Rancilio Epoca ST1 αλλαγη προσοψης

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Rancilio Epoca ST1 αλλαγη προσοψης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 15 Φεβ. 2019, 03:02

Το mod ηταν περισσοτερο αναγκαστικο, παρα θεμα επιλογης

Να ξεκινησω με μια φωτο για οσους δεν την γνωριζουν

b7df0ef0d930ee4513f011fb5135344e.jpg


Εξωτερικα ειναι σχεδον ολη πλαστικη και κυριως τα σπειρωματα, με αποτελεσμα καποια στιγμη να σπανε
Να φταιει η κακη ποιοτητα πλαστικων, το ψησιμο απο την θερμοκρασια?...

Ενα ωραιο πρωι και οπως πατησα το πληκτρο της εκχυλισης, πηγε ολο μεσα!!!!!
Ανοιγω την μηχανη και το θεαμα ηταν απογοητευτικο
Τα σπειρωματα της βασης της πλακετας του πληκτρου ειχαν σπασει ολα και ακομα και το ιδιο το πλαστικο της προσοψης, με αποτελεσμα να ηταν αδυνατη η επισκευη του(δεν ηθελα καν να δοκιμασω με epoxy που αμφιβαλω αν κολλαγε τιποτα σε τετοια πλαστικα χωρις πορους

Πηρα λοιπον την αποφαση της ολοκληρωτικης μοντας

Αρχικα πηρα αυτον τον ωραιο φωτιζομενο διακοπτη 4 επαφων 250v/15A

IMG_20190215_012000.jpg


Κατοπιν, πηρα μετρα, και σε φιλο με cnc στο σπιτι του(τρελακιας) φτιαξαμε προσοψη οπως την φανταστηκα εγω
Αρχικα επελεξα πλακα αλουμινιου 5mm αλλα επειδη εσπαγε η βελονα, τελικα το φτιαξαμε απο MDF , ετσι κι αλλιως θα πηγαινε πισω απο αυτοκολλητο(50cm X 200cm μονο 7 ευρω για οποιον ενδιαφερεται και μαλιστα 4D, καμια σχεση με κατι αθλια φθηνιαρικα)

Παντα μου καθοταν στο λαιμο το γκρι χρωμα της βασης που εμοιαζε με δοχειο μπετατζη
IMG_20190215_011840.jpg

Θα το περναγα με το αυτοκολλητο και επειδη εχει δυσκολο σχημα, αν δεν πετυχαινα, θα το εβαφα
Τελικα μου εκατσε!!!

IMG_20190215_011800.jpg


Στην συνεχεια εγιναν μικρες διορθωσεις να κατσει σωστα η προσοψη, περασα το αυτοκολλητο(οπως και σε καποια αλλα σημεια οπως φαινεται στην τελευταια φωτο), περασε και ο διακοπτης, και βιδωθηκε η προσοψη με ανοξειδωτες βιδες/παξιμαδια(λογω χρωματος)

Προβλεφθηκε και κενο αριστερα του διακοπτη για μελλοντικη τοποθετηση μπαρομετρου

IMG_20190215_011654.jpg

IMG_20190215_011601.jpg
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Rancilio Epoca ST1 αλλαγη προσοψης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 15 Φεβ. 2019, 17:09

Το οτι θα ερχοταν η μερα που θα εβλεπα mod απο τον after ομολογω οτι δεν το περιμενα. :lol:
Αν και θα προτιμουσα να κραταγες το νικελενιο καπακι πανω απο το γκρουπ μπορω να πω οτι εκανες καλη δουλεια.
Ο "ωραιος" διακοπτης εμενα δεν μου αρεσει παντως.Υπαρχουν καλυτερες επιλογες στο εμποριο και οχι και πολυ ακριβες.Κατα την γνωμη μου πρεπει να τον αλλαξεις.
Παντως υπηρχε λυση επισκευης της προσοψης η οποια ειναι με ημερομηνια ληξης ομως.Γενικα σε ολες τις epoca τα πλαστικα αυτα πολυμεριζονται απο τις θερμοκρασιες και διαλυονται.
Η δουλεια παντως εγινε. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rancilio Epoca ST1 αλλαγη προσοψης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 15 Φεβ. 2019, 17:26

Το καπάκι αυτό που λες υπάρχει, είναι από πλαστικό βέβαια και έχει σπείρωμα από πίσω έτσι ώστε να κρατηθεί με βίδες (2)
Θα μπορούσε να μπει αλλά θα έπρεπε να βάλω τον διακόπτη από τα αριστερά και δεν ήθελα γιατί δεν θα είχα χώρο για μανόμετρο ή/και timer

Από ότι βρήκα σε αυτά τα volt/amber ήταν ο μόνος που βλέπονταν, δυστυχώς στα καταστήματα που πήγα οι επιλογές ήταν περιορισμένες, εννοείται αν βρω κάτι καλύτερο το βάζω, αν έχεις να μου προτείνεις συγκεκριμένο ή κάποιο κατάστημα...
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica


Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron