Αφαλατωση μετα απο αδρανεια χρονου

Ένας καλός Barista φαίνεται και στην καθαριότητα

Αφαλατωση μετα απο αδρανεια χρονου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sandman » 13 Φεβ. 2016, 13:23

καλημερα

μετα απο ενα μεγαλο διαλλειμα ενος χρονου μου οπου η ΕCM μου καθοταν σε αδρανεια, ειπα να ξαναμπω στη κουλτουρα του εσπρεσσο.
Φυσικα επρεπε συντηρηση της μηχανης, οποτε και πηρα Dezcal (2 φακελακια) τα οποια και διαλυσα σε εναμιση λιτρο νερο και τα περασα στο μποιλερ (αφου το ειχα αδειασει απο νερο γερνοντας τη μηχανη στην πλευρα του water wand).

Το θεμα μου ειναι πως ανανεωνοντας το νερο στο δοχειο μεσα εχω ακομα θολο νερο καθως και μεσα σε αυτο μικρα μικρα σωματιδια που δειχνουν σαν ασημενια.
Επισης, απο το wand του νερου, ακομα το νερο που βγαζει εχει ενα υπομπλε χρωμα.

Χρειαζεται κι αλλες ανανεωσεις νερου, χρειαζεται να την παω σε καποιον για βαθυ καθαρισμο?
Sandman
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 06 Μαρ. 2014, 13:57
Ονομα: Ερμης
Τοποθεσια: Θεσσαλονικη
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Mahlkoening Vario
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αφαλατωση μετα απο αδρανεια χρονου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 16 Φεβ. 2016, 15:20

Δεν ανανεωνεται ετσι ευκολα το νερο στο μποιλερ του ατμου.Θελει μερικα ζεσταματα-κρυωματα με ενδιαμεσα τραβηγματα νερου απο την βανα του νερου για να ξεπλυθει σιγα σιγα.
Εναλλακτικα βγαζουμε μια βαλβιδα απο πανω και ριχνουμε καθαρο νερο το οποιο μετα απο ανακατεμα το αφαιρουμε με την παραδοσιακη μεθοδο της αναραφησης.Επαναλαμβανουμε μερικες φορες.
Το μπλε χρωμα ειναι φυσιολογικο ειδικα εαν παρεμεινε αφαλατικο για πολλες ωρες χωρις να το εχεις καταλαβει οτι ηταν ακομα μεσα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast


Επιστροφή στο Συντήρηση Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: gsisr