Αναβάθμιση από Compak K5...

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Αναβάθμιση από Compak K5...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petros182 » 10 Μάιος 2023, 21:46

Καλησπέρα παιδιά! Μετά από αρκετό καιρό χρήσης του Compak k5 σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω με Eureka Mignon Zero για διάφορους λόγους πχ μικρότερες διαστάσεις, λιγότερος θόρυβος, από doser σε doserless κλπ. Ωστόσο, με προβληματίζει το αποτέλεσμα στο φλυτζάνι, μιας που δεν έχω δοκιμάσει τον Eureka. Και οι δύο έχουν flat μαχαίρια αλλά ο Compak 64αρια ενώ ο Eureka 55. Πιστεύω η διαφορά στο φλυτζάνι θα είναι μηδαμινή και αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι μήπως με τον Eureka πάρω ίσως και λίγο λιγότερο "πλούσια" καφεδάκια....
Η γνώμη σας είναι πολύτιμη! :Yeah:
Άβαταρ μέλους
petros182
Member
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 02 Απρ. 2015, 16:33
Ονομα: Petros d.
Τοποθεσια: Φλώρινα
Μηχανη: ECM Classika Pid
2η μηχανη: Poemia8423, HarioV60
Μυλος: Compak K5 platinum
2ος Μυλος: delonghi kg79 mod
Coffee Roaster: DIY machine with gas
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa !!!

Re: Αναβάθμιση από Compak K5...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Μάιος 2023, 20:47

Διαφορετικο θα ειναι το αποτελεσμα.Καλυτερο ή χειροτερο αντικειμενικα κανεις δεν μπορει να σου πει.Οποιος το κανει αυτο ακομα κι αν ειναι κατοχος του μυλου θα ειναι λαθος εκτιμηση.
Αν ψαχνεις με αυτο το κριτηριο θα πρεπει να δωσεις πολυ περισσοτερα χρηματα απο αυτα για εναν mignon.
Πιο ησυχος πιο μικρος πιο ντιζαινατος ναι.Αλλα καλυτερη αλεση......δεν κανει κανενας μας ψηφιακη κοκκομετρια για να πει.
Θα πηγαινα σε 64αρια μαχαιρια καποιας κατα κοινη ομολογια καλης εταιριας για κατι καλυτερο απο του compak και του mignon.
Παιζουν πολυ κατι κινεζιες τυπου df64 που κατα πως φαινεται κανουν αυτα που υποσχονται.
Καλες αποφασεις ευχομαι.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αναβάθμιση από Compak K5...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petros182 » 12 Μάιος 2023, 22:24

Ευχαριστώ Δημήτρη! Κατατοπιστική η απάντησή σου. Θα περιμένω μήπως και τρέξει καμιά καλή προσφορά του df64 ή μήπως ανοίξει σχετική αγγελία εδώ στα μέρη μας...
Η αλήθεια είναι από τον Compak παίρνω ωραία καφεδάκια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ωστόσο, μου μπήκε τώρα το μικρόβιο για κάτι πιο συμμαζεμενο, με απευθείας άλεση και λιγότερο θόρυβο...
DF64 λοιπόν...

Από την άλλη, έβλεπα και αλλαγή σε κωνικά με ότι συνεπάγεται στο φλυτζάνι... Πχ τον Varia vs3 ή Turin sd40. Αλλά δεν έχω διαβάσει αρκετά σχόλια για αντοχές, δυνατότητες άλεσης κλπ
Άβαταρ μέλους
petros182
Member
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 02 Απρ. 2015, 16:33
Ονομα: Petros d.
Τοποθεσια: Φλώρινα
Μηχανη: ECM Classika Pid
2η μηχανη: Poemia8423, HarioV60
Μυλος: Compak K5 platinum
2ος Μυλος: delonghi kg79 mod
Coffee Roaster: DIY machine with gas
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa !!!

Re: Αναβάθμιση από Compak K5...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Μάιος 2023, 06:46

Συντομα θα μπει και αγγελια για ΜΤΧ ΤΑΛΩΣ ουτε 4 μηνων (οχι απο μενα).Μπορεις να δεις και αυτη την περιπτωση αν θελεις.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αναβάθμιση από Compak K5...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petros182 » 20 Μάιος 2023, 22:29

Φοβάμαι ότι αυτή την περίπτωση δεν θα την αντέξει το πορτοφόλι μου Δημήτρη... :tooth:

Διάβαζα σε διάφορα σάιτ για τα μαχαίρια τιτανίου και εκτός του χαρακτηριστικού υψηλής αντοχής στον χρόνο υποστήριζαν ότι βελτιώνουν και το φλυτζάνι. Ισχύει κάτι τέτοιο στην περίπτωσή μου; Δηλαδή αν πάω σε μαχαίρια τιτανίου θα δω διαφορά στο φλυτζάνι;

Σε μια σύντομη αναζήτηση βρήκα ότι έχει 64αρια compak k5-k6 τιτανίου ο Δοικας. Τιμή δεν ρώτησα αλλά φαντάζομαι κοντά στο κατοσταρικο.
Άβαταρ μέλους
petros182
Member
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 02 Απρ. 2015, 16:33
Ονομα: Petros d.
Τοποθεσια: Φλώρινα
Μηχανη: ECM Classika Pid
2η μηχανη: Poemia8423, HarioV60
Μυλος: Compak K5 platinum
2ος Μυλος: delonghi kg79 mod
Coffee Roaster: DIY machine with gas
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa !!!


Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron