Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrismyrts » 12 Ιαν. 2016, 15:27

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ανεβάσω φώτο από τον εσπρέσο που εφτιαξα μετά την μετατροπή του pf μου και να ακούσω τις κριτικές σας.

Με 18 γρ καφέ (είναι ανοιχτός αρκετές μέρες) έβγαλα 60 περίπου ml (το σφηνάκι χωράει 65 ακριβώς). Έκανα tamping σε δύο δόσεις. Από το πάτημα του κουμπιού μέχρι και το κλείσιμο έκανε 30 ".

Η κρέμα του θεωρώ πως ήταν λίγη. Αρχικά στη ροή μου δεν είχα κρέμα. Η κρέμα αρχισε να έρχεται από τη μέση και μετά.

Αφού έφτιαξα τον εσπρέσο που παράθεσα πιο πάνω στις φώτο, ήμουν αισιόδοξος και πίστευα ότι ήμουν σε καλό δρόμο. Οι επόμενοι 2 καφέδες ήταν χωρίς καιμάκι.

Πίστευα ότι φταίει ο καφές. Κυριακή, προχθες, πήγα στο taf για να πάρω καφέ αλλά ήταν κλειστό. Πήρα έναν lavazza rosa από supermarket για δοκιμή. Ήξερα ότι δεν θα πιω καφέ της προκοπής αλλά ήθελα να δοκιμάσω αν θα κάνει καιμάκι. ΜΑΠΑ! Τίποτα από κρέμα! Μαύρο ζουμί βγήκε!

Σήμερα πέρασα από taf και πήρα rosebud και έναν από Κολομβία που μου πρότειναν τα παιδιά εκεί. Ενω περίμενα πολλή κρέμα, τελικά πήρα ενα πολύ λεπτό στρώμα που διαλύθηκε γρήγορα. Από γεύση ήταν πολύ καλοί οι καφέδες, ίσως λίγο περισσότερη οξύτητα είχαν από ότι περίμενα.

Τι μπορεί να κάνω λάθος?
image.jpeg
image2.jpeg
chrismyrts
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Ιαν. 2016, 15:07
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Gaggia Carezza Delux
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 12 Ιαν. 2016, 15:50

φιλε θεωρώ οτι σου λείπει ο μύλος, αυτο το πολυπόθητο μηχάνημα που σου απογειώνει την γεύση. Καλά με lavazza χονδροαλεσμένο πριν απο μήνες μην περιμένεις προκοπή, τα παιδιά στην ταφ σου έδωσαν καφέ φρέσκο όμως αν δεν έχεις μύλο να τον αλέσεις εκείνη τη στιγμή δεν θα πάρεις το αποτέλεσμα που πρέπει.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Ιαν. 2016, 16:15

Χαμηλη θερμοκρασια,σαβουρα μπαγιατικος καφες,πατημα σε δυο δοσεις,χωρις μυλο,προαλεσμενος καφες,chanelling,πολυ ποσοτητα στο φλυτζανι.....ουφφφφ.Διαλεξε και παρε ή μαλλον παρτα ολα αυτα και αρχισε να διορθωνεις παραμετρους.
Το κλου της υποθεσης ποιο θα ηταν ξερεις;Να ρωτησεις πως μετρανε την θερμοκρασια μπας και φταιει αυτο :lol:
Παντως και μονο οτι διαπιστωνεις πως κατι δεν παει καλα μαζι με την μετατροπη του pf αυτο σημαινει οτι εισαι σε καλο δρομο.
Συμφωνω με τον προλαλησαντα περι του μυλου.Εχει μαλιασει η γλωσσα μας εεεε το πληκτρολογιο ηθελα να πω οτι χωρις μυλο καφες δεν βγαινει.
Καλη φωτιση φιλε μου και υπομονη.:coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrismyrts » 12 Ιαν. 2016, 16:51

Προσπαθώντας να αποκλείσω λάθη κάνω τις παρακάτω σκεψεις:
1. Μύλο δεν έχω (θα πάρω σύντομα), αλλά ο καφές ήταν φρεσκοκομμένος από TAF.
2. Ποσότητα καφέ νομίζω έβαλα στα σωστά όρια (περίπου 18 γρ)

Ερωτήσεις τώρα:
1. Tamping δεν πρέπει σε δύο δόσεις; Θεώρησα ότι θα γίνει πιο σωστή κατανομή καφέ.
2. Πρέπει να έχω εκχύλιση 25 ml σε 25"; Αυτό το πετυχαίνω με περισσότερο καφέ ή καλύτερο πάτημα ή πιο ψιλοκομμένο καφε. Σωστά;
3. Μπορεί να χρειάζεται αφαλάτωση;

Θερμοκρασία εκχύλισης δεν ξέρω πως μετράνε, είναι αλήθεια. Ενδεικτική θερμοκρασία του espresso μπορώ να έχω; Ξέρω ότι είναι μπακάλικο μέτρημα αλλά αν η εκχύλιση γίνεται στους 93 βαθμούς στο φυτζάνι τι παίρνω περίπου;
chrismyrts
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Ιαν. 2016, 15:07
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Gaggia Carezza Delux
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Ιαν. 2016, 17:35

Ο καφες οξυδωνεται μετα απο μιση ωρα αλεσμενος χανει αρωματα και στοιχεια ταχυτατα ειδικα οι light roast specialty καφεδες.
Κατανομη δεν γινεται με το πατημα αλλα με αλλους τροπους.
Η θερμοκρασια ειναι υποκειμενικο θεμα και τελευταιο ζητουμενο στην περιπτωση σου.
30 δευτερα εκχυλιση 18 γρ στο καλαθακι προσωπικα ειναι το μινιμουμ για μενα για 18 γραμμαρια ροφηματος.Προσεξε ΟΧΙ ml αλλα γραμμαρια.
Επισης αγνοω κατα ποσο ειναι πετυχημενη η μετατροπη του pf σου.Τι καλαθακι χρησιμοποιεις;
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoubas74 » 12 Ιαν. 2016, 18:11

Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτο από το pf την μετατροπή που λες;
Έχει την ίδια ο κουμπάρος μου και θέλει να του το αλλάξω γτ αυτό που έχει είναι πολύ μεγάλη κουμουτσα!
Το άνοιξα μια φορά να το καθαρίσω και ήταν κάπως περίπλοκο...με κάτι ελατήρια λεπτά και...δεν το ξανά ανοίγω!
Επίσης έχει και κάποιο preifusion στην αρχή που στον κουμπάρο μου από το βουλωμα που έχει το πετάει από την ντουζιέρα σαν υδροκοπη!
Αν κι εσένα είναι έτσι και δεν έχεις ομαλή ροή έχεις definitely channelling!
zoubas74
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 20:02
Ονομα: Μίμης
Τοποθεσια: Αλεξ/πολη
Μηχανη: Synesso mvp
2η μηχανη: La marzocco linea
Μυλος: Mythos 1-Anfim
Coffee Roaster: gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Redd

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrismyrts » 12 Ιαν. 2016, 21:44

woodsman43 έγραψε:Ο καφες οξυδωνεται μετα απο μιση ωρα αλεσμενος χανει αρωματα και στοιχεια ταχυτατα ειδικα οι light roast specialty καφεδες.
Κατανομη δεν γινεται με το πατημα αλλα με αλλους τροπους.
Η θερμοκρασια ειναι υποκειμενικο θεμα και τελευταιο ζητουμενο στην περιπτωση σου.
30 δευτερα εκχυλιση 18 γρ στο καλαθακι προσωπικα ειναι το μινιμουμ για μενα για 18 γραμμαρια ροφηματος.Προσεξε ΟΧΙ ml αλλα γραμμαρια.
Επισης αγνοω κατα ποσο ειναι πετυχημενη η μετατροπη του pf σου.Τι καλαθακι χρησιμοποιεις;


Τι μπορεί να έχει πάει λάθος στην μετατροπή; Ξεβίδωσα το portafilter, αφαίρεσα τον πλαστικό μηχανισμό με το ελατήριο και το μαύρο πλαστικο που υπάρχει κάτω από το καλαθάκι και το ξαναβίδωσα.

Στις φώτο μπορείς να δεις τα εξαρτήματα που αφαίρεσα αλλά και το καλαθάκι.
image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
chrismyrts
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Ιαν. 2016, 15:07
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Gaggia Carezza Delux
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoubas74 » 13 Ιαν. 2016, 00:18

Αν είναι το μανε basket 18gr είναι πολλά νομίζω!
Εγώ είχα βάλει 16 illy που είχε και με δυσκολία κούμπωσε δοκίμασε πιο λίγα 16 και κάτω.
Αυτό το pf είναι σχεδιασμένο για να βγάζει κρέμα στον καφέ το basket είναι μεν non pressurised αλλά όλα αυτά τα κλαπατσιμπανα που έχει είναι εκεί γι αυτόν τον σκοπό.
Έχεις αφαιρέσει τα πάντα από κάτω; δεν έχει τπτ;
zoubas74
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 20:02
Ονομα: Μίμης
Τοποθεσια: Αλεξ/πολη
Μηχανη: Synesso mvp
2η μηχανη: La marzocco linea
Μυλος: Mythos 1-Anfim
Coffee Roaster: gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Redd

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Ιαν. 2016, 01:25

Συμφωνω κι εγω με αυτο.Αν και δεν εχω ασχοληθει με τετοιες μοντες και πολυ ιδιαιτερα ,αυτο που ξερω ειναι ,οτι αυτα τα καλαθακια εχουν τετοιου ειδους τρυπες που δουλευουν μονο σαν presurized καλα(τροπος του λεγειν).Πιστευω πως χρειαζεσαι καποιο αλλο καλαθακι ελευθερου τυπου ....κανονικο δηλαδη και δυστηχως δεν ξερω που μπορεις να το βρεις.Ισως μια ερωτηση στην eurogat να μην εβλαπτε.
Ολα τα παραπανω με επιφυλαξη μιας και οπως ειπα ουτε το κατεχω το αντικειμενο ουτε και θελω να το μαθω :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia carezza deluxe - espresso με non-pressurised pf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrismyrts » 13 Ιαν. 2016, 10:24

Με 18 γρ το portafilter κουμπώνει καλά. Δεν βρίσκει ο καφές καθόλου, δεν χαλάει το στρώσιμο όταν ξεκουμπώνω το portafilter.

Τα χλαπατσιμπανα τα έχω αφαιρέσει! Το μόνο που δοκίμασα είναι να βάλω το μαύρο πλαστικό, το οποίο δεν επηρεάζει την πίεση. Το εβαλα απλώς και μόνο για να έχω καλύτερη ροή στην έξοδο του καφε.

Χθες έβγαλα ένα αρκετά καλό εσπρεσάκι. 30 ml από 18 γρ καφέ. Βλακεία μου που δεν πήρα χρόνο!
2.jpg
Ο καφές όπως βγήκε από τη μηχανή
3.jpg
Ανακατεύοντας
4.jpg
Ανακατεύοντας
1.jpg
Μετά το ανακάτεμα
chrismyrts
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Ιαν. 2016, 15:07
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Gaggia Carezza Delux
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη