Βοήθεια επιλογής μύλου

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manospresso » 28 Σεπ. 2017, 10:16

Αρχίζοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω τους διαχειριστές για την δημιουργία αυτού του όμορφου και "σοβαρού" forum που διαβάζοντας εδώ και αρκετό καιρό μπόρεσα, σαν νέος στην ασχολία με το "σπορ" αλλά παλιός εραστής του καλού καφέ, να "ξεστραβωθώ" και να μου λυθούν αρκετές απορίες και αινίγματα!!!!
Επίσης να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις αναφορές τους και την ελεύθερη διανομή των γνώσεων και των εμπειριών τους σε μας τους "νέοπες" που φυσικά προυποθέτει εκτός από αγάπη και μεράκι, την διάθεση του χρόνου τους!!!!
Κι αφού τελείωσα με την ευχαριστήρια εισαγωγή θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια - γνώμη σας για την επιλογή ενός αξιοπρεπούς μύλου μιας και απόκτησα πρόσφατα μια επίσης αξιοπρεπή μηχανή παρασκευής espresso, την ECM Classika pid.
Λόγω της δύσκολης εποχής της κρίσης που διανύουμε όλοι μας, δεν σας κρύβω πως η αγορά μιας τέτοιας μηχανής ήταν για μένα ένα "τολμηρό" και δύσκολο εγχείρημα με πολλές θυσίες και οικονομίες αλλά θεωρώ πως κέρδισα χρήματα επιλέγοντας μία μηχανή που θα έχω για πολλά χρόνια και δεν θα με αναγκάσει στην διαδικασία πώλησης και αγοράς κάποιας άλλης μεταγενέστερα, το οποίο θα σήμαινε χάσιμο αρκετών χρημάτων.
Με την ίδια φιλοσοφία σκέπτομαι και την επιλογή μύλου.
Δεν θα σας κουράσω όμως γιατί μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα έχω καταλήξει σε τρεις συγκεκριμένους βάση τιμής, εμφάνισης, όγκου και φυσικά ποιότητας κατασκευής και εμπορικής αποδοχής.
Α. Eureka Zenith 65E - Μαχαίρια επίπεδα 65 mm και ρύθμιση του κάτω μαχαιριού ώστε να μην χρειάζεται επαναρύθμιση μετά τον
καθαρισμό του.
Β. Mazzer mini electronic B - 64 mm επίπεδα μαχαίρια, τα σχόλια περιττεύουν, χρόνια στο κουρμπέτι!!!
Γ. Macap M4d digital - 58 mm επίπεδα μαχαίρια με ηλεκτρονική ρύθμιση μονής, διπλής και εξατομικευμένης δόσης. (Έχω δει επίσης
και το σχετικό βιντεάκι του Δημήτρη - Woodsman με την μετατροπή αλλαγής των μαχαιριών σε Macap από Mazzer και με έβαλε σε
σκέψεις για το ότι δηλαδή τα μαχαίρια του Mazzer είναι ανώτερης ποιότητας).
Περιμένω τις γνώμες σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!!
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
manospresso
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 02 Σεπ. 2017, 14:47
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ECM Classika pid
Μυλος: Baratza Sette 270
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf - sweet blue

Re: Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 28 Σεπ. 2017, 10:19

Καλως σε βρηκαμε Μανο...να σε ευχαριστησουμε για τα καλα σου Λογια...
Εγω θα ελεγα Mazzer η M4 Digital...
Καλα καφεδάκια να εχεις :)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manospresso » 28 Σεπ. 2017, 10:22

Σας ευχαριστώ κύριε διαχειριστά για την άμεση απάντηση!!!!
Θα την λάβω σοβαρά υπόψιν μου!
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
manospresso
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 02 Σεπ. 2017, 14:47
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ECM Classika pid
Μυλος: Baratza Sette 270
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf - sweet blue

Re: Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 28 Σεπ. 2017, 11:58

viewtopic.php?f=40&t=1219
Εαν το μεγεθος ειναι προβλημα και πρεπει ντε και καλα να σου πουμε αναμεσα στα τρια που ζητας τοτε αποριπτω τον macap λογω αναγκαιου mod το οποιο ευκολα μπορει να αποτυχει και να καταστρεψει και τον μυλο ,λογω τρελλου clumbing και λογω αδυναμιας καθαρισμου του τουνελ.Κατακρατηση δε.
Eureka θα επαιρνα πιο ευκολα αλλα κι εκει η κατακρατηση ειναι ενα θεμα.
Mazzer το οτι ειναι χρονια στο κουρμπετι το μονο που εχει να πει ειναι οτι αντεχει.Δεν θα τον δεις ευκολα ως κυριως μυλο αλλα ως βοηθητικο για ντεκαφ ή μονοποικιλακο σε σπανιες περιπτωσεις.
Καλημερα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manospresso » 28 Σεπ. 2017, 12:38

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ!!! Λαμβάνω πολύ σοβαρά υπ' όψιν μου τις απόψεις σου μιας και γνωρίζω πως είσαι σοβαρός γνώστης και καλός τεχνικός.
Παρεξήγησις δε ή μάλλον ελλειπής δική μου αναφορά!
Δεν είμαι κατηγορηματικός όσον αφορά άλλες προτάσεις απλά όπως είπα και στην αρχή δεν ήθελα να κουράσω το θέμα με πολλές γνώμες και έριξα τρεις μύλους σαν αναφορά που έχουν να κάνουν με την εμφάνιση που φυσικά είναι υποκειμενική και ουδεμία σχέση έχει με την ποιότητα, τον όγκο που θέλω να είναι κάπως περιορισμένος και φυσικά το budget μου.
Ο μύλος που μου παραθέτεις θεωρώ πως είναι από τους κορυφαίους αλλά θα μοιάζει σαν φάρος στον πάγκο της κουζίνας μου, αν δεν λάβουμε υπόψιν και την παντόφλα!!!! :tooth: :tooth: :tooth:
Και φυσικά είμαι κατά του doser γιατί δεν κάνω μεγάλη χρήση και θέλω να αλέθω μόνο τον καφέ που θα χρειαστώ εκείνη την στιγμή.
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
manospresso
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 02 Σεπ. 2017, 14:47
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ECM Classika pid
Μυλος: Baratza Sette 270
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf - sweet blue

Re: Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos999 » 29 Σεπ. 2017, 08:13

Αφού σε νοιάζει κυρίως η εμφάνιση τότε τι καλύτερο απο τον Baratza sette 270w;
Η εγγύηση που δίνει το ελληνικό κατάστημα που τον πουλάει θα σε καλύψει στο έπακρο σε οσα του συμβούν στην πορεία.
Με αυτόν ουτε καθάρισμα θα κάνεις ουτε καφέ θα πετάς και η :waf: θα ξετρελαθεί.
Κάπου διάβασα οτι κάνει και προσφορές στο φεστιβάλ γι αυτό τον μύλο.
nikos999
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 02 Φεβ. 2014, 02:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Gaggia Evo
Μυλος: Ascasoi2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Coffelever

Re: Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manospresso » 29 Σεπ. 2017, 09:06

Νίκο μου σ'ευχαριστώ!!!
Δεν σου κρύβω ότι ο Sette μου αρέσει τρελά!!!
Ωραία εμφάνιση και έξυπνη λειτουργία!
Όμως ο,τι και να μου εξασφαλίζει η εγγύηση, με ξενερώνει να αγοράσω έναν μύλο που είναι σχετικά προδιαγεγραμμένο να μου βγάλει πρόβλημα, το οποίο θα τρέχω μετά για να διορθώσω.
Και θα διορθωθεί;
Αν είναι να διορθωθεί με την αντικατάσταση π.χ. ενός νέου μοτέρ νέας παρτίδας, γιατί δεν κάνει η εταιρεία μία ανάκληση να αλλάξει όλα τα ελαττωματικά ώστε να μην αμαυρώνεται και το όνομά της;
Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά! :banghead:
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
manospresso
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 02 Σεπ. 2017, 14:47
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ECM Classika pid
Μυλος: Baratza Sette 270
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf - sweet blue

Re: Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 29 Σεπ. 2017, 10:59

Όσο καλός και να ναι ο sette είναι fisher price. Δεν είναι σοβαρή εταιρεία για μένα να ζητάει 600 και το προιόν της να έχει τέτοια προβλήματα. Όσο "ιδανικός" και να φαίνεται αυτός ο μύλος, με αυτά που διαβάζω και μισοτιμής που τον βρήκα δεν τον αγοράζω.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manospresso » 29 Σεπ. 2017, 11:13

gsisr έγραψε:Όσο καλός και να ναι ο sette είναι fisher price. Δεν είναι σοβαρή εταιρεία για μένα να ζητάει 600 και το προιόν της να έχει τέτοια προβλήματα. Όσο "ιδανικός" και να φαίνεται αυτός ο μύλος, με αυτά που διαβάζω και μισοτιμής που τον βρήκα δεν τον αγοράζω.

+1000!!!! :headbang3:
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
manospresso
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 02 Σεπ. 2017, 14:47
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ECM Classika pid
Μυλος: Baratza Sette 270
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf - sweet blue

Re: Βοήθεια επιλογής μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manospresso » 30 Σεπ. 2017, 22:32

Μετά από επίσκεψη στο coffee festival και συζήτηση με γνωστό επαγγελματία του χώρου
(δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω όνομα ή επωνυμία επιχείρησης στο forum),
αλλά με μεγάλη εμπιστοσύνη στην αξιοπιστία του, μιας και μου έχει δώσει πολλές σωστές συμβουλές στο παρελθόν που ήταν αντίθετες στο επαγγελματικό του συμφέρον,
έμαθα πως τα προβλήματα του Sette έχουν λυθεί οριστικά μιας και αυτά οφειλόταν στο μοτέρ το οποίο και έχει αντικατασταθεί από τον Απρίλιο του 2016 και έκτοτε δεν υπάρχουν ανωμαλίες στις νέες παρτίδες.
Δεδομένου ότι δίδεται, αφενός εγγύηση 2 ετών και αφετέρου η τεχνική και after market υποστήριξη του εν λόγω κυρίου είναι άψογη, σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά τον Sette και λόγω κατακράτησης και λόγω μεγέθους αλλά και λόγω εμφάνισης !!!! :coffee:
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
manospresso
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 02 Σεπ. 2017, 14:47
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ECM Classika pid
Μυλος: Baratza Sette 270
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf - sweet blue


Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron