Δίνοντας ηλεκτρική κίνηση σε χειροκίνητους μύλους

Τα πάντα για τους χειροκίνητους μύλους

Δίνοντας ηλεκτρική κίνηση σε χειροκίνητους μύλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BasilTh » 02 Νοέμ. 2018, 09:37

Καλησπέρα
Παρακολουθώ το forum σχεδόν καθημερινά εδώ και καιρό.
Το επίπεδο γνώσεων των μελών στο αντικείμενο του καφέ βρίσκετε σε επαγγελματικό επίπεδο, και καθότι αρχάριος δεν θέλησα να σας επιβαρύνω με άσχετες παρεμβάσεις ή απλοϊκές ερωτήσεις.
Όμως ξεκοκκαλίζοντας σιγά-σιγά το forum σε όλο του το βάθος και λαμβάνοντας υπόψιν την γνώμη των ειδικών ,έλυσα όλες μου τις απορίες, κατάφερα να επιλέξω εξοπλισμό, να αναπτύξω τεχνικές και τελικά να φτιάχνω νοστιμότατους καφέδες στο σπίτι. Γ’ αυτό σας οφείλω τις ευχαριστίες μου.

Drevan έγραψε:
Εγώ είχα σκεφτεί αν γινόταν να εφτιαχνα μια βάση όπου θα κούμπωνε ο comandante και θα ήταν ηλεκτρικός και όταν θα τον ήθελα φορητό απλά να τον έβγαζα από εκεί! Έμεινα στις σκέψεις όπως καταλαβαίνεις αλλά κάτι αντίστοιχο έγινε και με τον helor stance που μπορεί να πάρει το μοτέρ..

δυστυχώς δεν γίνεται να τα έχουμε όλα οπότε σε κάποιους τομείς πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς...

Διαβάζοντας το ανωτέρω post και τις αναφορές στον Phapos που προηγήθηκαν, αισθάνθηκα ότι σε αυτό το σημείο έχω να συνεισφέρω με μια ιδέα που υλοποίησα και μου είναι χρήσιμη καθημερινά.
Αφορά μια βάση όπου κουμπώνει ο Pharos και μετατρέπετε σε ηλεκτρικό στο σπίτι αλλά παραμένει φορητός για τις διακοπές. Οι ενστάσεις ως προς την φορητότητα του μύλου είναι δικαιολογημένες, γι’αυτό στις εκδρομές του σ/κ χρησιμοποιώ έναν skerton με το aeropress.

Και ένα video από την λειτουργία του μύλου
https://www.youtube.com/watch?v=AVucMN-NiFA

Για τον comandante θα αρκούσε μια ελαφρύτερη κατασκευή σαν αυτή.

https://www.youtube.com/watch?v=NT77PWBw9do
BasilTh
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 28 Φεβ. 2017, 16:45
Ονομα: Βασιλης
Τοποθεσια: Θεσσαλινικη
Μηχανη: Bezzera Unica
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Pharos Motorized
2ος Μυλος: Super Jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Δίνοντας ηλεκτρική κίνηση σε χειροκίνητους μύλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 02 Νοέμ. 2018, 15:03

Καλησπέρα Βασίλη!

όταν άρχισα λοιπόν και εγώ να χρησιμοποιώ τον comandante με ένα κατσαβίδι όπως αυτό που φαίνεται στο βίντεο αμέσως άρχισα να σκέφτομαι πως θα ήταν απλά να κουμπώνει σε μια βάση και να μπορεί έτσι να γίνει πιο ξεκούραστη η χρήση του!! και φυσικά να παραμένει και χειροκίνητος για ταξίδια..

εν τέλει όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ που παραθέτεις, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και για αυτό από αλλού ξεκινάμε και αλλού καταλήγουμε πολλές φορές, πχ εγώ θα πηγαινοφέρνω τον ένα ταλως, εκτός αν είμαι σε συνθήκες π.χ. έλλειψη χώρου οπότε και θα προτιμήσω τον comandante, όπως για παράδειγμα τώρα που είμαι στη Δανία, έχω πάρει κάτι σακουλάκια από coffee collective, αν είχα τον μύλο και μια ροκ πρεσσο θα έπινα πολύ καλό καφέ για τα δεδομένα της περίστασης!!

Συγχαρητήρια πάντως για τη heavy duty δουλίτσα σου και για την εισφορά σου, πραγματικά επειδή όσο ζούμε μαθαίνουμε καλό είναι να συμμετέχουν όλοι χωρίς ενδοιασμούς!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Δίνοντας ηλεκτρική κίνηση σε χειροκίνητους μύλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Νοέμ. 2018, 22:35

Ευρηματικος.Συγχαρητηρια Βασιλη για την ιδεα και την υλοποιηση.Θεωρω οτι εκανες γι αυτον τον μυλο το πιο πρακτικο mod που μπορουσε να γινει.Ωραια δουλεια μπραβο.
Μου φανηκε οτι σου αρεσει πολυ το ξυλο σαν υλικο ή ειναι ιδεα μου; :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Δίνοντας ηλεκτρική κίνηση σε χειροκίνητους μύλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BasilTh » 03 Νοέμ. 2018, 17:16

Βαγγέλη και Δημήτρη σας ευχαριστώ πολύ.

Η υλοποίηση της κατασκευής αυτής για μένα ήταν υποχρεωτική , ήταν σχεδόν αδύνατο να χρησιμοποιήσω τον μύλο σε ρύθμιση για espresso χωρίς μηχανική υποβοήθηση. Ο μύλος είναι δύσκολο να περιστραφεί και αδύνατον να ακινητοποιηθεί χωρίς κάποια παρέμβαση.
Όσο για την χρήση του ξύλου είναι τόσο θέμα αισθητικής όσο και ανάγκης.
Είναι ζεστό υλικό και ταιριάζει σε οικιακό περιβάλλον. Άλλα αναγκαστικά έπρεπε να αγκαλιάσω-ακινητοποιήσω τον μύλο χωρίς να τον πληγώσω. Είναι μαλακό υλικό και δουλεύετε στο χέρι χωρίς την ανάγκη ιδιαίτερου εξοπλισμού.

Εξ άλλου Δημήτρη ακολουθώ τα χνάρια σου .


Υ.Γ Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση όταν ξεκίνησες την κατασκευή μιας DB μηχανής από το χτίσιμο ενός ξύλινου σασί.
BasilTh
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 28 Φεβ. 2017, 16:45
Ονομα: Βασιλης
Τοποθεσια: Θεσσαλινικη
Μηχανη: Bezzera Unica
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Pharos Motorized
2ος Μυλος: Super Jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Δίνοντας ηλεκτρική κίνηση σε χειροκίνητους μύλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Νοέμ. 2018, 00:13

Ναι απο ξυλο μπορουν να γινουν πολλες κατασκευες.Πριν δεκαπεντε χρονια εφτιαξα μια μικρη γωνιαστρα απο κοντρε πλακε θαλλασης κα την εχω ακομη.Εχει κοψει απειρες δουλειες ειδικα οσο ημουν ξυλουργος χωρις να παθει το παραμικρο.
Ουτε η μηχανη μου εχει παθει κατι.Στο you tube εχει απειρες κατασκευες μηχανηματων απο ξυλο.
Απλα οταν πας στο μεταλο ανοιγουν αλλοι κοσμοι μπροστα σου και η κατασκευη σοβαρευει για τα καλα.Αλλη αισθηση.
Καλη συνεχεια και καλες κατασκευες. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast


Επιστροφή στο Χειροκίνητοι Μύλοι Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron