμίζεις ξεπερνώντας σε χρήματα αυτά που θα έδινες αν τα έσκαγες από την αρχή..
αν βιάζεσαι ν αρχίσεις να πίνεις εσπρεσσάκια πάρε μια brikka και είτε φρεσκοκομμένο καφέ από κάποιο καφεκοπτείο είτε έναν χειροκίνητο μύλο porlex και καραδοκείς στις αγγελίες για να χτυπήσεις "λαχείο"
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Νεος εξοπλισμος?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 03 Δεκ. 2014, 20:29

gsisr έγραψε:προφανώς κάποια μηνύματά σου σβήστηκαν γιατί παρέθεσες λινκ αγγελίας άλλου φόρουμ..

Αντώνιε τύπε μου, εσβήσθη καθώς η αγγελία ήταν κλειδωμένη και δεν μπορούσαμε να την δούμε. :Oops!:
Δεν έχουμε να χωρίσουμε και να μοιράσουμε μήτε γίδια μήτε λιβάδια με κανέναν, είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις :tooth:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη