Alex Duetto III Pump Mod

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Alex Duetto III Pump Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 28 Ιαν. 2014, 13:45

Όταν το καλό γίνεται καλύτερο..

Πολύ καλή η συγκεκριμένη μηχανή με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής υλικών, σχεδίασης κ.α.

Έχει λάβει εξαιρετικές κριτικές πολλές από αυτές όμως, αναφέρουν και ένα αρνητικό σημείο που είναι άξιο προσοχής.

Η Αντλία της μηχανής παίρνει κίνηση από το αντίστοιχο μοτέρ το οποίο όμως δεν είναι οριζόντια τοποθετημένο (για χωροταξικούς λόγους) αλλά κάθετα στην μηχανή και το χειρότερο ; το μοτέρ είναι κάτω από την αντλία με ενδεχόμενο κίνδυνο να περάσει νερό στο μοτέρ από την αντλία.

Για την αντιμετώπιση του κινδύνου οι μηχανικοί της izzo τοποθέτησαν μια φλάντζα στη βάση της αντλίας οπότε σε περίπτωση διαρροής να μην περάσει το νερό στο μοτέρ. Επιπροσθέτως τοποθέτησαν και ένα σωληνάκι το οποίο λειτουργεί σαν αποχέτευση οδηγώντας το νερό μακρυά από το μοτέρ στην περίπτωση μεγαλύτερης διαρροής.

Επειδή ο χρόνος είναι καλύτερος κριτής και από τις διάφορες αναφορές προβλημάτων φαίνεται ότι ο περιγραφόμενος τρόπος αντιμετώπισης είναι αποτελεσματικός στη δική μου περίπτωση αποδείχτηκε ότι ήμουν απλά τυχερός καθώς ήταν θέμα χρόνου να έχω θέμα με την αντλία και ακόμη περισσότερο με το μοτέρ.

Πηγαίνοντας την μηχανή στον αγαπητό μου φίλο Δημήτρη για άσχετο λόγο, και από καθαρό ενδιαφέρον ο Δημήτρης διαχώρισε την αντλία από την βάση του μοτέρ για να ελέγξει τυχόν διαρροές της αντλίας. Με μεγάλη έκπληξη, διαπιστώθηκε μια μικρή διαρροή. Αποφασίστηκε λοιπόν η απομάκρυνσή της από την μηχανή χωρίς να γίνουν σημαντικές αλλαγές στην μηχανή στη περίπτωση που αποφασίσω να την αντικαταστήσω. Ο Δημήτρης άμεσα σκέφτηκε και υλοποίησε τη λύση για την οριστική εξάλειψη του προβλήματος.

Από τις επισυναπτόμενες φωτογραφίες θα δείτε :

1.Το σωστό τρόπο εξάλειψης του προβλήματος που δεν είναι άλλος από την μεταφορά του μοτέρ / αντλίας εξωτερικά της μηχανής και φυσικά τοποθετημένη οριζοντίως κάτω από τον πάγκο της κουζίνας προκειμένου να μην ζορίζεται το μοτέρ και ιδιαίτερα το / τα ρουλεμάν

2.Το μοτέρ με την αντλία εξωτερικά

3.Την μηχανή χωρίς το μοτέρ

4.Την αντλία

5. Τη διαρροή από την αντλία στη βάση του μοτέρ

Παρόλο που η αντλία της duetto φημίζεται για την αθόρυβη λειτουργίας της τώρα είναι ακόμη περισσότερο. :dancing:


image002.jpg
Φαίνεται το μοτέρ το οποίο είναι κάθετα τοποθετημένο στην μηχανή και το διαφανές σωληνάκι που λειτουργεί ως αποχέτευση.
.

image001.jpg
Η βάση του μοτέρ όπου φαίνεται η διαρροή καθώς και η φλάντζα που συγκρατεί το νερό.
.

image003.jpg
Η περιστροφικού τύπου αντλία.
.

image004.jpg
.

image005.jpg
Η μηχανή χωρίς το μοτέρ.
.

image007.jpg
Το μοτέρ με την αντλία εξωτερικά.
.

image009.jpg
Το μοτέρ με την αντλία τοποθετημένα κάτω από τον πάγκο της κουζίνας συνδεδεμένη.
.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Alex Duetto III Pump Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 31 Ιαν. 2014, 01:43

Πολυ ωραια υλοποιηση,καλοδουλευτη,ειναι κατι που θα ηθελα πολυ να ειχα αν εμενα σε δικο μου σπιτι ωστε να μπορω να κανω τις απαραιτητες μετετροπες,οτι και να λεμε η γλυκια ησυχη λειτουργια της rotary δεν παιζεται!
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Alex Duetto III Pump Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 31 Ιαν. 2014, 10:09

Καλημέρα Κώστα, έχεις δίκιο. Είσαι εφευρέτης εσύ, θα βρείς χώρο, η αντλία με το μοτέρ δεν είναι απαραίτητο να τοποθετηθεί κάτω από ντουλάπι. Μπορεί και πίσω από την μηχανή (έξω, μέσα σε κουτί κ.α.).

Μου φαίνεται ότι ανοίγω δουλειές σε κάποιον και μάλλον δεν θα κάνει και καλές σκέψεις για εμένα.. :D
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Alex Duetto III Pump Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 31 Ιαν. 2014, 11:05

Μη φοβασαι δεν ανοιγεις δουλειες,με το Δημητρη το εχουμε συζητησει εδω και καιρο και παρολο που ηθελε να το κανουμε,εγω εκανα πισω γιατι ο <<παγκος>> μου ειναι απεναντι απο την παροχη νερου και πρεπει να περασουμε σωληνα γυρω γυρω απο το κουφωμα της μπαλκονοπορτας να κανουμε τρυπα στα ντουλαπια να φευγει ο σωληνας νερου,γενικα μια φασαρια που σε δικο σου σπιτι την κανεις αλλα σε ξενο που ειμαι δεν μου ειναι ευκολο!
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Alex Duetto III Pump Mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 31 Ιαν. 2014, 21:41

Έχεις δίκιο.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]