ΤΟ COFFEEHEAT ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΚΟΝΤΑ !!!!

Θέματα άσχετα με τον καφέ , χαλαρές συζητήσεις!

ΤΟ COFFEEHEAT ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΚΟΝΤΑ !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 21 Φεβ. 2019, 17:20

Χαιρετώ όλη την ομάδα!!!
Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και τα οφέλη που είχα άλλα και έχουμε ολοι μας μέσα από αυτό το φόρουμ . Πάντα είχα τρελά με το καφέ και όταν πήγαινα κάπου να πάρω καταλάβαινα τουλάχιστον στην γεύση ότι αυτό που πίνω είναι ξέπλυμα. Σε αυτό το φόρουμ λοιπόν έμαθα και ακόμα μαθαίνω , την όλη διαδικασία και τους παραμέτρους που με έχουν κάνει να αντιλαμβανομαι τι φταίει , ώστε να πάρω ένα κάλο φλιτζάνι . Δεν ξέρω εάν τίτλος στο τοπικ είναι σωστός αλλα εγώ έτσι νομίζω οτι ταιριάζει μιας και η φιλιά και η επικοινωνία που έχω αναπτύξει με τον ΣΤΕΛΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ (mymenhir1971) ξεκίνησε μέσα από αυτό το φόρουμ . Ανταλλάσσαμε απόψεις μιας και είχαμε τους ίδιους μύλους και έτσι αποκτήσαμε μια μορφή επικοινωνίας . Μέτα βέβαια ο Στέλιος ξέφυγε σε άλλα επίπεδα και γνώσεων άλλα και πιο στενή επαφή με το χώρο του καφέ και του εξοπλισμού. O Στέλιος όποτε είχα πρόβλημα η κάποια απορία με ένα τηλέφωνο το πρόβλημα και η απορία λύνονταν , ήταν για έμενα κάτι το οποίο έχω στο δικό μου χώρο η λεγόμενη τηλεϊατρική :D Με το Στέλιο βρεθήκαμε και απο κοντά και εδώ στην αθηνα και έχω πάει και στην Θεσσαλονίκη και έχουμε πιει ωραία καφεδάκια στο blu cup και θα ήθελα να τον ευχαριστήσω και από εδώ μιας και αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την μηχανή μου (ROCKET R60V) και με βοήθησε για την επίλυση του προβλήματος που είχα. Το πρόβλημα ήταν ότι από την φλάντζα το brew boiler άρχισαν να βγαίνουν σταγόνες με νερό . Το πρόβλημα διορθώθηκε με τη βοήθεια του ΣΤΈΛΙΟΥ , μπαίνοντας στην διαδικασία να μου φτιάξει τις φλάντζες που ήθελα . Στέκομαι σε αυτό γιατί το θέμα δεν είναι οι φλάντζα η ότι δεν θα μπορούσα να βρω το ανταλλακτικό , είναι όλη διαδικασία και η επικοινωνία που ανταλλάσσουμε όλοι εδώ και πιστεύω ότι είναι και το πιο πολύτιμο κομμάτι . Ακόμα θα ήθελα να ευχαριστήσω ξεχωριστά το ΓΙΏΡΓΟ (G.F.) που όταν κάποτε ήθελα βοήθεια για την επιλογή μύλου , ο άνθρωπος ήταν διπλά μου στην κάθε απορία μου . Ακόμα να ευχαριστήσω και από εδώ τον ΔΗΜΉΤΡΗ (woodsman43) που σε πολλά θέματα και απορίες έχει δώσει απάντηση οι οποίες με έχουν βοηθήσει, άλλα τα έχουμε πει και από κοντά . Καταλήγω στο γεγονός ότι ο σκοπός του φόρουμ είναι αυτός , δηλαδή ότι μας φέρνει κοντά γιατί όλοι έχουμε την ίδια τρελά και προσπαθούμε ο καθένας ξεχωριστά και μέσα από τις δίκες του εμπειρίες να βελτιώνει , να εμπλουτίζει και να εξελίσσει τις γνώσεις του .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΌΛΟ ΤΟ ΦΌΡΟΥΜ!!!!
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: ΤΟ COFFEEHEAT ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΚΟΝΤΑ !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 21 Φεβ. 2019, 22:34

Κανείς δεν πρέπει να ξεχνάει από που ξεκίνησε...και το λέω πρώτος εγώ που λόγω "τρελού φόρτου εργασίας" έχω παραμελήσει την ενασχόληση μου με το forum.Ελπίζω για όλους να υπάρχει ή να υπάρξει ΧΡΟΝΟΣ για διαδικτυακή συναναστροφή.Αν αυτό συνοδεύεται και από καλά καφεδάκια σε ωραία μέρη και ωραίες πόλεις(…..ΣΑΛΟΝΙΚΑ μεριά..... :tooth: :tooth: :tooth: ) τόσο το καλύτερο......
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: ΤΟ COFFEEHEAT ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΚΟΝΤΑ !!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Φεβ. 2019, 17:47

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια φίλε μου όπως γνωρίζεις το μεράκι και η δίψα για μάθηση μέσω της διαδικασίας trial & error είναι πολύ σημαντική για όλους μας, συνέχεια μαθαίνουμε και ανακαλύπτουμε πόσο λάθος είμαστε...

Τους εγκάρδιους χαιρετισμούς στο Μακαντάση αυτόν τον παλιοχαρακτήρα τον οποίο δεν τον βαριέσαι ποτέ. :2funny:

Σου χρωστάμε τη βόλτα στα μέρη σου.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Ελεύθερη Ώρα

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron