The Barn

Πειτε μας τι ενδιαφερον ηπιατε εξω απο την ελλαδα.

The Barn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 07 Ιούλ. 2020, 00:39

The Barn,
Κανουν φιλότιμη προσπάθεια να ψήσουν κάποιους απο τους καλύτερους καφέδες ανα σοδειά, οσοι δεν τους γνωρίζουν καλο θα ηταν να ρίξουν μια ματια στο site τους. Εγινα συνδρομητής κ καφε μηνα θα παραλαμβάνω 2 καφεδες filter roast profile των 250γρ.

Ethiopia Nano Challa, Mixed Heirloom, Washed, 2000m, στο v60 εμενα μου έβγαλε εξτρα φρουτενια γεύση απο κόκκινο σταφύλι,μουρα, γλυκό σαν καραμέλα, ζωηρή οξύτητα, υπερβολικο άρωμα απο γιασεμί, βελουδινο σώμα. Ελαφρι ψήσιμο αλλα δεν εβγαζε υπερβολική πρασιναδα στην γεύση, αρκετα σκληρος κόκκος καφε. Νομίζω οτι ηταν ανετα 10/10 για όσους αρέσκονται σε τετοια προφίλ.

Rwanda Gitwe: filter-espresso roast, red bourbon, washed, 1800m στο v60 ειχε γεύση απο καραμέλα, πορτοκάλι ισορροπημένη οξύτητα κ σώμα, ευχαριστος, ανάλαφρος.

Γενικά οι καφέδες κ τα ψησίματα του ηταν πολυ καλα, ισως "αψεγαδιαστα". εκτος των γνώσεων που κατέχουν, φαίνεται οτι έχουν ασχοληθεί σοβαρά με το να βρουν το κατάλληλο roast profile για τους καφεδες τους
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: The Barn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 07 Ιούλ. 2020, 17:56

Respect στο Barn. Έκανε το πιο τολμηρό άνοιγμα, μη έχοντας καν ζάχαρη μέσα στο μαγαζί/roastery. Τώρα την έχουν κρυμμένη σε μία γωνία, να βάζει όποιος θέλει.
Επίσης δε καβούρδιζε, ήταν multiroaster concept, μέχρι που ο Ραλφ αν θυμάμαι καλά, αισθάνθηκε έτοιμος να καβουρδίσει επάξια των κορυφαίων roaster της Ευρώπης. Πραγματικά ρομαντικός του καφέ και ο κόσμος το αναγνώρισε, όχι μόνο Βερολίνο, αλλά κ παγκοσμίως, όπως κ συ, μέσω των subscriptions.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: The Barn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 07 Ιούλ. 2020, 22:10

Είμαι και εγώ συνδρομητής τους, αλλά για εσπρέσσο με 4 πακέτα καφέ το μήνα.

Στην ουσία κάθε μήνα στέλνει 2 είδη καφέ από 2 πακέτα το καθένα. Το καλό είναι ότι δεν χρεώνουν μεταφορικά, έτσι το πακέτο βγαίνει 11.5 ευρώ, τιμή πολύ τίμια σε σχέση με το τί χρεώνουν εφάμιλοι roasters. Σου δινουν τη δυνατότητα να σταματήσεις πχ τώρα το καλοκαίρι τη συνδρομή σου και να την ξεκινήσεις μετά τις διακοπές, γενικά είναι πολύ flexible. Αν θες με ένα mail προσθέτεις και κάποιο έξτρα πακέτο στη μηνιαία συνδρομή σου και δεν χρεώνεσαι επιπλέον μεταφορικά.

Παλαιότερα (πριν 2 χρόνια +) είχα κακή εμπειρία από τα ψησίματα τους, δεν έπαιρνα εκχύλιση της προκοπής και οι καφέδες μύριζαν πρασινίλα.

Πλέον δεν έχουν καμία σχέση, μαζί με τους La Cabra και Coffee Collective τους θεωρώ τοπ, με σταθερά καλά ψησίματα και ωραία καφεδάκια γενικά.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: The Barn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 08 Ιούλ. 2020, 00:04

Μου αρέσει που τα ψησίματα τους δεν είναι εμπορικά, αλλά παράλληλα κάποιος "άσχετος" θα μπορέσει να ευχαριστηθεί τον καφε ( ισως σε εσπρέσσο να μην μπορέσει). 30€ τα 2x 250γρ αλλα είναι top, αξίζουν τα χρήματα και έρχονται μεσα σε 1 εβδομάδα.

Προσωπικά την συνδρομή την εχω για παρτη μου κ κερναω 2-3 εκλεκτούς φίλους, παράλληλα αγοράζω απο UK οπου με 30€ ανα κιλό βρίσκεις διαφορους καλους καφέδες, σίγουρα όχι στο level του Barn (γυναίκα, φιλοι, οικογένεια κτλπ ) + όταν συνηθίσεις να πίνεις top καφεδες για μεγάλο διάστημα καπου χάνεις την γευστική παλέτα κ γίνεσαι λίγο άπληστος κ ψαχνεις συνέχεια το κατι παραπάνω. Αρα καλο είναι να πίνουμε κ μετριους καφεδες, να στηρίξουμε κ νεους roasters.

Σε λίγες μέρες θα έρθει το επόμενο πακετακι κ θας σας ενημερώσω
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής


Επιστροφή στο Καφεδες απο καταστηματα εκτος Ελλαδος

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron