Καφες και Στομάχι!

Γενικές πληροφορίες για τον καφέ , καφεοδεντρα , ποικιλίες και άλλα

Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 17:33

Θα ήθελα να εκφρασω μια απορια που με ταλανιζει :mrgreen:

Κατ΄αρχας να πω οτι εχω έλκος στο στομαχι, πραγμα που σημαινει οτι υπαρχει μια γενικη ευαισθησια σε οξινα φαγητα, σε μπαχαρικα, κλπ

Ομως, μου προκαλει εντυπωση οτι παρ' ολα αυτα υπαρχουν καποια μαγαζια, των οποιων ο καφες τους δε με πειραζει ουτε κατα διανοια!
Αντιθετως, στα περισσοτερα μαγαζια ο καφες τους με θεριζει..
Η απορια μου ομως ειναι η εξης: φταινε τα μαγαζια ή ο καφες?

Γιατι πχ εχω πιει καφε σε καινουριο μαγαζι, με καινουριες μηχανες και ηταν σουπερ, στη συνεχεια ομως (μετα απο καποιους μηνες/χρονο ο καφες τους με πειραζε. Και υποτιθεται οτι ειχαν την ιδια μαρκα σταθερα..

Ρωτησα ενα φιλο μου που μολις ανοιξε ενα μικρο αναψυκτηριο, για ποιο λογο συμβαινει αυτο. Και μου ειπε οτι αυτο οφειλεται στην κακη συντηρηση των μηχανων, στην κακη αφαλατωση, στο οτι δεν καθαριζουν τις μηχανες καθε μερα, με συνεπεια να μενουν κοκκοι καφε στη μηχανη, να σαπιζουν και να βγαζουν οξυτητα.

Ουσιαστικα δηλαδη μπορει να βαζεις τον καλυτερο καφε και να σου βγαινει αισχος, ακομα κ απο μια μηχανη εκατομμυριων!

Θα ηθελα ομως και τη δικη σας αποψη, καθοτι μου κανει εντυπωση αυτο το πραγμα, γιατι αν συμβαινει αυτο, σημαινει οτι 1 στις 100 επιχειρησεις κανει σωστη συντηρηση μηχανης. Κ αυτο το λεω γιατι το παλικαρι μου εφτιαξε καφε hausbrandt σε μια μηχανη του 1000ρικου κ ηταν απο τους καλυτερους καφε που εχω πιει! Κ εδω και χρονια ειχα πειστει οτι αυτος ο καφες με πειραζει!

(Το καλυτερο ηταν οταν μου ειπε για εναν κοινο γνωστο μας, ο οποιος εχει καφετερια εδω και πολλα χρονια κ ειναι και barista :new_shocked: οτι δεν εχει κανει ΠΟΤΕ αφαλατωση στη μηχανη του κ οτι μια φορα το μηνα την περναει με ξυδι :lol: )
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 21 Νοέμ. 2014, 18:07

Δημητρη, στο παρακατω αρθρο, ο φιλος Κωστας και μελος της παρεας μας τα λεει μια χαρα :Yeah:

http://kostasbaristasideris.blogspot.gr ... st_16.html
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 18:34

Άψογο αρθρο ;)

Υπαρχει ομως περιπτωση να εχει σχεση και ο καφες?
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Νοέμ. 2014, 20:01

Ζ Ε Ν
Λεει ο δασκαλος μοναχος στο μαθητη του:Οταν κανεις μια ερωτηση....μην ψαχνεις την απαντηση....Ψαξε την ερωτηση
Ποσο αληθες μου φαινεται αυτο.Ξαναδιαβαζωντας λοιπον Δημητρη την ερωτηση σου βλεπω οτι υπαρχουν μεσα της ολες οι απαντησεις που ψαχνεις.
Και για την υπερεγχειληση αναφερεις και για την καθαριοτητα και για το επιπεδο των μαγαζιων και για την ευαισθησια του στομαχου σε οξινους καφεδες και και και...
Ενδιαφερον....
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jimmy » 21 Νοέμ. 2014, 20:29

Δεν ειναι φοβερο ομως οτι πλεον η βρωμια εχει γινει ο κανονας και η καθαριοτητα ειναι η εξαιρεση?
Τι στο καλο, μονο σε εμενα εκανε τοσο πολυ εντυπωση? :?:

Το τονιζω τοσο πολυ γιατι αναφερομαι ακομα και σε αλυσιδες που πουλανε ΜΟΝΟ καφε και παρατηρησα οτι σε συγκεκριμενο μαγαζι, μεσα σε δυο μηνες ειχαν χαλασει τον καφε τους.

Γι' αυτο το λογο, αλλα κ επειδη πλεον εχω γινει αρκετα απαιτητικος στον καφε, ψαχνω λυσεις για να μπορω να φτιαχνω τον καφε στο σπιτι μου οπως τον θελω.

Εχει καταντησει αηδια πλεον να βγαινω με τους φιλους για καφε σε κυριλε μαγαζια κ οταν ολοι να λενε τι γαματος που ηταν ο καφες, εγω να λεω οτι ηταν καμμενος, νερομπουλι, κλπ και να με κοιτανε σαν εξωγηινο.
Και να χαλαει κ η διαθεση μου απο στομαχοπονο.
Αλλα βλεπω οτι κανεις δε διαμαρτυρεται, οποτε κ οι επιχειρηματιες συνεχιζουν στο ιδιο τεμπο.

Πινω εσπρεσσο/φρεντο εδω και 12-13 χρονια, δεν ειμαι εξπερ, αλλα το στομαχι μου ειναι αδιαμφισβητητος κριτης για την ποιοτητα του :dancing:

Οταν ομως πινεις καθε μερα εδω και χρονια εναν καφε, ξερεις τι γευση να περιμενεις, ξερεις ποτε ειναι καλος και ποτε οχι.
Αλλοι νομιζουν οτι αμα χτυπανε μια ωρα τον καφε στο μπλεντερ για να γινει αφρος, τοτε ειναι πιο καλος :banghead:
Και εκει ειναι το φοβερο, οτι μπορει να παρουν εναν πανακριβο καφε, να σου κανουν ενα ιδανικο κοψιμο απο το μυλο, ενα ιδανικο πατημα, μια ιδανικη εκχυλιση και στο τελος να σου σερβιρει φραπε.

Ε, πως να μη γκρινιαξεις μετα? :lol:
jimmy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Νοέμ. 2014, 21:49
Ονομα: Jimmy
Τοποθεσια: athens
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες: espresso

Re: Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 21 Νοέμ. 2014, 20:54

Απλά εκείνοι που σε κοιτάνε σαν εξωγήινο... νομίζουν ότι πίνουν καφέ! αυτό δεν σημαίνει ότι πίνουν.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 21 Νοέμ. 2014, 21:21

Αυτο με το κυριλε καφετερια η επειδη εχει ωραιους πολυελαιους θα κανει και καλο καφε πρεπει να το ξεχασεις :tooth:
Οταν αρχισεις να ασχολεισαι περισσοτερο και δεις το ποσοστο στις καφετεριες που μπορεις να πιεις ενα σωστο φλυτζανι , ουτε εσυ θα απορεις με αυτα ;)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 21 Νοέμ. 2014, 21:40

Δημητρη-jimmy γιατι νομιζεις οτι κοψαμε το καφε απ εξω???? Γιατι προφανως δεν μπορουμε να το πιουμε. Αν μαθει η αλεπου στο φρεσκο και το καθαρο δυσκολα να συμβιβαστει. :tooth: :tooth: :tooth:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 21 Νοέμ. 2014, 23:10

woodsman43 έγραψε:Ζ Ε Ν
Λεει ο δασκαλος μοναχος στο μαθητη του:Οταν κανεις μια ερωτηση....μην ψαχνεις την απαντηση....Ψαξε την ερωτηση

Καλα εκτος απο εξαιρετικος μαστορας και home barista, εισαι και ψαγμενος φιλοσοφος-ψυχολογος :yourock:

Μπραβο ρε φιλε με στειλες αδιαβαστο :killmyself: :Yeah:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Καφες και Στομάχι!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 21 Νοέμ. 2014, 23:41

Jimmy,εγω παλι γιατι νομιζω πως γνωρίζεις περισσοτερα απ'οτι ρωτας!!!Εισαι σιγουρος πως δεν εχεις καμμια duetto II και κανα mazzer στον παγκο της κουζινα σου??? :think: :Oops!: :think:
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Πληροφορίες για τον Καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]