Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nkout » 17 Μαρ. 2022, 22:33

Σε μηχανή bezzera unica (single boiler - e61), μονωσα με αρμαφλεξ τους σωληνες που ενώνουν το μποιλερ με το Ε61. Το μποιλερ δεν το εχω μονωσει ακομη.

Παρατηρω μια εκπληκτική θερμοκριασιακη σταθερότητα απο τοτε, σαν να ανεβηκε πολλα επίπεδα η μηχανη. Εχω κατι να ανησυχώ?
nkout
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ. 2020, 11:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Γαλατσι
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 18 Μαρ. 2022, 07:10

Απλα ανεβασες την θερμοκρασια του γκρουπ μειωνοντας τις απωλειες που ομως ειναι υπολογισμενες απο τον κατασκευαστη.Αυτο σημαινει οτι ή δεν λειτουργουσε καλα η μηχανη σου λογω καποιου θεματος ή οτι δεν ειχες σωστες ρυθμισεις θερμοκρασιας.
Εαν εχεις καποιο προβλημα τοτε αυτο δεν ειναι λυμενο με αυτο που εκανες.Παραμενει εν κρυπτω και θα σου βγει σε λιγο καιρο.
Βελτιωση με μονωση του πανω σωληνα ΜΟΝΟ φερνουμε στο να μην πιασει ευκολα αλατα ο θερμοσυφωνικος συνδεσμος και οχι να επιφερουμε θερμοκρασιακη σταθεροτητα με τετοια επεμβαση.
Αναρωτησου γιατι κανενας κατασκευαστης δεν το εχει κανει αυτο σε καμμια μηχανη ποτε ανεξαρτητου κοστους.
Καλο Σ.Κ. και καλημερα σας κυριοι.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2170
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nkout » 18 Μαρ. 2022, 11:19

Καλημερα Δημητρη κ ευχαριστω για την απαντηση. Ομολογω πως με προβληματισες. Επισης βλεπω το θεμα να μεταφερεται στην ενοτητα βλαβες μηχανων :)

Θεωρεις πως αυτο που εκανα, απλα ανεβαζει τη θερμοκρασια του γκρουπ κ τιποτα αλλο?

Η μηχανη ειναι με την εργοσταασιακη ρυθμιση στο offset (εχω πειραξει τα p,i,d, αλλα οχι το offset που ειναι 20 απο τον κατασκευαστη). Επισης η μηχανη συστηματικα υποεκχυλιζει απο την πρωτη μερα. Απλα πιστευα πως ημουν εγω ή ο μυλος, αλλα για καποιο λογο τη μηχανη δεν την ειχα βαλει στο στοχαστρο.

Θα μπορουσε να ειναι αποκλιση στον αισθητηρα θερμοτητας κ απλα να λυθει με αυξηση του offset στο pid? Παντως, απο 97 βαθμους κ πανω, βγαινουν ατμοι απο το γκρουπ κ βλεπω κ αυξηση της πιεση στο μανομετρο χωρις εκχυλιση (μαλλον λογω πιεσης ατμου).

Εμενα το μυαλο μου παει οπως το λες, σαν να ειναι μερικως βουλωμενο ενα απο τα 2 σωληνακια κ δεν γινεται σωστα ο θερμοσιφωνιαμος. Και που δεν φαινεται στην εκχυλιση γιατι το νερο περναει απο το αλλο σωληνακι. Θα μποσουσε να ειναι κατι τετοιο? Εοχυμε τροπο να το τσεκαρουμε?

Ευχαριστω κ παλι για τις συμβουλες,

Νικος
nkout
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ. 2020, 11:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Γαλατσι
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Μαρ. 2022, 09:41

Οι παρατηρησεις που κανεις ειναι ολες σωστες και μπορουν να εχουν βαση απο μονες τους ή και ολες μαζι αναλογως την περιπτωση.
Απο τη στιγμη που βαζεις 97 και αρχιζουν οι ατμοι τοτε το pid και ο αισθητηρας δειχνουν οτι δουλευουν περιπου σωστα.
(αφρισμος ακουγεται απο τους 98 και ατμοι απο τους 100......περιπου).
Το προβλημα σου εμφανιζεται υπο πιεση στο γκρουπ και οχι σε ελευθερη ροη.Τα εχω πει απο χρονια αυτα.Λυσε τους σωληνες κυκλοφοριας και ελεγξε ολη την γραμμη απο το καζανι μεχρι το εσωτερικο του γκρουπ.Δες εαν υπαρχει ζιγκλερ θερμοσυφωνισμου κι αν ειναι βουλωμενο.
(δεν εχω ανοιξει αυτην την μηχανη ποτε για να ξερω ακριβως το στησιμο της....ή τουλαχιστον δεν θυμαμαι κατι τετοιο :lol: ).
Μονο με πολυ καλο και γνησιο scase θα παρεις σωστες μετρησεις.Εγω παντως δεν εχω.Η επιχειρηση που δουλευω δεν θεωρει οτι πρεπει να επενδυσει σε τετοια αγορα.Μπορεις και με το δαχτυλο να καταλαβεις την θερμοκρασια λεει.Οπως παλια ενα πραμα δηλ. :lol: :lol:
Οι ιδιοκατασκευες μας μονο προσεγγιστικα λειτουργουν και με τελειως λαθος ενδειξεις αναλογως το γκρουπ που τις κουμπωνεις.
Εαν δεν βρεις τιποτα τοτε παμε αλλου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2170
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nkout » 20 Μαρ. 2022, 18:49

Να'σαι καλα Δημήτρη για τις συμβουλές. Μαλλον αναγκαστικά πανε για ανοιγμα οι σωληνες να δω τι παίζει. Θα το κανω στην πρωτη ευκαιρία.

Ισως μια γρήγορη λυση ειναι να βγαλω το μανιτάρι, να ανοιξω τη μηχανη σε config mode (+ - και power, ωστε να μη ζεσταίνει) κ σηκώνοντας το μοχλο, να δω αν πετανε νερο κ τα 2 σωληνάκια. Ίσως κ να βοηθήσει να καταλαβω
nkout
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ. 2020, 11:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Γαλατσι
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nkout » 23 Μαρ. 2022, 00:13

Να κανω μια ακομη ερώτηση, πριν βγαλω τα σωληνακια? Χρειαζεται κάποιο υλικο για στεγανοποίηση οταν τα ξαναβάλω? Εχω την εντυπωση πως μιλαμε για flare joint (δεν εχω ιδεα πως λέγεται στα ελληνικά) οποτε θελει μόνο σφυξιμο?
nkout
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ. 2020, 11:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Γαλατσι
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Μαρ. 2022, 07:25

Ναι μονο σφιξιμο αλλα οχι οσο γουσταρεις.Τοσο οσο χρειαζεται για να σφραγισει.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2170
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nkout » 26 Αύγ. 2022, 17:12

Επειδη δεν το βλεπω να το παίρνω αποφαση να ανοιξω τους σωληνες (κυριως επειδη δεν θα καταλαβω αν κατι δεν παει καλα), Δημητρη θα μπορουσες να το αναλαβεις? Αλλιώς να μου προτεινεις καποιον που εμπιστευεσαι. Γυρνάω σε κανενα 10μερο Αθήνα απο το χωριο κ μπορω να την αφησω στο καφε στο Ιλιον.
nkout
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ. 2020, 11:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Γαλατσι
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Αύγ. 2022, 22:37

Εχεις πμ.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2170
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μονωση σωληνων αναμεσα σε e61 και μπόιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nkout » 12 Οκτ. 2022, 18:29

Δημητρη απο τοτε που γυρισα απο διακοπες, η μηχανη μου δινει πολυ καλυτερα καφεδακια. Αυτος ειναι ο λογος που δεν επικοινωνησα μαζι σου. Μπορει να εφταιγε ο καφετζης τελικα κ απλα να ηθελε διακοπες :)
nkout
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ. 2020, 11:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Γαλατσι
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron