Gaggia evolution dual boiler mod

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Μαρ. 2014, 10:12

Σημερα θα ηθελα να σας δειξω την δευτερη μηχανουλα μου που εχω σαν εναλλακτικη επιλογη για δυσκολες ωρες και για διακοπες.Επισης την χρησιμοποιω για να καλυπτω κανεναν φιλο εαν του εχω την δικια του για επισκευη.
Αυτη ηταν και η πρωτη μου που περασε απο χιλια μιρια μεχρι να καταληξει ετσι αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια που θα την δουμε σε αλλη παρουσιαση.
Καταρχην οπως λεει και ο τιτλος προκειται για την γνωστη gaggia evolution η οποια απο μαμα ειναι χωρις solenoid valve αλλα με μια βαλβιδουλα στο γκρουπ για να συγκρατει το νερο να μην βγαινει εξω κατα την διαρκεια που ζεσταινεται αυτο στο μποιλερ και ανεβαζει πιεση.
Εχει μια βαλβιδουλα εκτονωσης στο πανω μερος του μποιλερ η οποια εκτονωνει το νερο του μποιλερ απο υπερπιεση συνεχως λιγο λιγο μεσα στο δοχειο νερου.
Εχει μια opv της πλακας πανω στην αντλια η οποια σχεδον ποτε δεν δουλευει και ενα steam wand το γνωστο paranello που κανει μονο για να φτιαχνεις σαπουναδα για τα πιατα.
Φυσικα κυκλοφορει με το γνωστο αλουμινενιο μποιλερ που φορανε ολες οι gaggia μετα την evolution με 2 εξωτερικες αντιστασεις των 110 Volt που συνδεδεμενες σε σειρα δουλευουν στα 220.
Εγω απο αυτη ειχα κρατησει μονο το πλαστικο σασι και την αντλια :lol:
Για να μην καθεται ετσι απραγο και αχρηστο μεσα σε ενα ντουλαπι ειπα να το αναστησω πριν εναμιση χρονο περιπου και βεβαια το εκανα.
Το νεο στησιμο περιλαμβανει :
Γρουπ απο gaggia baby που εχει ετοιμες διαδρομες για solenoid valve(ηλεκτροβαλβιδα).
Ηλεκτροβαλβιδα τριων δρομων SIRAI εδρας μιας και της gaggia ειναι ψιλο μαπα και βουλωνει με το παραμικρο.
D.I.Y Μποιλερ απο χαλκο και ορειχαλκο με εσωτερικη αντισταση στριφτη 1200 watt.
Για τον ατμο μποιλερ θερμομπλοκ 1400 watt απο krups με πλακετιτσα ελεγχου.
Δυο δονητικες αντλιες μια για καθε μποιλερ.
Steam wand diy εμπνευσμενο απο la marzocco το σχεδιο του γιατι βολευε πολυ στην χωροταξια και στην δημιουργια αφρογαλου με καποια μειονεκτηματα οπως αποδειχτηκε αργοτερα.
Ενα καλο cup warmer απο αλουμινιο φτιαχτηκε για να εκμεταλευεται την μεγαλη θερμοκρασια που εκπεμπει το θερμομπλοκ και να ζεσταινει καλα τα πολυ λιγα φλυτζανακια που χωρανε εκει πανω.
Και το κερασακι ενα μικρο μανομετρακι Φ40χιλ με γλυκερινη στο επανω μερος της μηχανης.
Η ιδεα ειναι να ξαναστηθει η μηχανουλα οπως ειναι σχεδον εξωτερικα απο τη μαμα της και να εξυπηρετει ικανοποιητικα τις αναγκες μου με ευκολη μεταφορα της και αποδοση μιας καλης μηχανης dual boiler σε μικρο πακετο.
Δεν εβαλα pid αλλα την δουλευω με απλο θερμοστατη για τους παραπανω λογους.Ετσι κι αλλιως εχοντας εξοικειωση με το temperature serfing βρισκω ευκολα τη σωστη στιγμη για εγχυλιση και ετσι ζεσταινεται και πολυ πιο γρηγορα απο οτι με ενα pid λογω των μεγαλων overshoot του θερμοστατη.
Τα ml του μποιλερ ειναι υπεραρκετα για μια σταθερη εγχυλιση και η αναρωση ερχεται σε 30 δευτερολεπτα περιπου.
Δειτε ενα πρωτο βιντεακι της κατασκευης και ακολουθει και ενα παρασκευης καπουτσινο με διπλο εσπρεσσο.


.

Στο βιντεακι που ακολουθει εχουμε μια εγχυλιση και ενα αφρογαλο κυριως προς παρουσιαση του πως δουλευει τελικως το γλυκο μου μωρακι :lol:
Το καφεδακι που χρησιμοποιησα ειναι απο Tailor made o Sertao brazil natural yellow bourbon με rd 12 ημερων και με 17.50 γρ. στα 55 ml και για 30 δευτερα περιπου μιας και δεν εβαλα χρονομετρο.
Για γαλα χρησιμοποιησα ροδοπη πληρες με 250cl motta.



Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }Gaggia evolution, dual boiler, diy mod, la marzocco style steam wand

Re: Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό grgz » 29 Μαρ. 2019, 03:09

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Μια ερώτηση να σου κάνω σαν πιο ειδικός. Μου χάρισαν μια Gaggia Evolution πολύ λίγο χρησιμοποιημένη αλλά πολύ καιρό σε αχρηστία και γεμάτη άλατα. Όταν με το καλό τη συμμαζέψω θα με ενδιέφερε να τη σετάρω σωστά και όταν λέω σωστά εννοώ να μετρήσω την πίεση στο γκρουπ και αν είναι παραπάνω από 9 bar να τη μειώσω.

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν απλά βάζοντας τη ρυθμιζόμενη opv από την Classic θα καταφέρω αυτό που θέλω.

https://www.barista.gr/en/gaggia-classi ... ge-item-28

Αν ναι μπορεί να μπει στη θέση αυτής που έχει πάνω στην αντλία ή θα πρέπει να βγάλω αυτή και να τη βάλω πάνω στο boiler;

Αν πετύχω με αυτό το μόνο που θα της κάνω μετά είναι κάνα φθηνό pid γιατί δε νομίζω να αξίζει τον κόπο να πετάξω περισσότερα χρήματα και νομίζω ότι θα πετύχω ένα τουλάχιστον αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση.
grgz
 

Re: Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 29 Μαρ. 2019, 22:18

.
Ωραία υλοποίηση και αναβάθμιση της μηχανής . :Yeah:

Για την συγκεκριμένη εκχύλιση εάν όντως πήρες 55ml συν την ποσότητα που χάνεται στα απόνερα ( περίπου 20ml ) φτάνουμε στο 1/3 σχεδόν της χωρητικότητας του boiler όποτε θα έχει θέμα πτώσης θερμοκρασίας κάτι το οποίο ούτε το PID θα το έλυνε έτσι κι αλλιώς .

Όλα έχουν ταιριάξει κ χωρέσει όμορφα μέσα στη μηχανή με μόνο το steam wand να ξεφεύγει ίσως λίγο σαν εικόνα .

Μπράβο κ πάλι για την ωραία υλοποίηση, και καλά καφεδάκια για τους αναμένοντες το σέρβις των μηχανών τους :coffee:
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Μαρ. 2019, 01:09

Δεν υπαρχει κανενα θεμα πτωσης θερμοκρασιας.Τι απονερα εννοεις.Η εκτονωτικη εκτονωνει κρυο νερο.Κατι δεν εχεις καταλαβει καλα σε αυτο το σχεδιο.Το νερο εισερχεται προθερμασμενο.Τεχνικες που εφαρμοζω για πανω απο δεκα χρονια δοκιμασμενες και πετυχημενες.Μετρημενη με scase σταθερη και μηχανη αντικαταστασης κατα την διαρκεια επισκευης επαγγελματικων μηχανων σε μαγαζια.Εχει φαει πολυ ξυλο και δεν εχει γονατισει ποτε.
grgz έγραψε:Αν ναι μπορεί να μπει στη θέση αυτής που έχει πάνω στην αντλία ή θα πρέπει να βγάλω αυτή και να τη βάλω πάνω στο boiler;
.

Θα πρεπει να βγαλεις την δικια της και να βαλεις αυτην.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 30 Μαρ. 2019, 01:53

δλδ η solenoid από το γκρουπ αφαιρει κατά την εκχύλιση κρύο νερό ?
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό grgz » 30 Μαρ. 2019, 02:59

woodsman43 έγραψε:
grgz έγραψε:Αν ναι μπορεί να μπει στη θέση αυτής που έχει πάνω στην αντλία ή θα πρέπει να βγάλω αυτή και να τη βάλω πάνω στο boiler;
.

Θα πρεπει να βγαλεις την δικια της και να βαλεις αυτην.


Δηλαδή αφαιρώ εντελώς τη δική της μετά την αντλία και βάζω αυτήν πάνω στο boiler στην ήδη υπάρχουσα βάση; Φαντάσου ότι ακόμα δεν την έχω ανοίξει, απλά ρωτάω για να την παραγγείλω αν είναι, ευχαριστώ για την απάντηση.
grgz
 

Re: Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Μαρ. 2019, 10:25

cosini έγραψε:δλδ η solenoid από το γκρουπ αφαιρει κατά την εκχύλιση κρύο νερό ?

Δεν εκτονωνει τιποτα απο το γκρουπ καμμια solenoid σε καμμια μηχανη κατα την διαρκεια της εκχυλισης εκτος αν ειναι χαλασμενη.
Η εκτονωτικη σου ειπα η OPV δηλ....απλα την ειπα στα ελληνικα......
Τεσπα.Σε αυτη τη μηχανη υπαρχουν διαθεσιμα 230ml νερου με συνεχη ροη προθερμασμενου νερου για να κανει κανεις ενα καφεδακι που απαιτει καμμια 50αρια ml το πολυ.Απλα μαθηματικα.
grgz έγραψε:
Δηλαδή αφαιρώ εντελώς τη δική της μετά την αντλία και βάζω αυτήν πάνω στο boiler στην ήδη υπάρχουσα βάση; Φαντάσου ότι ακόμα δεν την έχω ανοίξει, απλά ρωτάω για να την παραγγείλω αν είναι, ευχαριστώ για την απάντηση.

Γιατι να την παραγγειλεις;Πηγαινε παρτην κατευθειαν απο την eurogat αφου εισαι αθηνα.Θα την παρεις και φθηνοτερα.
Σε αυτη την μηχανη παντως που εχει βαλβιδακι στο γκρουπ την θεωρω πεταμενα λεφτα αυτη την αναβαθμιση.Θα δυσκολευτεις και να ρυθμισεις την πιεση χωρις μετρητικο.Κανε μια αναζητηση για λεπτομερειες γυρω απο την EVO και το γκρουπ της για να καταλαβεις περισσοτερα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό grgz » 30 Μαρ. 2019, 12:11

woodsman43 έγραψε:Γιατι να την παραγγειλεις;Πηγαινε παρτην κατευθειαν απο την eurogat αφου εισαι αθηνα.Θα την παρεις και φθηνοτερα.
Σε αυτη την μηχανη παντως που εχει βαλβιδακι στο γκρουπ την θεωρω πεταμενα λεφτα αυτη την αναβαθμιση.Θα δυσκολευτεις και να ρυθμισεις την πιεση χωρις μετρητικο.Κανε μια αναζητηση για λεπτομερειες γυρω απο την EVO και το γκρουπ της για να καταλαβεις περισσοτερα.


Καλημέρα, βασικά μόλις έφευγα να βρω μανόμετρο να βιδώσω στο portafilter για να μετρήσω. :lol:

Ξέρω τι είναι το βαλβιδάκι στο γκρουπ, το ελατήριο με το λαστιχάκι εννοείς, είχα διαλύσει μια φθηνή Arielli και είχε το ίδιο, έχω διαβάσει κιόλας και κατάλαβα. Για να προσπεράσεις το βαλβιδάκι πρέπει να μπει κάτω μέρος του μπόιλερ μαζί με γκρουπ από Classic ή Baby οπότε ξεφεύγει το θέμα οικονομικά μάλλον αν και δεν έχω ρωτήσει πόσο κάνουν. Θεωρητικά αν τα αλλάξεις όλα και βάλεις και μια σωληνοειδή γίνεται ίδια με την Classic με άλλο κέλυφος.

Δηλαδή πιστεύεις ότι ακόμα κι αν βάλω τη ρυθμιζόμενη βαλβίδα το αποτέλεσμα δεν θα είναι το επιθυμητό, για πίεση μιλάμε, επειδή μακροπρόθεσμα μεταβάλλεται η τάση του ελατήριου όσο φθείρεται;

Αν τη βάλω πάντως πως μπαίνει, καταργώντας τη δική της και βάζοντας την άλλη στην υπάρχουσα υποδοχή του μπόιλερ ή πρέπει να την βάλω εκεί που την έχει, μετά την αντλία;
grgz
 

Re: Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό grgz » 31 Μαρ. 2019, 17:17

Λοιπόν, η μηχανή μετρήθηκε και φέρνει 11+ bar στο κλείστρο, αναμενόμενο ήταν, οπότε θέλει σκάλισμα.
grgz
 

Re: Gaggia evolution dual boiler mod

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό grgz » 01 Απρ. 2019, 21:06

Εντωμεταξύ η μηχανή είχε τρελό dripping, μόλις ζεσταινόταν λίγο έτρεχε νερό από το γκρουπ και το σωλήνα του ατμού, είχα διαβάσει ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει, ο ένοχος ήταν το βαλβιδάκι με το ελατήριο μέσα στο γκρουπ το οποίο δεν είχα λύσει για καθάρισμα όταν την άνοιξα γιατί βαρέθηκα να πάω στην αποθήκη να πάρω δεύτερο 12-13 και έτσι απλά το είχα βγάλει και δεν το άνοιξα στα δύο. :lol:

Σήμερα όμως το έβγαλα και το άνοιξα και πράγματι το λαστιχάκι που έχει μέσα πάνω στο ελατήριο είχε σκουπίδια και άλατα και δεν ασφάλιζε την τρύπα σωστά. Με το που το καθάρισα τέρμα το dripping, ας το έχει αυτό υπ' όψη του όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα.

Όσο για τη ρυθμιζόμενη opv πήρα το πρωί τηλέφωνο στη Eurogat, μίλησα με κάποια κυρία που μου είπε ότι εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε κάποιος να με εξυπηρετήσει, κράτησε τα στοιχεία μου για να με πάρουν τηλέφωνο και δεν με πήρε ποτέ κανείς, καλά κρασιά. :lol:
grgz
 


Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron