High end μυλος

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 28 Οκτ. 2021, 05:41

spyros12 έγραψε:Γιωργο δ ξερω τι να πω....πραγματικα..
αν το ειχα αυτο το σετ....πιθανον κ να μην κοιμομουν στην κρεββατοκαμαρα ποτε....χαχα..να ρωτησω τιμη μυλου κ χαρακτηριστικα??


Καμιά φορά ίσως να είναι καλύτερα να κοιμάσαι εκτός...
71mm conical burr - low rpm - automatic dosing
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 28 Οκτ. 2021, 10:13

G.F. έγραψε:Καμιά φορά ίσως να είναι καλύτερα να κοιμάσαι εκτός...


:waf: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hatori » 28 Οκτ. 2021, 11:41

Εκτός κι αν τη πάρεις μαζί στο κρεβάτι..οπότε δεν έχεις και :waf:
Καλημέρα και καλή παρέλαση
Άβαταρ μέλους
Hatori
Member
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 20 Ιαν. 2020, 07:39
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: ΔΡΑΜΑ
Μηχανη: Lelit pl41 plust pid
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Eureka atom 75 titan
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: High end μυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 28 Οκτ. 2021, 13:41

Ναι έχω δει ότι στους καφέδες από La Cabra, η πλειονότητα των καφέδων τους χρειάζεται 20 μέρες rest period ως εσπρέσσο.

Προσωπικά μπορώ να πω ότι μπορώ να τους εκχυλίζω μετά τις 30 ημέρες, πιο πριν μου βγάζουν έντονα CO2 και μια αψάδα που δεν τη θέλω καθόλου για espresso.

Η μηχανή σου σου δίνει πάρα πολλές δυνατότητες και επαναληψιμότητα, όπου εμείς δεν μπορούμε να έχουμε.

Συγκεκριμένα όμως παρότι ο μύλος μου έχει μεγάλα σχετικά flat μαχαίρια και ενώ ακολουθώ αυτό που είπες, fine κόψιμο και μεγάλα pre-infusion, δεν μου λειτουργεί απόλυτα στα Nordic roasts, ιδιαίτερα πόσο μάλλον να εκχυλίσω για εσπρέσσο καφέδες οι οποίοι είναι ψημένοι για φίλτρου. Όλα αυτά βέβαια τα ακολουθώ σε αναλογίες το ανώτερο 1:2.

Ίσως έχει να κάνει με τη φιλοσοφία που ακολουθούν στα ψησίματα τους, πουσάρωντας πολύ στην αρχή τον κόκκο ανεβάζοντας απότομα τη θερμοκρασία, σε σχέση με άλλους roasters όπου τα ψησίματα τους είναι πιο ''γραμμικά'', δεν ξέρω, μπορεί να λέω και ανοησίες.









jf12 έγραψε:Βασίλη πάντα προσέχω το roast date και επίσης πολλές φορές ζητάω και πληροφορίες για το νερό. Είμαι σίγουρος οτι έχεις παρατηρήσει οτι στο La cabra γράφουν αναλυτικά στην σακούλα πόσο προτείνουν να τον αφήσεις να κάνει degauss .

Σε σχέση με μια lever η decent υστερεί στο μέγιστο flow ratio που μπορεί να δώσει κάτι που είναι χρήσιμο στο pre-infusion. Μπορώ να φτάσω γύρω στα 8ml/sec και μια lever θα μπορούσε να φτάσει x3-x4 φορές παραπάνω. Στην γεύση η διαφορά εντοπίζεται στο σώμα με την lever φυσικά να υπερτερεί.

Εγώ έχω εντοπίσει το πρόβλημα σε καφέδες espresso Nordic και φίλτρου Nordic, γιατί είναι πολύ σύνηθες να χρησιμοποιούν φίλτρου και για εκχύλιση "espresso" με την decent.
Σχετικά με τα μεγάλα pre-infusions : Ξεκινάμε ότι σίγουρα θέλεις πιο λεπτή άλεση για να διατηρηθεί το puck και να μην καταρρεύσει. Δυστυχώς στα κωνικά μαχαίρια που έχω όσο μεγαλώνω το preinfusion μειώνεται η διάκριση των γεύσεων. Αντίθετα αυτοί που αλέθουν πολύ λεπτά με επίπεδα μαχαίρια που παράγουν ελάχιστα fines αναφέρουν το ακριβώς αντίθετο. Οπότε είναι ξεκάθαρο ότι τα fines δεν είναι φίλος σου για μια τέτοια εκχύλιση. Αναφέρομαι σε εκχυλίσεις τουλάχιστον 2.5-3:1 οι οποίες δεν έχουν ιδιαίτερο σώμα αλλά είναι πολύ ξεκάθαρες οι γεύσεις τους.
Για αυτό και γράφω και στον Δημήτρη οτι ο "χαλασμένος" talΩs που έχει μπορεί να δώσει καλά αποτελέσματα με ένα προφίλ σαν αυτό.



Gataros έγραψε:Γενικά τα Nordic ψησίματα (La Cabra, Tim Wandelboe κλπ) είναι μερικές φορές πολύ ιδιαίτερα/δύστροπα στο χειρισμό τους.

Προσωπικά τα προτιμώ κυρίως ως φίλτρου αν είναι φρέσκα, αλλιώς αφήνω να περάσουν > 20-25 μέρες τουλάχιστον από το roast date.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει Φώτη αν οι παρατηρήσεις σου αφορούν γενικά τις περισσότερες εκχυλίσεις που μπορεί να εκτελέσει η μηχανή σου (lever, με μεγάλα pre-infusion κλπ) ή συγκεκριμένα πχ προσομειώνοντας μια lever εκχύλιση...

Δεν μπόρεσα ποτέ να πιώ καφέ της προκοπής με nordic ψήσιμο στη manual LP μου, οπότε αποδέχθηκα ότι κάποιοι καφέδες απλά δεν κάνουν για συγκεκριμένους τρόπους εκχύλισης.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron