DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spiderdim » 23 Οκτ. 2019, 00:17

Συγχαρητηρια φιλε! Τι να πει κανεις!
Spiderdim
Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 13 Νοέμ. 2014, 19:24
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ηρακλειο
Μηχανη: Wega concept evd 2
Μυλος: Simonelli nuova mdx
2ος Μυλος: Eurogat Grinder K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Οκτ. 2019, 12:08

Η χαρα της δημιουργιας και της κατασκευης θα ειναι παντα το καλυτερο κομματι της ιστοριας.Χαιρομαι οταν βλεπω ολο και περισσοτερα παιδια να φτιαχνουν κατι απο την αρχη μεχρι το τελος και να δουλευει αυτο που εφτιαξαν.Το σχεδιαστικο -λειτουργικο κομματι σε μερικες περιπτωσεις ειναι ευκολοτερο απο το εμφανισιακο.Προσωπικα παντα δυσκολευομαι στο εμφανισιακο περισσοτερο απο το κατασκευαστικο.Το εμφανισιακο βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικο και αφορα αυτον που θα το τρωει στη μαπα καθημεριναι και λιγοτερο τους υπολοιπους.Περι ορεξεως λοιπον κολοκυθοπιτα.
Επειδη ο γραπτος λογος ειναι οπως ξερουμε λιγο δυσκολος θα σταθω σε αναφορες που κανεις και σε ενα υφος που εκπνειεις που οπως εγω το εξελαβα(μπορει και να κανω λαθος) εχεις την αισθηση οτι εχεις κανει καποια ανακαλυψη ή οτι εφτιαξες κατι που δεν υπαρχει αλλου ή οτι δεν εχει ξαναφτιαχτει απο αλλους ή καπως ετσι τελος παντων.
Φιλικα στο λεω και αυτο θα σε βοηθησει αρκετα σε μελοντικες κατασκευες σου οτι το μονο δικο μας πραγμα ειναι οτι το κατασκευασαμε εμεις και τιποτε αλλο.Οτι εχεις σαν τεχνολογια φτιαξει υπαρχει εδω και τριαντα χρονια .Και η προθερμανση νερου και η εξομαλυνση οπως την λες δονησεων και η προεκχυλιση.Για το ζυγισμα βεβαια ασε ....Μολις γυρισα απο την HOST στο MILANO και θα καταλαβεις στην παρουσιαση μου οτι δεν μας ανηκει τιποτα.
Αυτο που δεχομαι και συμφωνω ειναι το customised της υποθεσης ως δικο μας.Κατασκευαζουμε λοιπον κατι στα μετρα μας που να δουλευει οπως το θελουμε εμεις και να φαινεται οπως το θελουμε εμεις.
Και σε αυτο νομιζω οτι τα καταφερες αρκετα καλα.Συγχαρητηρια και καλα καφεδακια τωρα. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 23 Οκτ. 2019, 13:50

Ακριβώς στο customised αναφέρουν Δημήτρη κ σε ευχαριστώ για την υποστήριξη . Για την ζυγαριά έκανα μια επιπλέον παρουσίαση καθώς είναι αμιγώς ελληνικό προϊόν κατασκευής συμφουριτη από την ηλεκτρονική σχεδίαση κ κατασκευή hardware μέχρι κ το software κ εαν ποτέ βγει εμπορικά θα είναι ανώτερη από Acaia κ open source όπως ήδη είναι.
Και πάλι ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Οκτ. 2019, 21:34

Δεν γνωριζω καποιον συμφορουμιτη που να εχει κανει κατι τετοιο.Εκανα μια προχειρη αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι.Μηπως μου διαφευγει καποια δημοσιευση; :think:
Εαν θελεις βαζεις το λινκ σε παρακαλω;
Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 23 Οκτ. 2019, 22:29

Έχεις δίκιο , δικό μου λάθος είναι από το άλλο side , όλες οι πληροφορίες για την ζυγαριά είναι εδώ https://gitlab.com/jousis/espresso-scale η οποία είναι ακόμη σε στάδιο ανάπτυξης κ πρέπει να έχει κ email επικοινωνίας . Εάν θέλεις κάτι περισσότερο σου στέλνω με πμ.
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jousis » 23 Οκτ. 2019, 23:16

woodsman43 έγραψε:Δεν γνωριζω καποιον συμφορουμιτη που να εχει κανει κατι τετοιο.Εκανα μια προχειρη αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι.Μηπως μου διαφευγει καποια δημοσιευση; :think:


Καλά μαλωμένη είναι η κοινότητα του καφέ και έχουμε 2 φόρουμ; Και αραιά αραιά να καθήσουμε, δεν γεμίζουμε αμφιθέατρο :lol: , κάντε ένα merge.

Το λινκ που έδωσε ο cosini έχει όλες τις πληροφορίες απλά η ζυγαριά ήταν φτιαγμένη σαν standalone τύπου acaia lunar και hardware/firmware/application είναι open source.
Την δουλειά τοποθέτησης, προσαρμογής την έκανε όλη ο cosini.

Και τα τελευταία είναι πολύ σημαντικά γιατί μια ζυγαριά με μπαταρία σε πάγκο είναι πολύ πιο εύκολο να μετρήσει απο μία ζυγαριά μέσα σε δονούμενη μηχανή, σιδερένιο δοχείο (παρεμβολές), υγρασία, ασταθές ρεύμα (απο τροφοδοτικό).
jousis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Οκτ. 2019, 23:05
Ονομα: jousis
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petros182 » 24 Οκτ. 2019, 00:02

Δημήτρη συγχαρητήρια !!! :respect: Πραγματικά σε θαυμάζω για το μεράκι σου!
Φαντάσου να μην ήσουν και '' χομπίστας '' φίλε μου...! :yourock:
Εύχομαι πλέον να απολαμβάνεις τις καφεδάρες σου (Home Roast!) με την DIY DB COSINI !!! :headbang3:
Άβαταρ μέλους
petros182
Member
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 02 Απρ. 2015, 16:33
Ονομα: Petros d.
Τοποθεσια: Φλώρινα
Μηχανη: ECM Classika Pid
2η μηχανη: Poemia8423, HarioV60
Μυλος: Compak K5 platinum
2ος Μυλος: delonghi kg79 mod
Coffee Roaster: DIY machine with gas
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa !!!

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 24 Οκτ. 2019, 08:20

Ωραία πράγματα, μπράβο Δημήτρη για το μεράκι σου!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 24 Οκτ. 2019, 10:08

Ευχαριστώ παιδιά , όπως είπε κ ο Δημήτρης πιο πάνω " η χαρά της δημιουργίας " !!! :coffee:
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: DIY DB COSINI ESPRESSO MACHINE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jousis » 24 Οκτ. 2019, 12:59

woodsman43 έγραψε:Οτι εχεις σαν τεχνολογια φτιαξει υπαρχει εδω και τριαντα χρονια .Και η προθερμανση νερου και η εξομαλυνση οπως την λες δονησεων και η προεκχυλιση.Για το ζυγισμα βεβαια ασε ....Μολις γυρισα απο την HOST στο MILANO και θα καταλαβεις στην παρουσιαση μου οτι δεν μας ανηκει τιποτα.


Λοιπόν αυτό το εξαιρετικά εύστοχο σχόλιο πρέπει να το λες σε όποιον επαγγελματία κατασκευαστή συναντάς μπας και το εμπεδώσουν και αυτοί.
Η αγορά είναι γεμάτη απο εταιρίες που βάζουν βασικά features με το σταγονόμετρο και λόγω του οτι η αγορά του καφέ είναι niche (= δεν συμφέρει τον κινέζο να μπει) χτυπάνε αλύπητα.
Τεχνολογίες 30+ ετών που ακόμα τις πουλάνε σαν πρωτοποριακές (ενώ ξέρουν οτι δεν είναι).
2019 και το PID δεν είναι ακόμα standard. Που η φτιαγμένη στο πόδι decent espresso θεωρείται προωτοποριακό προϊόν (επειδή οι άλλοι είναι δεινόσαυροι).
2019 και πουλάνε RTD sensors απο το καλάθι σαν "upgrade" με 50 και 100 ευρώ.
Και η ζυγαριά μέσα, όπως τα είπες.
Ο μόνος που χάνει είμαστε εμείς τελικά που αγοράζουμε. Η lelit μου έπρεπε να κάνει 200 ευρώ αλλά επειδή οι καλές κάνουν 2Κ, σου λέει, βλάκας είμαι;


υγ. χαιρετώ κιόλας, είμαι ο της ζυγαριάς, αν κάποιος θέλει να την φτιάξει ή να κλέψει κάτι για δικό του project ρωτάει ελεύθερα.
Η ζυγαριά δεν είναι προϊόν, δεν θα γίνει προϊόν, το έφτιαξα απλά για χαβαλέ επειδή μου έσπασε τα νεύρα η lunar μου (η acaia πιο σωστά). Όλα είναι documented 100% και μπορεί το παιδί σας να πειράξει το firmware με βασικές γνώσεις C. Αν θέλετε επιπλέον πληροφορίες μιλάμε είτε σε ξεχωριστό τόπικ είτε hackadayείτε gitlab.
υγ2. είχα γράψει και ένα άλλο ποστ, χάθηκε κάπου, αν το βρείτε πείτε μου :lol:
jousis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Οκτ. 2019, 23:05
Ονομα: jousis
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron