Συμβουλές για νέα μηχανή

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 09 Σεπ. 2017, 21:59

Cooling flush κάνουμε για να φύγει το καυτό νερό από το heat exchanger και να έρθει κρύο το οποίο όπως θα περνάει, κατά την εκχυλιση, θα ζεσταίνεται και ανάλογα τον σχεδιασμό του κατασκευαστή μέχρι να φτάσει στην ντουζιέρα θα πρέπει να είναι στους βαθμούς που θέλουμε


Επίσης, με μέτρια μηχανή και καλό καφέ ο οποίος έχει αλεστει σωστά, μπορεί να να πιούμε καφεδαρα, με το αντίθετο όμως, γνώμη μου, με τίποτα

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το αν θέλουμε να έχουμε μια καλή μηχανή ή οποία σαφώς θα μας βοηθήσει να πραγματοποιήσουμε με επιτυχία το τελευταίο μέρος της παρασκευής του καφέ
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό navitimer » 09 Σεπ. 2017, 22:21

G.F. έγραψε:Παναγιώτη αγχώνεσαι πολύ νομίζω.
Επέλεξε ποιά μηχανή σου αρέσει και αν θες γνωστοποιησέ το μας προκειμένου να ακούσεις γνώμες (ίσως κάποια μέλη να την έχουν/είχαν) και μετά αποφασίζεις. Τόσο απλά δεν είναι και Rocket Science :2funny:

Πολλές μου αρέσουν, λίγες μπορώ να πληρώσω και ακόμη χειρότερα...δεν ξέρω ποιά θα καλύψει τις ανάγκες μας.

Εως τώρα θεωρούσα τις DB καλύτερες, τις ΗΧ για λίγους ψαγμένους και τις SB για τους πουρίστες του εσπρέσσο.
Από τις απαντήσεις σας συμπεραίνω πως οι ΗΧ είναι εξίσου καλές με τις DB (αν εξαιρέσουμε την επαναληψιμότητα), πιο οικονομικές τόσο ως κόστος κτήσης όσο και ως κόστος χρήσης κλπ.
Ανατρέπονται όλα όσα νόμιζα ότι έμαθα...

Μάλλον πρέπει να ξαναστρωθώ στο διάβασμα :banghead:
navitimer
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Σεπ. 2017, 21:36
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Μεταξύ Βορρά κ Νότου
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό navitimer » 09 Σεπ. 2017, 22:57

Aftergr έγραψε:Cooling flush κάνουμε για να φύγει το καυτό νερό από το heat exchanger και να έρθει κρύο το οποίο όπως θα περνάει, κατά την εκχυλιση, θα ζεσταίνεται και ανάλογα τον σχεδιασμό του κατασκευαστή μέχρι να φτάσει στην ντουζιέρα θα πρέπει να είναι στους βαθμούς που θέλουμε

Αν δεν θέλω να μπω στον κόπο και τα έξοδα του επιπλέον θερμόμετρου που έδειξε ο Rallakias, πως μπορώ να είμαι σίγουρος πως είναι σωστά ρυθμισμένη η μηχανή;
Το κόλπο με το πάφλασμα πιάνει σε όλες τις ΗΧ;

Aftergr έγραψε:Επίσης, με μέτρια μηχανή και καλό καφέ ο οποίος έχει αλεστει σωστά, μπορεί να να πιούμε καφεδαρα, με το αντίθετο όμως, γνώμη μου, με τίποτα

Περίεργο χόμπι...το πιο ασήμαντο μέρος της αλυσίδας, είναι με διαφορά το πιο ακριβό :D
navitimer
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Σεπ. 2017, 21:36
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Μεταξύ Βορρά κ Νότου
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 09 Σεπ. 2017, 22:58

Αν έχεις όρεξη και μάθεις καλά την μηχανή, φυσικά και μπορείς να πάρεις εξίσου καλούς καφέδες με μια hx, κάποιοι θα είναι καλύτεροι μάλιστα, και κάποιοι χειρότεροι, από μια καλή DB, αυτό έχει να κάνει με τον κάθε καφέ, μιας και επεμβαίνεις στο temperature profile

Αλλά μην σε μπλέκω χειρότερα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smile56 » 09 Σεπ. 2017, 23:30

Μου θυμιζεις το τι εκανα και πως ενιωθα εγω πριν 1 ενα μηνα .Ειχα στο μυαλο μου οτι θα επινα περισσοτερους καπουτσινο απ οτι εσπρεσο ισως γιατι εξω οι εσπρεσο που επινα δεν μου αρεσαν . Με το σκεπτικο αυτο πηρα μια ΗΧ και συγκεκριμενα την Bezzera magica χωρις pid Την εχω 16 μερες Σημερα εχει αλλαξει η αναλογια, πινω περισσοτερους εσπρεσο απ οτι καπουτσινο (6-7 διπλους την ημερα) ισως γιατι μου αρεσει περισσοτερο η γευση που παιρνω, καπουτσινο 1 την ημερα με το ζορι (ισως δεν τους κανω καλα) Η Bezzera unica με pid θα μου ταιριαζε καλυτερα τωρα Δεν το μετανιωσα παντως Ειχα την ιδια αγωνια με σενα σχετικα με το cooling flusing ,ειναι πανευκολο εαν ειναι ωρα ανοικτη η μηχανη 1 κουπα νερο αμα βγαλεις εισαι οκ μαζι με το θερμομετρο επανω στο E61 (ειναι η επομενη αγορα εντος των ημερων απλα ψαχνω μηπως το βρω στην ευρωπη) εισαι υπερ καλυμενος εκτος φυσικα και θελεις να ασχοληθεις < επιστημονικα με τον καφε> επαγγελματικα και θελεις να διαπρεψεις στο χωρο τοτε αλλαζουν τα δεδομενα Με 1-2 πακετα τσιγαρα την ημερα που κανω δεν νομιζω οτι εγω μπορω να διακρινω στον ουρανισκο μου γευσεις βατομουρου η φραουλας Εξ αλλου ολα ειναι θεμα γευσεων και απ οτι εχω καταλαβει οι περισσοτερες συζητησεις κρυβουν μεσα τους την υποκειμενικη γευση του καθε ατομου ως προς το τελειο καφε,ισως γιαυτο ευχαριστιομαστε τον καφε ΜΟΝΟΝ απο τα χερια μας.
smile56
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Αύγ. 2017, 11:47
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Βολος
Μηχανη: BEZZERA MAGICA
Μυλος: Mazzer sj
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό navitimer » 09 Σεπ. 2017, 23:42

Aftergr έγραψε:Αν έχεις όρεξη και μάθεις καλά την μηχανή, φυσικά και μπορείς να πάρεις εξίσου καλούς καφέδες με μια hx, κάποιοι θα είναι καλύτεροι μάλιστα, και κάποιοι χειρότεροι, από μια καλή DB, αυτό έχει να κάνει με τον κάθε καφέ, μιας και επεμβαίνεις στο temperature profile

Αλλά μην σε μπλέκω χειρότερα

Δε φταίς σε τίποτα εσύ φίλε Γιώργο, οι ΗΧ φταίνε ... :mad: :lol:
navitimer
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Σεπ. 2017, 21:36
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Μεταξύ Βορρά κ Νότου
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό navitimer » 09 Σεπ. 2017, 23:55

smile56 έγραψε:Μου θυμιζεις το τι εκανα και πως ενιωθα εγω πριν 1 ενα μηνα .Ειχα στο μυαλο μου οτι θα επινα περισσοτερους καπουτσινο απ οτι εσπρεσο ισως γιατι εξω οι εσπρεσο που επινα δεν μου αρεσαν . Με το σκεπτικο αυτο πηρα μια ΗΧ και συγκεκριμενα την Bezzera magica χωρις pid Την εχω 16 μερες Σημερα εχει αλλαξει η αναλογια, πινω περισσοτερους εσπρεσο απ οτι καπουτσινο (6-7 διπλους την ημερα) ισως γιατι μου αρεσει περισσοτερο η γευση που παιρνω, καπουτσινο 1 την ημερα με το ζορι (ισως δεν τους κανω καλα) Η Bezzera unica με pid θα μου ταιριαζε καλυτερα τωρα Δεν το μετανιωσα παντως Ειχα την ιδια αγωνια με σενα σχετικα με το cooling flusing ,ειναι πανευκολο εαν ειναι ωρα ανοικτη η μηχανη 1 κουπα νερο αμα βγαλεις εισαι οκ

:respect:
Καλώς τον και ας άργησε...
Νόμιζα πως είμαι ο μόνος πελαγωμένος εδώ μέσα, πλέον είμαι αρκετά πιο ανακουφισμένος και σε ευχαριστώ γι'αυτό... :Yeah:

Αλήθεια, γιατί θεωρείς πως το PID θα σε βοηθούσε;
(οι περισσότεροι φορουμίστες και στο εξωτερικό υποστηρίζουν πως το PID σε μια ΗΧ είναι ουσιαστικά άχρηστο)

smile56 έγραψε:... το θερμομετρο επανω στο E61 (ειναι η επομενη αγορα εντος των ημερων απλα ψαχνω μηπως το βρω στην ευρωπη)

Αν τύχει και ανακαλύψεις τίποτα και το θυμηθείς ρίξε ένα π.μ. για ένα μικρό group buy, θα χαρώ να συμμετάσχω!
Ψάχνω και εγώ, αλλά μόνο Αμερική υπάρχει
navitimer
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Σεπ. 2017, 21:36
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Μεταξύ Βορρά κ Νότου
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smile56 » 10 Σεπ. 2017, 00:54

Σχετικα με το pid αναφερθηκα σε αλλη μηχανη την Bezzera unica που ειναι SB και ειναι για περισσοτερους εσπρεσο αντε και για 1-2 καπουτσινο στην σειρα και σου δινει την δυνατοτητα να ασχοληθεις με περισσοτερη ακριβεια θερμοκρασιακα με τον εσπρεσσο σε διαφορους σπεσιαλιτυ καφεδες Η Bezzera magica που πηρα ειναι HX γενικων καθηκοντων μηχανη με πολυ πανω απο το μετριο αποτελεσματα (γνωμη μου παντα) Εαν συγκρινεις τις 2 μηχανες η πρωτη απευθυνεται σε ανθρωπους που θελουν τον εσπρεσο σαν κυριο ροφημα και αποδοση σαν ποιοτητα ροφηματος εσπρεσο στο 90%-95% καπουτσινο 70% και η δευτερη γενικων καθηκοντων με αποδοση ποιοτητας ροφηματος εσπρεσο 80% και καπουτσινο 90% (Γνωμη μου παντα και οχι θεσφατο) οσο για το group buy γιατι οχι μεσα ειμαι
smile56
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Αύγ. 2017, 11:47
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Βολος
Μηχανη: BEZZERA MAGICA
Μυλος: Mazzer sj
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό navitimer » 10 Σεπ. 2017, 12:37

woodsman43 έγραψε:Με μια DB ο καφες κοστιζει:
Νερο: 0,10€
Κόκκος: 0,40€
Ρευμα: 2,20€
------------------
Σύνολο: 2,70€ :D

Η δυνατότητα να ανάβεις το δεύτερο boiler μόνο όταν πραγματικά απαιτείται, δεν κάνει πιο οικονομικές τις DB (στην κατανάλωση ρεύματος) σε σχέση με τις ΗΧ; :think:
Τις ημέρες που πρόκειται να παρασκευαστούν μόνο εσπρέσσο, ανοίγεις μόνο το boiler του εσπρέσσο, ενώ τις ημέρες που θέλεις και καπουτσίνο ανοίγεις και το δεύτερο.
Υπάρχει κάτι το οποίο κατάλαβα λάθος ή κάποια παράμετρος που παραβλέπω;
navitimer
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Σεπ. 2017, 21:36
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Μεταξύ Βορρά κ Νότου
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές για νέα μηχανή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smile56 » 10 Σεπ. 2017, 13:41

2,20 το ρευμα? :new_shocked: για ποσες ωρες λειτουργιας και ποσα KW αντισταση? Mε 2 αντιστασεις 1400 +1200 W μια DB η καταναλωση ρευματος σε 12ωρη βασει ειναι 0,416 ανα ωρα και 4.99 την ημερα υπολογισμενο μαζι με το φπα και με τιμη 0.16 το ΚW
Τελευταία επεξεργασία από smile56 και 10 Σεπ. 2017, 13:59, έχει υποστεί επεξεργασία 1 φορά/ες συνολικά
smile56
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Αύγ. 2017, 11:47
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Βολος
Μηχανη: BEZZERA MAGICA
Μυλος: Mazzer sj
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron