Bucaramanca - Colombia Suprimo

Όλοι οι καφέδες από την TAF

Bucaramanca - Colombia Suprimo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 18 Απρ. 2014, 02:32

Aνεβαίνοντας για το σπίτι, περνούσα απ' την Μπενάκη. Η Μπενάκη σε 'μενα μου θυμίζει 2 πράγματα αφενός τον Taf και αφετέρου τα Εξάρχεια. Έτσι αφού διασχίζω κάθετα την Ελ. Βενιζέλου, φτάνω μπροστά στον Taf, κάνω έτσι στις τσέπες, να σου κάτι ψηλά, ωραία! Να πάω να χτυπήσω ένα καφεδάκι μιας που τώρα που το σκέφτομαι στο σπίτι έχω διαθέσιμο για μια μέρα ακόμα :Yeah:

Τα τσίγκινα έβγαιναν κάπου στα 7€. Από τον Taf συνήθως, σχεδόν πάντα, (με μια εξαίρεση παλαιότερα στoυς Παπούα & Κοϊνκουσταντόρ) έπαιρνα καλά καφεδάκια άνω τον 7,5-8€. Λέω και δε δοκιμάζεις κανά πιο φτηνό, μην σπας τώρα το καφετί χαρτονόμισμα.....

Το όνομα αυτού Bucaramanca από την Λατινική Αμερική κατόπιν γράφει και Colombia Suprimo.
Κόστος στα 5,35€ (αν θυμάμαι καλά) τα 250gr, Roast Date 14-3-14 τον αγόρασα στις 24-3-2014.
Σακουλάκι-  Bucaramanca Colombia - Taf.jpg

Πάω σπίτι τον βάζω στο ράφι, την επαύριο τελειώνουν τα απομεινάρια του προηγούμενου και αρχίζω τον Bucaramanca.
Ρυθμίσεις από εδώ από εκεί στην δεύτερη κιόλας εκχύλιση έχω πολύ καλό αποτέλεσμα.
Στα 29 δεύτερα με 18gr, τιργέ στην κρέμα που ήταν αρκετά πλούσια, και κατά την εκχύλιση ωραία βαθύ κόκκινο-καφέ χρώματα.
Αυτά είναι λέω... make my day :headbang3:
Πρώτη γουλιά....
Δεν ήταν και η καλύτερη που έχω πιει, πράγματι. Μάλλον μια κουταλιά καφέ ζάχαρης θα φτιάξει τα πράγματα.
Ζάχαρη, ανακάτεμα, δεύτερη γουλιά..... τα ίδια σε πιο γλυκιά βερσιόν.
Ρυθμίσεις πάλι, 20gr στα 27 δεύτερα.
Πρώτη γουλιά.....
Πολύ Ιταλία να μου θυμίζει. Πικρή Ιταλία.
Μην σας τα πολυλογώ βρε από εδώ τον έφερα από εκεί τον πήγα, βρε γραμμάρια, βρε χρόνους, βρε βαθμούς, τίποτε, γιοκ.
Δεν είναι στα γούστα μου αυτός ο καφές ίσως γι' αυτό να έχει ένα τόσο "περίεργο"όνομα (για να τον λησμονείς πιο εύκολα :tooth: ).
Για γεύσεις αρώματα, δεν μπορώ να μιλήσω, ίσως κάτι να ξέρει ο ποιητής που δεν γράφει τίποτα απ' αυτά πάνω στην συσκευασία του.
Κόκκοι-  Bucaramanca Colombia - Taf.jpg

Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Taf, Bucaramanca, Colombia Suprimo, Latin America, Espresso, Εκχύλιση Εσπρεσσο,

Re: Bucaramanca - Colombia Suprimo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Loizos » 18 Απρ. 2014, 05:51

Μια από τα ίδια. Δοκίμασα αυτό τον καφέ πριν λίγα χρόνια στο σπίτι του φίλτατου focus στα Χανιά. Είχα πάρει 2-3 καφέδες μαζί μου από taf και είχε άλλους τόσους ο Γιώργος από hasbean.

Ο συγκεκριμένος καφές τώρα... Δοκιμάσαμε διάφορα κοψίματα με το Γιώργο μέχρι να βρούμε ένα ωραίο φλυτζάνι, μάταια όμως. Δεν το βρήκαμε. Ο καφές βαρύς, πικρός σαν κακό ιταλικό χαρμάνι.

Τον πήρα άλλη μια φορά λίγο καιρό μετά, όταν τα φράγκα δεν έφτανα για κάτι καλύτερο (και δεν υπήρχε ο papua που είναι στην ίδια τιμή, αλλά καφεδάρα). Πάλι το πάλεψα αλλά δεν...

Όσο για τα αρώματα Googli... απλά δυνατός πικρός καφές.
Άβαταρ μέλους
Loizos
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 25 Δεκ. 2013, 21:04
Ονομα: Λοΐζος
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: Rancilio Silvia mod
2η μηχανη: V60 & Aeropress
Μυλος: Anfim Best mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Γλυκόπιοτος και φρέσκος

Re: Bucaramanca - Colombia Suprimo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 18 Απρ. 2014, 06:46

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας με τη διαφορά ότι εμένα μου ταιριάζει πολύ το δυνατό σώμα που έχει.

Μήπως κάνετε και οι δυό σας "λάθος δουλειά";

Ο γραπτός σας λόγος έχει περιγραφικό και αξιολογικό χαρακτήρα με συνέχεια... Μήπως να αλλάξετε δουλειά και να γίνετε κάτι άλλο... ας πούμε... κριτικοί καφέ; :respect:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Bucaramanca - Colombia Suprimo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 18 Απρ. 2014, 16:04

Τι λες τωρα φιλε μου;Μια χαρα δουλεια κανουν τα παιδια.Αστους υσηχους μην παρουν τα μυαλα τους αερα και μας φυγουν και μετα ποιος θα κανει τετοιες παρουσιασεις; :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Bucaramanca - Colombia Suprimo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sinner » 04 Μάιος 2014, 00:45

Είναι Ο πρώτος καφές που δοκίμασα να εκχυλισω μόνος μου από Taf. Τον είχα πάρει μαζί με τον anfim και το παιδί εκεί μου τον πρότεινε για να συνηθίσω τον μύλο καθότι είναι μάλλον ισορροπημένος καφέ με μέτρια ένταση και γλυκύτητα. Ούτε και εμένα μου άφησε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση αλλά επιφυλασομαι γιατί ήταν ο πρώτος μου καφές και αυτό σημαίνει ότι μάλλον το σακουλάκι πήγε χαμένο...Μέχρι να πάρω και ξαναπάρω και να ξαναπάρω τον sweet blue!! :Yeah:
sinner
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 10 Μαρ. 2014, 04:41
Ονομα: Θανάσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: AscasoSteelUnoPid
2η μηχανη: GaggiaCarezzaDeluxe
Μυλος: Anfim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: taf conquistador, sertao brazi

Re: Bucaramanca - Colombia Suprimo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό delpiero10 » 08 Ιαν. 2015, 14:53

τον εχω δοκιμασει και εγω και εχω την ιδια αποψη με εσας ,πολύ πικρος,παντως στο βιντεο η εκχυλιση φοβερο χρωμα αλλα νομιζω επρεπε να την κοψεις στα 23 sec γιατι εκει αρχισε να χαλαει (φιλικη παρατηρηση προς αποφυγη εντασεων) :waf:
delpiero10
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2014, 17:07
Τοποθεσία: περιστερι
Ονομα: kwstas
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: expobar brewtus4
Μυλος: fiorenzato f6
2ος Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tigrato mokka


Επιστροφή στο Καφέδες από TAF

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη