DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 09 Νοέμ. 2019, 15:35

julianmp97 έγραψε:Hello!
I would like to DIY my own machine. I am 21 years old, from Guatemala in Central America. I am a student of mechanical engineer. But I have a passion for espresso machines. If you could be my guidance that would mean a lot to me. :yourock: :headbang3:

my friend if i can help you send me an email cosini@freemail.gr :coffee:
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 09 Νοέμ. 2019, 17:30

jousis έγραψε:Η αγορά είναι γεμάτη απο εταιρίες που βάζουν βασικά features με το σταγονόμετρο και λόγω του οτι η αγορά του καφέ είναι niche (= δεν συμφέρει τον κινέζο να μπει) χτυπάνε αλύπητα.
Τεχνολογίες 30+ ετών που ακόμα τις πουλάνε σαν πρωτοποριακές (ενώ ξέρουν οτι δεν είναι).


Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη για τις πρακτικές των εταιριών που δεν ψάχνουν απλά για κέρδος αλλά για υπέρ-κέρδη σε βάρος των καταναλωτών κάνοντας να δείχνουν πιο τίμιες οι delonghi και krups των 60-70 ευρώ .

Εγώ φτιάχνοντας την μηχανή και αγοράζοντας κάθε βίδα σε τιμή λιανικής και με πολλά εξαρτήματα να έρχονται ταχυδρομικώς έφθασα σε κόστος περίπου τα 650 ευρώ με τα ταχυδρομικά να είναι κάτι παραπάνω από 250 ευρώ του συνολικού κόστους .

Ένα εργοστάσιο μπορεί εύκολα να προσφέρει τα ιδία με 200 ευρώ το πολύ !!!!

Μια Lelit Bianca πx θα μπορούσε εύκολα να προσφέρεται στα 400-450 ευρώ με μεγάλο κέρδος και όχι στις 2500 και ένας HG-ONE στα 250 ευρώ και όχι στα 1000 .

Μα θα πει κάποιος υπάρχει από πίσω η έρευνα ( ποια έρευνα όταν όλες οι τεχνολογίες είναι χρόνια γνωστές και υπάρχουν ήδη )
οι εργαζόμενοι ( όλα τα εργοστάσια έχουν όπως κ η delonghi πχ. )
η μικρή κατανάλωση ( θα ήταν μεγαλύτερη εάν οι τιμές ήταν λογικές )
και στο τέλος με το κόστος που έχει μια Lelit Bianca αγοράζει κάποιος έναν ψυγείο-καταψύκτη inox μια ηλεκτρική κουζίνα , μια μεγάλη TV , ένα πλυντήριο κ του μένουν κ 1000 ευρώ στην άκρη κ ολα αυτά απο παρόμοια εργοστάσια με έρευνα , εργαζόμενους , ανταγωνιστές , μεσάζοντες , κερδοφορία , κλπ ........

Δυστυχώς έχουμε την ατυχία να μας αρέσει κάτι στο οποίο υπάρχει η αισχροκέρδεια είτε αυτό λέγεται μηχανή καφέ είτε μύλος καφέ είτε ο ίδιος ο καφές και έτσι ο καθένας κάνει ότι μπορεί κ πορεύεται ανάλογα με τα οικονομικά του κ τις γνώσεις του κ αναμένοντας κάποια στιγμή να υπάρξουν ατομικές προσπάθειες η κάποιες εταιρίες ( μικρές - μεγάλες ) που θα σπάσουν το καθεστώς αυτό προς όφελος όλων μας :priest:
.
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 09 Νοέμ. 2019, 22:36

Εγω παλι και να με συγχωρησετε γι αυτο θα διαφωνησω μαζι σας.Οποιος εκανε παραγωγη σε ενα προιον και το εβγαλε στην αγορα αρτιο και βιομηχανικου επιπεδου τοτε μπορει να εχει καλυτερη εικονα για το αν μας κλεβουν ή οχι οι εταιριες.
Ειναι βαριες κουβεντες αυτες και μοιαζουν με μεγαλο κυμα που τα παιρνει ολα σβαρνα.
Ευκολο απο το πληκτρολογιο να τοποθετουμαστε.
Μπες στη διαδικασια να βγαλεις πχ. την ζυγαρια σου αρτια βιομηχανικου επιπεδου χωρις ψεγαδια αισθητικα και κατασκευαστικα με μανιουαλ και συσκευασια πιστοποιησεις και ολα τα συναφη και εγω μετα να αφοριζω την δουλεια σου λεγωντας οτι αισχροκερδεις και να δουμε μετα πως θα νοιωσεις.
Ο μυλος μου πχ. εχει 1000 ευρω κατασκευαστικο κοστος και για να τον κατεβασω το 2020 στα 1500 ευρω τελικη τιμη εχω δωσει ηδη απο την τσεπη μου 13000 ευρω :new_shocked:
Εχωντας μιλησει ηδη με κατακευαστικες εταιριες του εξωτερικου για την παραγωγη του διαπιστωσα οτι για να κατεβει το κατασκευαστικο κοστος στα 400 ευρω πρεπει να αλλαξει ολοκληρωτικα το σχεδιο να μειωθει το βαρος 9 κιλα απο το πολυ πλαστικο που θα μπει μεσα μαζι με λαμαρινες και να βαλω μοτερ μεσα τυπου barazza-niche και μετα να εξακολουθω να τον λεω hi-end, :killmyself:
Θα προτεινα να ριχναμε λιγο νερο στο κρασι μας για να μην ειμαστε τελειως απολυτοι και να βλεπουμε ολη την εικονα καπως καλυτερα.
Φυσικα οχι οτι δεν ισχυουν και αυτα που ειπατε απλα η αληθεια ειναι παντα καπου στη μεση.Ετσι νομιζω απο την πλευρα μου. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jousis » 09 Νοέμ. 2019, 23:39

woodsman43 έγραψε:Μπες στη διαδικασια να βγαλεις πχ. την ζυγαρια σου αρτια βιομηχανικου επιπεδου χωρις ψεγαδια αισθητικα και κατασκευαστικα με μανιουαλ και συσκευασια πιστοποιησεις και ολα τα συναφη και εγω μετα να αφοριζω την δουλεια σου λεγωντας οτι αισχροκερδεις και να δουμε μετα πως θα νοιωσεις.


Δεν θα νοιώσω κάπως γιατι θα είμαι εταιρία με μόνο σκοπό μου να βγάλ(ζ)ω λεφτά. ;)
Εάν ο πελάτης πληρώνει το προϊόν μου (για Χ λόγους), είμαι ΟΚ. Αλλιώς, όχι.

Δεν χρησιμοποιήσα την λέξη "αισχροκέρδεια" πουθενά γιατί δεν την καταλαβαίνω σε μη βασικά αγαθά.
Για εμένα δεν υπάρχει κάτι ανήθικο σε μια τελική τιμή ενός -μη βασικού- προϊόντος (εκτός κι αν υπάρχουν καρτέλ, κτλ κτλ-μην το πάμε αλλού).
Αυτό που είπα είναι:
"Τεχνολογίες 30+ ετών που ακόμα τις πουλάνε σαν πρωτοποριακές (ενώ ξέρουν οτι δεν είναι)."
"2019 και πουλάνε RTD sensors απο το καλάθι σαν "upgrade" με 50 και 100 ευρώ."


Αν ήθελα να πουλήσω μια ζυγαριά τύπου Lunar*, φυσικά τα ίδια λεφτά θα ζήταγα.
Και τις ίδιες μπαρούφες για πρωτοποριακό προϊόν θα σου έλεγα κι εγώ. 100%.
Όμως εδώ είμαι ο jousis και λόγω ανωνυμίας (πχ) δεν έχω κάτι να χάσω με το να πω τα πράγματα με το όνομά τους :D


*η δική μου δεν συμφέρει να γίνει προϊόν λιανικης στην αγορά του καφέ, έχει πολύ ακριβά και ποιοτικά ηλεκτρονικά.
Η acaia έχει κάνει την σωστή ππροσέγγιση και έχει επιλέξει τα φτηνά κινέζικα του πανεριού για να περιορίσει το κόστος ηλεκτρονικών κάτω απο $10-$20.
Αυτοί που χρησιμοποιούν τα δικά μου ηλεκτρονικά κατασκευάζουν ζυγαριές ακριβείας (φαρμακευτικές πχ).
jousis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Οκτ. 2019, 23:05
Ονομα: jousis
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 10 Νοέμ. 2019, 00:30

.
Εκφέροντας απλά κ μόνο την προσωπική μου άποψη θα σταθώ σε κάποια σημεία ,

Δημήτρη φέρνεις σαν παράδειγμα τον μύλο σου όμως και εσύ είσαι ιδιώτης και όχι εργοστάσιο οπότε φυσικό είναι να έχεις άλλο κατασκευαστικό κόστος από ένα εργοστάσιο που θα φτιάξει 5000 ίδια κομμάτια .

Επίσης γράφεις τι σου ζητάνε για να βγάλουν τον μύλο σε παραγωγή αυτοί οι ίδιοι που έχουν κάνει έτσι την αγορά και ενώ τους προσφέρεις ένα κατά την εκτίμηση σου αξιόλογο προϊόν αυτοί θέλουν να κατέβει το κόστος στα 400 ευρώ, να ρίξουν το βάρος , να γεμίσει πλαστικά και να έχει φθηνό μοτέρ με μόνο σκοπό κ στόχο να πολλαπλασιάσουν το κέρδος :jerking: απαξιώνοντας την δουλειά σου, τον σκοπό σου, και το προϊόν σου .

Έτσι έχουν μάθει κι έτσι συνεχίζουν …. Θέλουν να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Και μιας κ μίλησες με εταιρίες μπορείς να φανταστείς πόσο κοστίζει ένας HG-ONE κατασκευαστικά στο εργοστάσιο που θα παράγει 5000 κομμάτια και τον βγάζει με τιμή στα 1000 ευρώ .

Λυπάμαι αλλά έτσι είναι χωρίς να μηδενίζω τίποτα .

Εγώ στο σκεπτικό μίλησα για εργοστάσια και όλα τα προϊόντα που ανέφερα ως αγορά έναντι μιας και μόνο μηχανής είναι προϊόντα εργοστασίων πιστοποιημένα και με πωλήσεις σε όλες τις χώρες με αντιπροσωπείες σέρβις ανταλλακτικά και κέρδος από τα εργοστάσια μέχρι τον έμπορο που θα το αγοράσεις .

Ας κάνει ο καθένας μια έρευνα αγοράς να δει τι αγοράζει αυτή τη στιγμή με 2500 ευρώ από άρτιες βιομηχανικού επίπεδου οικιακές συσκευές με πιστοποιήσεις servis ανταλλακτικά αντιπροσώπους σε κάθε πόλη σχεδόν έναντι μιας LELΙΤ BIANCA που δεν είναι κ η HI END μηχανή μην τρελαθούμε κι όλας ….. :new_shocked:
.
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Προηγούμενη

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron