La pavoni europiccola

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 07 Νοέμ. 2020, 10:17

Καλημέρα Δημήτρη,

Έχουν και μια χρυσή διαθέσιμη, άσχετα αν γράφουν sold, επικοινώνησα μαζί τους με mail, αυτή είναι του 1983, pre millenium με 49mm pf, με αλλαγμένα Όλα εσωτερικά + επιπλέον βαμμένη εκ νέου.


Ναι διάβασα τους περιορισμούς στα συνεχόμενα καφεδάκια, η χρήση που θέλω να της κάνω είναι μόνο για εμένα και τη γυναίκα μου, δεν πρόκειται δηλαδή να έχω κόσμο στο σπίτι κλπ (ειδικά πλέον με τον Covid-19).
Κάνουν και δώρο naked portafilter, tamper και wdt tool.

Ήλπιζα λόγω του μανομετρου πίεσης η εκχύλιση να είναι πιο εύκολη από το να πηγαίνεις στα τυφλά.

Οι τιμές δυστυχώς πλέον για μεταχειρισμένα μέσω eBay κλπ δεν είναι λογικές, πλέον όλοι τη μυριστηκαν τη δουλειά και δεν τις δίνουν κάτω από 350-450€ και είναι σε κατάσταση τουλάχιστον χαλιά..

Αυτό μου είπε και αυτος, λέγοντας μου ότι τόσο περίπου της παίρνουν και αυτοί + το κόστος του Κιτ + βαφή (300€ αν λέει αλήθεια) + το κέρδος τους.

Γενικά μετά από κάποια περίοδο μάθησης, θα πιει κάποιος καφε με αυτές ή θα υπάρξει μόνο απογοήτευση?

Και επειδή πίνω light προς medium roast, κάνουν αυτές οι μηχανές για τέτοιους καφέδες?
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 08 Νοέμ. 2020, 09:46

Μεγαλη κουβεντα πας να ανοιξεις τωρα αλλα δεν ειναι του παροντος τοπικ και δεν θα τσιμπησω :lol:
Εννοειται πως το μανομετρο πιεσης εκχυλισης αλλαζει τα δεδομενα σε αυτη τη μηχανη.
Οπως ηδη ξερεις ,για να παρεις το καλυτερο αποτελεσμα απο μανιουαλ κατασκευη ,θα πρεπει να εισαι πολυ καλος πιλοτος. ;)
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 08 Νοέμ. 2020, 11:01

Φαντάζομαι ότι υπάρχουν πολλές παροιμίες σχετικές, όπως : Ψάρι δεν τρως αν δεν βρέξεις .... :tooth:

Στο θέμα με τους light καφέδες, οι manual lever πώς ανταποκρίνονται γενικά?

Στις παραδοσιακές μηχανές, έχοντας 19-21gr, κόβωντας ψιλά και τραβώντας την εκχύλιση, μπορείς να βγάλεις ελαφριά ψημμένους καφέδες, χωρίς να είναι υπο-εκχυλισμένοι.

Διαβάζω ότι αυτές με το 49mm κλείστρο, η δοσολογία είναι στα 13-14gr. Σε αυτή τη περίπτωση, οι light καφέδες, πως ανταποκρίνονται σε εκχυλίσεις με αργό και σταθερό σχετικά σήκωμα του λεβιέ και στη συνέχεια μια σταθερά ελλάτωση της πίεσης από τα 8-9bar μέχρι το τέλος της εκχύλισης?

Θέλω να πω, αν στα 2 καφεδάκια που μπορεί να κάνει κάποιος καφέ συνεχόμενα με αυτές τις μηχανές, αν η θερμοκρασία είναι στο επιθυμητό εύρος, θα πιεί κανείς καφεδάκι ristretto κλπ ή μάλλον θα είναι συνέχεια στα όρια της υπο-εκχύλισης? :geek:
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nyc Jazz » 09 Νοέμ. 2020, 16:34

...πρώτα να πώ ότι ο λεβιές αυτός ΔΕΝ έχει ελατήριο και την εκχύλιση την κάνει ο παράγων "άνθρωπος" κατεβάζοντάς τον...

...από τις (διαγραφη κειμενου) ερωτήσεις σου, διακρίνω ότι είσαι εντελώς(διαγραφη κειμενου) εκτός φιλοσοφίας των πραγματικών χειροκίνητων μηχανών...


...άρα αυτό που χρειάζεσαι είναι μία decent και όχι μιά europiccola...
Άβαταρ μέλους
Nyc Jazz
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Οκτ. 2019, 20:42
Ονομα: jazzu4ia
Τοποθεσια: outer space
Μηχανη: kawasaki ZZR 1000
Μυλος: ανεμόμυλος
Coffee Roaster: wok+αυγοδάρτης
Αγαπημένοι Καφέδες: irish coffee, φραππεδούμπα

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 10 Νοέμ. 2020, 11:49

Καλημέρα,

Επειδή διάβασα τι έγραψες περί χαζών και αστείων ερωτήσεων και επειδή φαίνεται οτι με γνωρίζεις προσωπικά για να μιλάς με αυτόν το τρόπο (αν και είμαι σίγουρος οτι δεν γνωριζόμαστε), θα υποθέσω καλοπροαίρετα οτι έχεις διάθεση απλώς να τρολλαρεις.

Το οτι κάποιος χρησιμοποιεί manual lever μηχανή, δεν σημαίνει οτι όλα τα κάνει στην τύχη και οτι δεν υπάρχουν προφίλ πίεσης κλπ, ίσως εσένα μπορεί να μην ενδιαφέρουν, αυτό δε σημαίνει επειδή ενδιαφέρουν εμένα, να πρέπει να κατευθυνθώ σε μια decent espresso machine.

Γενικά, αν θελεις να προσθέσεις κάτι στη κουβέντα, γράψε δυο πράγματα προκειμένου να ενημερώσεις.

Αν δεν έχεις διάθεση να ενημερώσεις αλλά απλώς να κανεις τον έξυπνο, υπάρχουν αλλα μέρη για αυτή τη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nyc Jazz » 11 Νοέμ. 2020, 11:34

...μέσα σε κλίμα καχυποψίας, απειλών και άνοθεν παρεμβάσεων, καμία συζήτηση δεν μπορεί να γίνει...

...καλή επιτυχία στις επιλογές σου...
Άβαταρ μέλους
Nyc Jazz
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Οκτ. 2019, 20:42
Ονομα: jazzu4ia
Τοποθεσια: outer space
Μηχανη: kawasaki ZZR 1000
Μυλος: ανεμόμυλος
Coffee Roaster: wok+αυγοδάρτης
Αγαπημένοι Καφέδες: irish coffee, φραππεδούμπα

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nyc Jazz » 11 Νοέμ. 2020, 15:03

...edit...άνωθεν...
Άβαταρ μέλους
Nyc Jazz
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Οκτ. 2019, 20:42
Ονομα: jazzu4ia
Τοποθεσια: outer space
Μηχανη: kawasaki ZZR 1000
Μυλος: ανεμόμυλος
Coffee Roaster: wok+αυγοδάρτης
Αγαπημένοι Καφέδες: irish coffee, φραππεδούμπα

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Turntable64 » 12 Νοέμ. 2020, 22:58

Ενα πραγμα..... Soviet και Big Brother..... στο ελευθερο internet ........
Η ΜΗΠΩΣ KIM JONK-UN ........
Turntable64
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 16 Φεβ. 2018, 19:14
Ονομα: Τάκης
Τοποθεσια: West Side
Μηχανη: Rocket R58 V2
2η μηχανη: cimbali m15 restorat
Μυλος: Eureka
2ος Μυλος: Mod.Anfim 64mm SSP
Coffee Roaster: Kaldi Wide Drum
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasT » 18 Μαρ. 2021, 22:59

Ειμαι νεο μελος εδω και διαβάζοντας αυτη την συζητηση θα ηθελα να προσθεσω την δικη μου εμπειρια. Ισως μπορεσω να δοσω κατι απο την τριβή μου με την La Pavoni.Ημουν κάτοχος μιας υπεραυτόματης καφετιέρας Saeco minuto HD8762 Βρεθηκε τυχαία (απο καποια αποθηκη ενος γνωστου μου) η La Pavoni Europiccola του 1976 στα χέρια μου σε αθλια κατασταση. Επειδη πιάνουν τα χέρια μου , είπα να ενημερωθω απο το ιντερνετ τι ειναι αυτο "το πράγμα" και αν μπορω να την αναστησω, και ισως να δω αν βγαζει καφε και τι είδους καφέ βγάζει.Την καθάρισα απο την σκόνη και την βρόμα και την εβαλα στο ρευμα να δω τι κανει!!! Ως εκ θαυματος λειτουργουσε χωρις να παρουσιαζει βλάβη !!! Διαβασα, διαβασα διαβασα και ξαναδιαβασα , μέχρι που κατανόησα τι επρεπε να κανω για να καθαρισω , αφαλατωσω, αλλάξω φλάντζες και την κάνω σαν καινουρια και καθαρή , ώστε να αρχίσω να την δουλευω και να μπορω να δοκιμαζω "το ζουμί" που βγάζει χωρίς φόβο να πάθω τίποτα. Τα κατάφερα και μάλιστα έβαλα το δαιμόνιο μυαλό μου και την προσωπικη πινελιά μου και έφτειαξα μια μηχανή κόσμημα.!!!! Μετά αφού το αποτέλεσμα μου άρεσε πανω στον πάγκο της κουζίνα μου άρχισα να διαβαζω να διαβαζω να διαβαζω μέχρι που το αποτέλεσμα του καφέ που μου δίνει είναι τέλειο για τα δικά μου γούστα. Μετα απο αυτό η υπεραυτόματη που είχα ήταν για χάρισμα σε φιλο που πίνει ενα καφεδακι την εβδομαδα σπίτι του. Την αντικατέστησα με μια BEZZERA unica PID και πλέον παίζω αναμεσα σε αυτες τις δύο για τα καφεδακια μου. Την La Pavoni και την Bezzera . Πήρα και εναν μύλο Mazzer mini Electronica B και όλα ΟΚ !!!! Καταλήγω ότι αν εχεις όρεξη, χρόνο, υπομονη και επιμονή κάνεις θαυματα και απολαμβάνεις στο έπακρο τους κόπους σου!!!! Βαζω και μερικές φωτογραφίες ετσι να υπάρχουν.
ΥΓ. Φίλος αγόρασε 200 ευρω απο Ιταλία La Pavoni Europiccola .Αν ψάξεις βρίσκεις!!! Εχει κατα καιρούς φθηνες στην Ιταλια
2.jpg
Ετσι μου την εδωσαν
3.jpg
Σε αθλια κατασταση
21α.jpg
Ετσι εγινε
IMG_3453α.jpg
Σεταρισμενη
IMG_3495α.JPG
Αυτο ειναι το νεο σετ πλέον
KostasT
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Μαρ. 2021, 21:13
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La pavoni europiccola

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 19 Μαρ. 2021, 23:52

Πολλά συγχαρητήρια για τον κόπο σου, φαίνεται ότι έχεις ρίξει πάρα πολύ δουλειά για να τη φέρεις σε αυτή τη κατάσταση.

Το ξύλο αυτό δίνει μια πολύ ωραία πινελιά.

Σε περίπτωση που θέλεις ανταλλακτικά για τη μηχανή σου, δες παρακάτω ένα site από Ρουμανία:

https://coffee-sensor.com/product-categ ... ee-sensor/

Πολύ επαγγελματίας ο Tudor και θα μπορέσει να σε βοηθήσει σε περίπτωση που έχεις κάποιο θέμα με τη μηχανή. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron