Σύνδεση σε δίκτυο

Τα πάντα γύρω από τα φίλτρα νερού και τους σωλήνες σύνδεσης.

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 03 Απρ. 2014, 09:20

ΕΣΥ!!! :tooth:
Ο Στέλιος επειδή πληρώνει σε "είδος"
& τελευταίος εγώ :dancing:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Φίλτρο νερού, σύνδεση σε δίκτυο, VBM, ενεργός άνθρακας,

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 03 Απρ. 2014, 10:01

Ξαναλεω σε'ειδος' οποιος καταλαβε...καταλαβε
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 11 Σεπ. 2014, 14:32

θελω να συνδεσω την Rocket με το δικτυο νερου..
Παροχη νερου θελω να παρω απο την γραμμη κρυου νερου της μπαταριας του νεροχυτη μου..
Εχω το φιλτρο της BWT BestMax Medium και αρχικα σεκφτομαι να το βαλω στη γραμμη για να φιλτραρει μονο το νερο της μηχανης..
1η Ερωτηση Αυτο το φιλτρο μπορει να αντεξει καταναλωση νερου ωστε να φιλτραρει και το νερο προς τη βρυση του νεροχυτη και την καταναλωση της μηχανης με μαξιμουμ 5 καφεδες την μερα?
Η βρυση του νεροχυτη πλενει πιατα καθημερινα για 2 ατομα και θα πινουμε και νερο? Γινεται?
Αν οχι προχωραμε σε συνδεση μονο στη γραμμη παροχης της μηχανης..
2η Ερωτηση Επειδη λοιπον θα παρω παροχη με ενα ταφ απο την βρυση οταν εγω φτιαχνω καφε την ιδια στιγμη που κανω εκχυλιση αν τρεξω νερο απο την βρυση του νεροχυτη εχω προβλημα? Και παραπερα την ιδια στιγμη της εκχυλισης αν δουλευει πλυντηριο(το πλυντηριο παιρνει απο αλλη σωληνα νερο) ή καποιος κανει μπανιο επηρεαζεται η πιεση παροχης της μηχανης?

** Να επισημανω οτι δυστυχως λογο εγκαταστασης πολυκατοικιας μοιραζομαστε το ιδιο ρολοι νερου 3 διαμερισματα - αν αυτο παιζει ρολο καπου το αναφερω,δεν ξερω..

Απ οσα διαβαζω δεν εχω καταλαβει τι ακριβως χρειαζομαι για μια σωστη εγκατασταση μειωτηρα πιεσης ή σταθεροποιητη πιεσης?
Τι ακριβως ειναι το καθενα και τι κανει?
3η Ερωτηση Εγω θελω στη μηχανη μου ΠΑΝΤΑ? σταθερα μπαρ πιεσης ας πουμε 3bar η δεν με πειραζει αν πεσει και στο 2?
Αυτο που μου δημιουργει προβλημα ειναι η υπερβολικη πιεση πανω απο 6 bar και λιγοτερο απο 1bar σωστα?
Οποτε σταθερη πιεση παντα στα 3 bar πως μπορω να πετυχω ασχετως αυξομοιωσεις δικτυου και χρησης πλυντηριου ή βρυσες.

4η Ερωτηση Οταν επιλεξω στην μηχανη μου την επιλογη συνδεση στο δικτυο μπορω να καταλαβαινω ποση ακριβως πιεση δεχεται απο το μανομετρο που εχει η ιδια η μηχανη? Γιατι τωρα με το ρεζερβουαρ η πιεση ειναι μηδενικη αν δεν δουλεψει η αντλια (9bar).
Αυτο το ρωταω για να καταλαβω αν χρειαζεται 2ο μανομετρο μετα το φιλτρο και το μειωτηρα/σταθεροποιητη ωστε να ξερω τι ακριβως φτανει στη μηχανη.

5η ερωτηση Χρειαζεται να τοποθετησω διακοπτη νερου ωστε να κοβω την πιεση καθε φορα που κλεινω την μηχανη?
Και σκεφτομουν τον διακοπτη νερου ακριβως πριν το φιλτρο ωστε να μπορω να το αλλαζω κιολας..

6η Ερωτηση Που πρεπει να συνδεσω τον μειωτη πιεσης πριν ή ΜΕΤΑ το φιλτρο?
Ξερω οτι οι μειωτες ειναι πολυ ευαισθητοι σε μικροσωματιδια στο νερο εννοω πετρουλες κτλ. Οποτε προστατευεις και τον μειωτη
Θα μπορουσε να μπει μετα το φιλτρο και αν οχι γιατι?

αναμενω την βοηθεια σας ευχαριστω..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Σεπ. 2014, 19:50

panoss έγραψε:1η Ερωτηση Αυτο το φιλτρο μπορει να αντεξει καταναλωση νερου ωστε να φιλτραρει και το νερο προς τη βρυση του νεροχυτη και την καταναλωση της μηχανης με μαξιμουμ 5 καφεδες την μερα?
Η βρυση του νεροχυτη πλενει πιατα καθημερινα για 2 ατομα και θα πινουμε και νερο? Γινεται?
Αν οχι προχωραμε σε συνδεση μονο στη γραμμη παροχης της μηχανης..

Προσωπικη μου αποψη ειναι να το βαλεις μονο για την μηχανη.Αν ντε και καλα θελεις και να πινεις τοτε βαλε ενα ξεχωριστο βρυσακι μονο για να το πινεις.Οχι για τα πιατα.Θα τελειωνεις το φιλτρο πολυ γρηγορα ετσι.Ασε που υπαρχουν καλυτερες λυσεις για ποσιμο νερο.
panoss έγραψε:2η Ερωτηση Επειδη λοιπον θα παρω παροχη με ενα ταφ απο την βρυση οταν εγω φτιαχνω καφε την ιδια στιγμη που κανω εκχυλιση αν τρεξω νερο απο την βρυση του νεροχυτη εχω προβλημα? Και παραπερα την ιδια στιγμη της εκχυλισης αν δουλευει πλυντηριο(το πλυντηριο παιρνει απο αλλη σωληνα νερο) ή καποιος κανει μπανιο επηρεαζεται η πιεση παροχης της μηχανης?

Και βεβαια εχεις προβλημα.Θα πεφτει η πιεση και στην μηχανη σου.Αυτο λυνεται ευκολα ομως.Θα κανεις οτι κανω κι εγω.Θα εχεις ενα στυλιαρι διπλα σου και οποιος πλησιασει την βρυση θο του δειχνεις τι τον περιμενει :lol:
Οσο πιο μακρυα θα βρισκεται η βρυση που θα ανοιξει απο την μηχανη σου τοσο πιο μικρη η επιδραση.Εννοω οσο πιο μακρυα θα ειναι η σωληνωση της βρυσης που θα ανοιξει.

panoss έγραψε:** Να επισημανω οτι δυστυχως λογο εγκαταστασης πολυκατοικιας μοιραζομαστε το ιδιο ρολοι νερου 3 διαμερισματα - αν αυτο παιζει ρολο καπου το αναφερω,δεν ξερω..

Ισως μικρο ρολο αλλα αυτο εξαρταται απο το μεγεθος των σωληνωσεων.Η νεκροψια θα δειξει :lol:

panoss έγραψε:Απ οσα διαβαζω δεν εχω καταλαβει τι ακριβως χρειαζομαι για μια σωστη εγκατασταση μειωτηρα πιεσης ή σταθεροποιητη πιεσης?
Τι ακριβως ειναι το καθενα και τι κανει?

Ναι καλα τωρα...ολοκληρη συζητηση την οποια εχουμε ξανακανει.Αλλο μειωτηρας αλλο σταθεροποιητης πιεσης.Μειωτηρας δεν σημαινει σταθεροποιητης πιεσης αλλα σημαινει μειωτηρας πιεσης :lol:
panoss έγραψε:3η Ερωτηση Εγω θελω στη μηχανη μου ΠΑΝΤΑ? σταθερα μπαρ πιεσης ας πουμε 3bar η δεν με πειραζει αν πεσει και στο 2?
Αυτο που μου δημιουργει προβλημα ειναι η υπερβολικη πιεση πανω απο 6 bar και λιγοτερο απο 1bar σωστα?
Οποτε σταθερη πιεση παντα στα 3 bar πως μπορω να πετυχω ασχετως αυξομοιωσεις δικτυου και χρησης πλυντηριου ή βρυσες.

Με σταθεροποιητη πιεσης :lol:

panoss έγραψε:4η Ερωτηση Οταν επιλεξω στην μηχανη μου την επιλογη συνδεση στο δικτυο μπορω να καταλαβαινω ποση ακριβως πιεση δεχεται απο το μανομετρο που εχει η ιδια η μηχανη? Γιατι τωρα με το ρεζερβουαρ η πιεση ειναι μηδενικη αν δεν δουλεψει η αντλια (9bar).
Αυτο το ρωταω για να καταλαβω αν χρειαζεται 2ο μανομετρο μετα το φιλτρο και το μειωτηρα/σταθεροποιητη ωστε να ξερω τι ακριβως φτανει στη μηχανη.

Ξαναδιαβασε την παρουσιαση της μηχανης και την επεξηγηση του mod.

panoss έγραψε:5η ερωτηση Χρειαζεται να τοποθετησω διακοπτη νερου ωστε να κοβω την πιεση καθε φορα που κλεινω την μηχανη?
Και σκεφτομουν τον διακοπτη νερου ακριβως πριν το φιλτρο ωστε να μπορω να το αλλαζω κιολας..

Εννοειται πως επιβαλεται ο διακοπτης αλλα δεν χρειαζεται να τον κλεινεις οταν κλεινεις την μηχανη παρα μονο εαν φευγεις για διακοπες.Αν ξεχασεις οτι τον εχεις κλειστο και αναψεις την μηχανη και αυτη ζητησει νερο τοτε θα ερθεις στο servise να γνωριστουμε κι απο κοντα :lol:

panoss έγραψε:6η Ερωτηση Που πρεπει να συνδεσω τον μειωτη πιεσης πριν ή ΜΕΤΑ το φιλτρο?
Ξερω οτι οι μειωτες ειναι πολυ ευαισθητοι σε μικροσωματιδια στο νερο εννοω πετρουλες κτλ. Οποτε προστατευεις και τον μειωτη
Θα μπορουσε να μπει μετα το φιλτρο και αν οχι γιατι?


Μου ακουγεται λογικοτατο και μια ζωντανη αποδειξη οτι οι γνωσεις ειναι ηδη μεσα σου και το μονο που χρειαζεται ειναι να τις αντλησεις :lol:
Ωστοσο εαν μπει πριν το φιλτρο τοτε το φαινομενο στιγμιαιας αποτομης πτωσης της πιεσης(και μονο αυτο) θα μετριαζεται λιγο λογω της χωρητικοτητας νερου που θα εχει μεσα το φιλτρο.Λιγο ομως..μην φανταστεις τιποτα τρελλο.Πριν το μειωτηρα παντοτε βαζουμε μια σιτα-φιλτρο για τα μικροσωματιδια ουτως η αλλως.
Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο οπως ελπιζω να αντιλαμβανεσαι το χιουμορ το ελαφρυ (οπως λεει ενας "καλοψυχος" παλιος ιντερνετικος γνωριμος) και να μην παρεξηγηθεις :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 13 Σεπ. 2014, 13:39

Για να καταλαβω τελικα θελω σταθεροποιητη? κατι τετοιο δλδ? http://www.reflex-hellas.gr/index.php?id=4 ??
Οσο για το αν διαβαζει την πιεση του δικτυου το μανομετρο δεν το βρηκα καπου γραμμενο..
καταλαβα λοιπον οτι το φιλτρο θα μπει στη γραμμη μονο για την εσπρεσσιερα..
ενα φιλτρο μικροσωματιδιων πρεπει να μπει πριν τον σταθεροποιητη πιεσης και επειτα το φιλτρο..
Καταλαβα επισης οτι καλο ειναι να μπει ο διακοπτης νερου πριν τη μηχανη αλλα μαυρο φιδι που με εφαγε αν τον ξεχασω κλειστο.. :priest:

Τελικα αυτο που εννοεις απο το ποστ σου ειναι οτι πρεπει να μπει μειωτηρας και οχι σταθεροποιητης και αν ειμαι με τον βουρδουλα μην ανοιξεις κανεις την βρυση? μα γινονται αυτα?
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Σεπ. 2014, 21:35

panoss έγραψε:Για να καταλαβω τελικα θελω σταθεροποιητη? κατι τετοιο δλδ? http://www.reflex-hellas.gr/index.php?id=4 ??

:lol: :lol: Ακριβως κατι τετοιο.Αλλα κατι μου λεει οτι τελικα δεν θα το βαλεις αυτο :lol:
panoss έγραψε:Οσο για το αν διαβαζει την πιεση του δικτυου το μανομετρο δεν το βρηκα καπου γραμμενο..

viewtopic.php?f=72&t=445&start=10#p3891
panoss έγραψε:καταλαβα λοιπον οτι το φιλτρο θα μπει στη γραμμη μονο για την εσπρεσσιερα..
ενα φιλτρο μικροσωματιδιων πρεπει να μπει πριν τον σταθεροποιητη πιεσης και επειτα το φιλτρο..

Ειναι μια καλη σειρα αλλα μην ξεχνας.Μειωτηρα πιεσης θα βαλεις και αυτον ειμαι της γνωμης να τον βαλεις μονο εαν εχεις καποια υψηλη πιση στο δικτυο σου.Μπορει καλιστα η πιεση σου να ειναι κοντα στα 4 bar και να μην τον χρειαστεις.Οτι θελεις κανεις.
panoss έγραψε:Καταλαβα επισης οτι καλο ειναι να μπει ο διακοπτης νερου πριν τη μηχανη αλλα μαυρο φιδι που με εφαγε αν τον ξεχασω κλειστο.. :priest:

Πριν απο ολα οχι μονο πριν την μηχανη.Και δεν υπαρχει λογος να τον ανοιγοκλεινεις ετσι ωστε να τον ξεχασεις.Για λογους πρακτικοτητας τον βαζεις για να μπορεις να τον κλεινεις και να αλλαζεις φιλτρο η να αποσυνδεεις την μηχανη η οτιδηποτε αλλο.

panoss έγραψε:Τελικα αυτο που εννοεις απο το ποστ σου ειναι οτι πρεπει να μπει μειωτηρας και οχι σταθεροποιητης και αν ειμαι με τον βουρδουλα μην ανοιξει κανεις την βρυση? μα γινονται αυτα?

Γινονται γινονται :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 13 Σεπ. 2014, 22:12

Ερωτηση ο μειωτηρας πιεσης συμβαλει και στην εξομαλυνση πιεσεων σε περιπτωσεις που ανοιξουμε αλλες βρυσες και πεσει η πιεση εκτος απο το να προστατευει απο την υπερβολικη πιεση?
Δηλαδη μπορω και να μην τον βαλω σε περιπτωση που δω οτι το δικτυο δινει 5 bar?
Και μπορω να μην τον βαλω αν δειχνει ας πουμε 3 αγνοοντας αν καποια στιγμη για καποιο λογο φτασει τα 6?

Εκεινο το πραγμα που λεγεται σταθεροποιητης μαλλον δεν μ χρειαζεται (και ποσο θα εχει δλδ)
οποτε το ξεχναμε,.....
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Σεπ. 2014, 23:13

panoss έγραψε:Ερωτηση ο μειωτηρας πιεσης συμβαλει και στην εξομαλυνση πιεσεων σε περιπτωσεις που ανοιξουμε αλλες βρυσες και πεσει η πιεση εκτος απο το να προστατευει απο την υπερβολικη πιεση?

Αν και θεωρω οτι τα εχουμε ηδη απαντησει τα ερωτηματα αυτα θα τα ξαναπω αλλη μια φορα.
Οχι ο μειωτηρας δεν εξομαλυνει αυξομειωσεις της πιεσης απο ανοιγμα βρυσης ,τουλαχιστον οχι οσους εχω δει εγω με τιμη κατω απο τα 50 ευρω και δεν πιστευω οτι ενας ακριβοτερος θα τα καταφερει καλυτερα.


panoss έγραψε:Δηλαδη μπορω και να μην τον βαλω σε περιπτωση που δω οτι το δικτυο δινει 5 bar?

Σου εχω ηδη απαντησει ααφεστατα πιο πανω.

panoss έγραψε:Και μπορω να μην τον βαλω αν δειχνει ας πουμε 3 αγνοοντας αν καποια στιγμη για καποιο λογο φτασει τα 6?

Οπως σου ειπα οτι θελεις κανεις.Και τι εγινε δηλ αν φτασει καποια στιγμη στα 6 bar;Θα χαλασει το preinfusion;
Εχεις αλλα θεματα απειρως πιο σημαντικα να βελτιωσεις που αυτο ειναι ψυλος στα αχυρα.


panoss έγραψε:Εκεινο το πραγμα που λεγεται σταθεροποιητης μαλλον δεν μ χρειαζεται (και ποσο θα εχει δλδ)
οποτε το ξεχναμε,.....

:lol: Μου αρεσει που το σκεφτεσαι κιολας :lol:
οχι βεβαια δεν χρειαζεται να το βαλεις.Εχω μια απορια.Δηλ αν σου ελεγα οτι ειναι απαραιτητο να το βαλεις θα το προσπαθουσες να το αγορασεις; :lol:
Αντε και καλες συνδεσεις :headbang3:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Δεκ. 2014, 12:07

εχθες το βραδυ αργα μέτρησα την πιεση δικτύου του νερου και ηταν ακριβως 3 μπαρ.
Ανοίγοντας την βρυση του νιπτήρα που ηταν κοντα εριχνε την πιεση περιπου 0.5 μπαρ και ταυτοχρονα της ντουζιερας την εριχνε αλλα 0.5 μπαρ..οταν δε ανοιγα και του ζεστου νερου στο νεροχυτη επεφτε τελικά στα 1.5 μπαρ..

αλλη μια βρυση εχω σπίτι του πλυντηρίου αλλα ενταξει με τπτ δεν γινεται να ειναι ολες ανοιχτες..αντε να ανοιγει μονο αυτη τη νεροχυτη

το μανομετρο το συνδεσα στη παροχη κρυου νερου κατω απο το νεροχυτη απο εκει δλδ που θα παρω παροχη για τη μηχανη

καθως εκλεινα και ανοιγα τις βρυσες για δοκιμες καθε φορε που ανοιγα μια εκανε μια μικρη ταλαντωση μισο μπαρ το μανομετρο..
να φανταστω απλα ειναι ενα σφαλμα της μετρησης δεν ειναι κατι ανησυχητικό.

Λοιπον με αυτα τα στοιχεια και αφου θα μπει και φιλτρο με αμεση συνεπεια να ριξει την πιεση λιγο ακομα καταλαβαίνω πως δεν χρειαζεται καν ρυθμιστης πιεσης,δλδ μειωτηρας..
εφοσον θυμαμαι η αντλια μπορει να αντεξει στην εισοδο της μεχρι και 5 μπαρ; καλα θυμαμαι; περισσοτερα;

λοιπον προχωραω κανονικα στην υλοποίηση;
ειναι κατι αλλο που πρεπει να προσεξω;;
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 21 Δεκ. 2014, 14:27

Το μανομετρο συνδεσε το μετα τα φιλτρα που θα βαλεις ......τοτε θα δεις την σωστη πιεση που θα στελνεις στη μηχανη.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φίλτρα νερού

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη