Nouva Simonelli Oscar Mods

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Nouva Simonelli Oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Οκτ. 2014, 00:37

Eχοντας αναλαβει την επισκευη μιας oscar το καλοκαιρακι ,οταν ειδα τα σωθικα της αποφασισα να επεμβω ολοκληρωτικα προκειμενου να τελειοποιηθει μια πολυ καλη μηχανουλα η οποια εχει φτασει κοντα στην πηγη και δεν μπορει να πιει νερο απο συνειδητες σχεδιαστικες επιλογες των κατασκευαστων της που αφορουν κυριως το χαμηλο κοστος αγορας.
Δειτε το βιντεακι που ετοιμασα και το συζηταμε μετα οπου θα κανω και μερικη αναλυση των mods μαλλον αυριο οπως το βλεπω :lol:



Tα mods που εγιναν και θεωρω οτι τα ειχε αναγκη η μηχανη ειναι η αλλαγη της opv ,του πρεσσοστατη ,η τοποθετηση μανομετρων και η βαλβιδα αναπνοης.
Η υπαρχουσα opv ειναι μη ρυθμιζομενη τουλαχιστον χωρις να χρειαστει πατεντα και τοποθετημενη σε λαθος σημειο.Μια ρυθμιζομενη opv λοιπον ειναι απαραιτητη.
Ο πρεσσοστατης δεν ειναι και πολυ σοι και η αλλαγη του με καποιον που να μπορει να διαχειριστει το πολυ 15Α επιβαλεται.Θεωρω υπερβολη την αλλαγη το με το γουρουνι της sirai (τον οποιον προτεινουν πολυ στο εξωτερικο)που ειναι μονοδρομος για μια τριφασικη μηχανη με αντισταση 3500w και πανω αλλα εδω δεν προσφερει τιποτε αλλο στην oscar παρα ψυχολογικη ικανοποιηση στον ιδοκτητη της οτι ειναι ασφαλης.
Τα δυο μανομετρα ειναι ακρως απαραιτητα σε μια ΗΧ μηχανη ειδικα αυτο του ατμου.Εεε η τοποθετηση τους δεν ειναι και η πιο ευκολη δουλεια αλλα μπορει να γινει μονο με μανομετρα Φ40χιλ.Οχι μεγαλυτερα.
Η βαλβιδα αναπνοης ειναι το πλεον απαραιτητο εξαρτημα για την oscar.Οταν ειχα πρωτοακουσει οτι δεν ειχε αυτην την βαλβιδα δεν πιστευα στα αυτια μου.Ακομα απορω πως η simonelli εβγαλε στο εμποριο για λογους κοστους μηχανη ΗΧ χωρις βαλβιδα αναπνοης.
Ισως και το πιο γρηγορο ζεσταμα γκρουπ σε ΗΧ μηχανη που εχω συναντησει.Παρολο που δεν υπαρχει θαλαμος στο γκρουπ η μικρη του μαζα το κανει ιδιαιτερα γρηγορο και την θερμοκρασιακη του σταθεροτητα την αναλαμβανει ενα συστημα ΗΧ καπως ιδιαιτερο στον σχεδιασμο του και στην υλοποιηση του. ;)
Το φλας που απαιτειται δεν ειναι μεγαλο και εγω προσωπικα δεν χρειαστηκε να περιμενω καθολου μετα το φλας προκειμενου να κανω την εγχυλιση μου.Ουτε κι εσεις θα χρειαστει να περιμενετε γιατι ο σχεδιασμος του ΗΧ σωληνα σας το επιτρεπει ;)
Μου αρεσε ιδιαιτρα η αισθηση των διακοπτων της και δεν μου αρεσε καθολου η αισθηση της βανας του ατμου η οποια παρεπιμπτοντως
ανοιγει αναποδα απο ολες τις αλλες.
Ωραιο και μεγαλο drip tray ,πολυ καλης ποιοτητας πλαστικα ,καταπληκτικη συναρμογη των πλαστικων της ,εξυπνο σχεδιαστικα ΗΧ μποιλερ και ενα ονομα που εμπνεει εμπιστοσυνη την κανουν μια δελεαστικη προταση με συμβιβασμους οι οποιοι ξεπερνιωνται με μερικα mods.
Σε καμμια περιπτωση δεν κανω παρουσιαση της απλα λεω την αποψη μου με βαση αυτο που ειχα στα χερια μου.Δεν την εχω δει πως δουλευει απειραχτη και καινουσγια οποτε απεχω.Η συγκεκριμενη ειχε φαει χερι απο αλλους και μαλιστα κακο χερι οποτε .....
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }Nouva Simonelli Oscar, βελτίωση καφετιέρας, μετατροπή εσπρεσσιέρας,

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 04 Οκτ. 2014, 10:47

Σκέφτομαι την αγορά αυτής της μηχανής και αναρωτιέμαι αν ειναι τόσο απαραίτητα τα mod; Δε θα δώσει καλό αποτέλεσμα χωρις αυτά;
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Carlito » 04 Οκτ. 2014, 12:35

Extraction and TOMATOES all in one... χαχαχαχχαααχ καλο! Καινούρια έγινε η μηχανή. Μπράβο Δημήτρη.
Άβαταρ μέλους
Carlito
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 15:21
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: Porlex tall
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Don Pachi Typica

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Οκτ. 2014, 13:31

gsisr έγραψε:Σκέφτομαι την αγορά αυτής της μηχανής και αναρωτιέμαι αν ειναι τόσο απαραίτητα τα mod; Δε θα δώσει καλό αποτέλεσμα χωρις αυτά;
.
Βεβαιως και θα δωσει πολυ καλο φλυτζανι και χωρις τις παρεμβασεις στα χερια καποιου που μπορει να χειριστει σωστα μια ΗΧ μηχανη.Οι παρεμβασεις εγιναν σαν βελτιωση για να γινει το κατι παραπανω και να ομαλοποιηθει η λειτουργια της χωρις να χρειαζεται να εισαι πανω απο την μηχανη για να κλεισεις τον ατμο ετσι ωστε να ανεβασει πιεση π.χ.Την θεωρω μια πολυ καλη αγορα που το μονο που εχει αναγκη για αρχη ειναι μια βαλβιδα αναπνοης ετσι ωστε να ζεσταινει μονη της.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Οκτ. 2014, 13:34

Carlito έγραψε:Extraction and TOMATOES all in one... χαχαχαχχαααχ καλο! Καινούρια έγινε η μηχανή. Μπράβο Δημήτρη.

:lol: :lol: Επιδρουν θετικα στην ψυχολογια των γευσεων οι τοματες.Σιγα σιγα λεω να επιστρατευσω και αλλα ζαρζαβατικα στα βιντεο μου ετσι ωστε να ενισχυω περισσοτερο το ελληνικο πνευμα και την κουλτουρα μας στο εξωτερικο :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 04 Οκτ. 2014, 13:35

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου... Θα μπορούσες να αναφέρεις τα mod και σε τι βοηθάει το καθένα; Την εχω βρει έτοιμη για αγορά μαζί με τα mod που αναφέρεις αλλα και χωρις με περίπου 100Ε μείον. Αν την παρω χωρις τα mod συμφέρει οικονομικά να τη modάρει αργότερα κάποιος που ξέρει;
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Οκτ. 2014, 15:12

Aντωνη τι να σου πω.Εαν οι επεμβασεις ειναι καλα και σωστα υλοποιημενες πιστευω οτι συμφερει να την παρεις ετοιμη για να μην μπλεξεις με mods.Τωρα οσο για το τι επεμβασεις εχω κανει νομιζω οτι στο βιντεο τις λεω ολες.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 04 Οκτ. 2014, 15:46

Σ ευχαριστώ πολυ Δημητρη!
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Οκτ. 2014, 17:56

Νασαι καλα ευχαριστω.Ετσι κι αλλιως δεν εχει τελειωσει το θεμα.Θα προσθεσω κι αλλα στοιχεια και μια περιγραφη γενικη των επεμβασεων περα απο το βιντεο.
Να προσθεσω επειδη το ξεχασα και αφου ο ιδιοκτητης δεν εχει καποιο θεμα με αυτο οτι η μηχανη αυτη ειναι εν λειτουργια στο EXOS και ο Κωστας πολυ ευχαριστως μπορει να σας αφησει να την δειτε και αν δεν πνιγεται θα σας φτιαξει και ευχαριστως καφεδακι να την απολαυσετε.Για οσους ειναι αθηνα φυσικα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 04 Οκτ. 2014, 20:51

Δημήτριε ξυλοκόπε μου, καλώς έπραξες και παράτησες τα "κούτσουρα" και ασχολήθηκες με τις καφετιέρες για να πίνουμε κανά καλό καφεδάκι κι εμείς τα κούτσουρα!

Αν κρίνω από τα σχόλια του ιδιοκτήτη της που την παρέλαβε η επέμβασή σου ήταν καθοριστική! :headbang3:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη