Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Δεν παίρνει μπροστά ? δεν κόβει ? δεν ανάβει ? Πείτε μας το πρόβλημα σας ...

Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 02 Νοέμ. 2014, 12:17

Καλημέρα παιδιά,
Αγόρασα πρόσφατα έναν super jolly ο οποίος, αν και λειτουργικός, είχε αρκετά θεματάκια ως προς την καθαριότητα του...
Αποφάσισα λοιπόν κατά την παγια τακτική, να αλλάξω τα burrs του.
Λογω της κακής κατάστασης του ως προς την καθαριότητα αποφάσησα να πάω 5-6 βήματα παραπέρα: να λύσω, να καθαρίσω και να λιπάνω το dower καθώς επίσης να βγάλω το κάτω έδρανο του μαχαιριού για να καθαρίσω...
Κάπου εκεί λοιπόν, στο κάτω έδρανο έκανα την :jerking: και αντί να χρησιμοποιήσω μακριές βιδες στο έδρανο (γυρνώντας την καθε μια με την σειρά, κάπως σαν εξωλκεας δηλαδή) έκανα την κλασσικη noobιά και έβαλα κατσαβίδι σαν μοχλό απο την έξοδο του καφέ και πιεσα για να το βγάλω... (Ενταξι woodsman, μην τραβάς τα μαλλιά σου, αν δεν το σπάσεις και δεν το πληρώσεις, δεν μαθαίνεις)
Καθάρισα, γύαλισα, λίπανα jet! 5 χρόνια νέοτερος ο μύλος...
Το πρόβλημα και το ξενερωμα όπως καταλάβατε ξεκίνησε με το που έβαλα το κάτω μαχαίρι... ήχος? ελικόπτερο, εμφάνιση? άστο καλύτερα... Και όταν έβαλα δε, και το πάνω μαχαίρι για δοκιμη, έβγαζε κοκομετρία απο εσπρέσο μέχρι French press...
Ο άξονας του ροτορα φαίνεται ίσιος... Και με την βιδα που συγκρατεί το έδρανο, με το μάτι τουλάχιστον, δεν φαίνεται να έχει αρπάξει.
Αύριο θα παραγγείλω το κάτω έδρανο για να δω αν η ζημιά περιορίζεται εκεί.
Αυτιά προς γνώση και συμμόρφωση όσων επιχειρήσουν να λύσουν έναν SJ.
Οι ερωτήσεις μου:
1) υπάρχει πιθανότητα να έχει αρπάξει ο άξονας?
2) υπάρχει πιθανότητα να έχω στραβώσει τα μαχαίρια λογω στραβού εδρανου, παρότι αυτά φαίνονται ίσια και κάθισαν πιάνω στην μηχανή για 15 λεπτά μόνο?

Υ.Γ. Αυτό που με ξενερώνει είναι πως έχω αρκετές μηχανολογικές γνώσεις, αλλά την πάτησα σαν :jerking:
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Mazzer Super Jolly, μύλος άλεσης καφέ, μύλος espresso

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Νοέμ. 2014, 14:46

Aντωνη ΚΑΛΗΜΕΡΑ οσο ατοπη κι αν ακουγεται αυτη με αυτο το συμβαν.Αν και δεν εχει νοημα τωρα πια αλλα κυριως για να ακουν και τα υπολοιπα μελη εχουμε ξαναπει στο παρελθον αρκετες φορες οτι το ξεβιδωμα και η εξαγωγη του κατω φορεα πρεπει να αποφευγεται δια ροπαλου.Σε πολλους δε μυλους χρειαζεται εξωλκεας.
Ωστοσο μιας και εγινε αυτο που εγινε θα προτιμησω την εξηγηση οτι ο φορεας δεν εχει πατησει σωστα στη θεση του και οχι οτι στραβωσε κατι.Ισως και το μαχαιρι να μην εχει πατησει καλα.Πρωτα θα εξαντλησεις τα απλα και μετα βλεπουμε το απολυτο κακο.
Για αρχη βγαλε το μαχαιρι και παρατηρησε τι συμβαινει μονο με τον φορεα.Κανει θορυβο,φαινεται κατι στραβο καθως γυρναει,μηπως στραβωσε απλα καποια φτερωτη;
Και βλεπουμε.


Ειναι νομιζω περιττο να επισημανουμε το ποσο χρησιμο θα ηταν ενα βιντεακι με τις διαφορες φασεις περιστροφης.Ειτε με μαχαιρι ειτε χωρις ειτε με φορεα ειτε χωρις. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 02 Νοέμ. 2014, 15:27

Δημήτρη καλησπέρα,
Η κάτω βάση έχει την ίδια συμπεριφορά με η χωρίς το μαχαίρι πάνω.
Εκτός του μύλου και πάνω στον πάγκο της κουζίνας (ίδια φορά με την φόρμα που κουμπώνει στον άξονα), η βάση μοιάζει στραβή.
Δηλαδή: αν και τρίεδρη η βάση απο κάτω είναι επίπεδη. Αν πατήσω τις 2 φτερωτές, η 3 σηκώνεται μισό χιλιοστό στον αέρα.
Θα δω μήπως βγάλω και τον ροτορα αύριο να τον δω στο μηχανουργείο ενός φίλου.
Αν και τετοια διατομή, μέταλλο και με τόσο λίγο να εξέχει απο το ρουλεμάν το θεωρώ πολύ δύσκολο να στράβωσε με τόση δύναμη που έβαλα.

Υ.Γ. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω βίντεο χωρίς τον φορέα. το αλλο βίντεο το θες με τον φορέα τέρμα κάτω κουμπωμένο η πιο ψηλά?
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 02 Νοέμ. 2014, 17:16

Ορίστε και τα Video:

Βάση χωρίς μαχαίρια


Βάση με μαχαίρια


Χωρίς βάση


Η ποιοτητα δεν είναι και η καλύτερη καθώς επίσης είναι εκνευριστικά επειδή κάποια είναι κάθετα, αλλα ελπίζω να βοηθάνε λίγο...
Υ.Γ. 1 ο εκνευριστικός υψηλόσυχνος ήχος είναι το παλιολαμάκι απο τον doser...
Υ.Γ. 2 είναι η πιο συχνή βλακεία που μπορεί να κανει κανείς σε έναν μύλο απ οτι φαίνεται π.χ. εδώ
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Νοέμ. 2014, 21:54

Μην κουραζεσαι με το ροτορα.Ουτε μια στο εκατομμυριο να εχει στραβωσει.Ειναι οπως το ειπες.Χοντρος και κοντος αξονας πολυ κοντα στο ρουλεμαν.Τζαμπα κοπος θα ειναι.Αν και οπως τα λες η βαση ειναι στραβη εφοσον εκανες το τεστ του παγκου εγω θα ηθελα να πω πως αυτες οι βασεις ο φορεας δηλ ειναι χυτος και η επεξεργασια του γινεται σε cnc μονο εκει που ειναι να κατσει το μαχαιρι.Σε πολλους μυλους λοιπον η κατω πλευρα του φορεα ειναι καπως στραβη αναλογα το καλουπι του χυτηριου.
Ο αξονας ειναι τοσο γερος που μπορεις να κουμπωσεις κανονικα τον φορεα επανω και με ελεγχομενα χτυπηματα να τον ισιωσεις μετρωντας τον συνεχως με ενα ρολοι μετρησης μεχρι να φερεις μια ακριβεια 0.003.
Το εχω κανει παρα πολλες φορες και λειτουργει μια χαρα αρκει να μην φερθεις σαν χουλιγκαν με βαριοπουλα.Δεν χρειαστηκε ποτε να καταληξω σε αγορα φορεα.Ολοι μπορουν να ισιωσουν.Εαν εχεις φιλο με τορνο μηχανουργο θα στο κανει στο πιτς-φυτιλι.
Απο τα βιντεο δεν μπορω να καταλαβω κατι γιατι ειναι καθετα.Μεσα απο το τουνελ επρεπε να τραβηξεις βιντεο για να φανει το ποσο στραβα κινειται πανω κατω ο φορεας και αν κινειται τελικα..Εδω εισαι λιγο φαουλ. :Oops!:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 02 Νοέμ. 2014, 22:10

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου Δημήτρη!
Κάπως έτσι τα ειπε και ο μηχανουργός που το είδε... "Αν θες τον βγάζουμε αύριο και τον μετράμε, αν και απ οτι βλέπω με το μάτι ο άξονας δε χάνει" όσον αφορά την βάση ήταν και ο ίδιος της άποψης πως μπορεί να την "φέρει".
Αυτό που μου πρότεινε για να ξεκολλήσει η :jerking: απ το κεφάλι μου ήταν να αλλάξουμε ρουλεμάν μιας και αύριο λέγαμε να βγάλουμε τον άξονα.
Καλή ιδέα να τραβήξω βίντεο μέσα απο το τούνελ, εμένα δεν μου κοψε :Oops!:
Ηχητικά πως σου φάνηκε? ο μύλος όταν τον παρέλαβα έκανε τον ίδιο ήχο με το βίντεο χωρίς την βαση...
Και πάλι ευχαριστώ!
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Νοέμ. 2014, 22:27

antonisp έγραψε:Αν θες τον βγάζουμε αύριο και τον μετράμε .

:lol: :lol: Αυτο... πρεπει να παραδεχτεις οτι ακουστηκε πολυ προστυχο :lol: :lol:

Μια αλλαγη ρουλεμαν και πανω και κατω ειναι κατι που το κανω σε ολους σχεδον τους μεταχειρισμενους μυλους που αναλαμβανω σε προσωπικο επιπεδο μιας και οι θορυβοι καθως και κραδασμοι ειναι συνηθως απο εκει.Στο προτεινω ανεπιφυλακτα ειδικα επειδη εχεις προσβαση σε μηχανουργειο.
Θορυβο επισης μπορουν να κανουν τα φτερα του φορεα εαν εχουν στραβωσει εστω και λιγο ειτε λογω στροβιλισμου του αερα ειτε λογω αζυγοσταθμιτης περιστροφης η οποια σε αυτη την περιπτωση θα φερει και μια ανεπαισθητη ταλαντωση σε ολο το μυλο.Ενα τρεμουλο δηλ.
Δυστηχως απο αυτα τα βιντεο αδυνατω να εκφερω αποψη που να ειναι και εγκυρη.Ετσι οπως τα ακουω μου φαινονται ολα φυσιολογικα ,πραγμα που οπως εχει αποδειχτει δεν ισχυει συμφωνα παντα με τα λεγομενα σου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 02 Νοέμ. 2014, 22:44

woodsman43 έγραψε:
antonisp έγραψε:Αν θες τον βγάζουμε αύριο και τον μετράμε .

:lol: :lol: Αυτο... πρεπει να παραδεχτεις οτι ακουστηκε πολυ προστυχο :lol: :lol:


Χαχα όντως! :respect:

Αύριο μεθαύριο εύχομαι να χω την επίλυση του ζητήματος με τον μύλο :)
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Νοέμ. 2014, 22:58

http://www.doikas.com/catalogsearch/result/?q=09905015
Ο φορεας σου ειναι αυτος ,θα τον εχεις σε μια μερα στην πορτα σου και κανει 25 ευρα συν τη φαπα και τα μεταφορικα οποτε λεω να μην ασχοληθεις αλλο και να τον παραγγειλεις.Ισχυει βεβαια η αλλαγη των ρουλεμαν για να τον κανεις jet

Επισης κανεις και ενα τηλ σε αυτον που ειναι και πιο κοντα σου.Και να μην το εχει θα στο φερει σε λιγο καλυτερη τιμη απο τον αλλον.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 02 Νοέμ. 2014, 23:29

Θεούλης! :yourock:
Έλεγα να το πάρω απο kafea γιατί θέλω το καπάκι κάλυμμα του πάνω ρουλεμάν καθώς και το πλεξι απο τον doser μιας και βιάστηκε και ήταν ήδη βιασμένο αντίστοιχα.
Θα τους ρωτήσω αν τα έχουν και αυτά μιας και δεν τα βλέπω στο site τους.
Btw... ποια η διαφορά του ανταλλακτικού που μου έκανες link με αυτό?

Και τι δεν κανείς ποια εσυ και κάτι άλλοι "σεσημασμένοι" για να κάνετε την ζωή μας εύκολη :yourock:

Χίλια ευχαριστώ!
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Βλάβες Μύλων

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη