Rancilio Epoca ST1

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 07 Μαρ. 2015, 17:08

Εγώ επειδή είμαι άρρωστος καλύτερα να μην έχω αλλες παραμέτρους να παίξω, αλλιώς θα άρχιζα να αλλαζω τιμες στο PID, όπως και έκανα με την baby
Η επιλογή της epoca έγινε και με αυτά τα κριτήρια, καλύτερα να μην έχω πολλές επιλογές γιατί αρχίζω τα ψαξιματα και μετά χάνω την ουσία
Μου αρέσει πχ το αποτέλεσμα με αυτό το flush; Τέλος, καλά είμαστε

Για σύνδεση με δίκτυο στην παλμική δεν γνωρίζω
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica
{ TAGS }Παρουσίαση Review καφετιέρας espresso, Rancilio Epoca ST1,

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 07 Μαρ. 2015, 18:45

Δημήτρη μόνο η γεύση σου ως κριτήριο τίποτε άλλο! Μην στεναχωριέσαι λοιπόν με περιττές πληροφορίες... αν έχεις βρει τη γεύση που θέλεις τη σημασία έχει αν είναι στους 92 ή στους 94 ?

Ακόμη και οι Ristretto lovers έχουν μεγάλη ανοχή στις θερμοκρασίες λόγω κατασκευής και λειτουργίας των lever (ρύθμιση θερμοκρασίας με θερμοστάτη (90 - 96) και όμως τα shouts που φτιάχνουν είναι αναφοράς και τα συγκρίνουν "στεγνά" με πανάκριβες μηχανές.

Αναφορικά με το ερώτημα σου και σύμφωνα με το παρακάτω link γίνεται.
http://coffeegeek.com/forums/espresso/questions/356493
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 07 Μαρ. 2015, 20:02

Σε συζητηση τηλεφωνικως με τον ΜαστροΔημητρη,οταν σκεφτομουν να βαλω σε δικτυο την Classic,μου ειχε αναφερει πως με τα καταλληλα fittings φυσικα και γινεται.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 03 Ιούλ. 2015, 17:02

Επειδη σε χλωρο κλαρι δεν καθομαι και επειδη κατι ελειπε απο τα αποτελεσματα των εκχυλισεων μου, ειπα να παιξω λιγο με την πιεση του μποιλερ και να μετρησω με ενα θερμομετρο του οποιου ο αισθητηρας θα ειναι μεσα στην τρυπα του κλειστρου, εκει που ενωνεται με το σπουτ

Φυσικα η αποκλιση υπαρχει, scase δεν ειναι, και ουτε περιμενα ακριβεια
Αυτο που ηθελα ομως να δω ειναι η καμπυλη θερμοκρασιας απο την αρχη του cooling flush μεχρι 20-30''
Γευστικα θα καταλαβαινα και τι αποκλιση εχω ετσι ωστε αναλογα το φλας να παρω και το αποτελεσμα που θελω

Δεν ξερω αν βοηθησε η ανοδο της πιεσης του boiler απο το 1.0 στο 1.2 ή επειδη καταλαβα τωρα ποτε πρεπει να σταματαω το φλας, αλλα τα γευστικα αποτελεσματα καμια σχεση, εχει ερθει πολυ κοντα σε αυτο που θελω
2-3 εκχυλισεις που εκανα εχω καταληξει στο να αφηνω να τρεχει 5-8'' ακομα απο το τελος του κοχλασματος, το οποιο τελος ειναι αναλογα την αναμονη απο την τελευταια εκχυλιση, εχει γρηγορο recovery παντως

Συγκεκριμενα καταλαβα οτι τοσο καιρο εκανα εκχυλιση με πολυ χαμηλη θερμοκρασια που με ειχε οδηγησει σε λαθος μονοπατια διορθωσης και που στην ουσια με εδιωχνε ακομα πιο μακρια

Στο βιντεο που βλεπετε το flush εγινε υστερα απο 3' αναμονη της μηχανης απο την τελευταια χρηση της και αν ηταν σε περιβαλλον cooling flush το στοπ για την εκχυλιση θα γινοτανε στο 11-12'', διοτι το κοχλασμα σταματησε στο 7''

Υ.Γ. Δημητρη μπορεις να με κραξεις ανετα :tooth:

Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 16 Μαρ. 2016, 12:40

Καλημερα
Ημουν στην σκεψη να κανω δυο διαφορετικα θρεντς, αλλα επειδη δεν ηθελα να με κραξει ο Δημητρης και στα δυο ταυτοχρονα, ειπα να με κραξει σε ενα, μια και καλη :tooth:

Οπως λεει και μια παροιμια, τα λαθη ειναι ανθρωπινα αρκει να μην τα επαναλαμβανουνμε
Παιρνω λοιπον το θαρρος να πω πως ολο αυτον τον καιρο ημουν με μια μηχανη κακορυθμισμενη(Απο ΕΜΕΝΑ) που ηταν θαυμα που επινα κατι αποδεκτο απο μερικους καφεδες, και αυτο οχι παντα

Απο που να ξεκινησω

Πρωτα απο ολα μεγα λαθος που δεν ειχα χρησιμοποιησει τα μαμισια καλαθακια της(δεν τα ειχα προμηθευτει με την αγορα της), αν το ειχα κανει, θα ειχαν λυθει ολα απο την αρχη
Για καποιο λογο το αντιγραφο vst, La Marzocco 17γρ καλαθακι που χρησιμοποιουσα ολο αυτο τον καιρο, εβγαζε αποτελεσμα αποδεκτο(αλλα πολυ μετριο), μονο σε υψηλη πιεση, μιλαμε για 12+ bar(edit: Οτι αλλο καλαθακι εβαλα αποδιδει καλα σε χαμηλη πιεση, ακομα και το μονο la marzocco 7gr)
Πιο κατω και ο καφες γινοταν σαν ενας καμενος στιγμιαιος
Αυτο με ειχε κανει και ειχα αφησει την πιεση μονιμα στα 12.5bar που φυσικα ηταν και ο λογος που ο καφες ηταν αδιαφορος, χωρις ιδιαιτερη γευση και αρωμα, και με μια κρεμα υπερβολικη σαν νεσκαφε χτυπημενο με κουταλακι και ζαχαρη

Πρωτο βημα λοιπον να δοκιμασω και ενα καλαθακι δοκιμασμενο το οποιο μου εγινε και μονιμο πλεον επανω, και δεν ειναι αλλο απο το μαμισιο της gaggia
Το εβαλα λοιπον και αρχισα τις δοκιμες κατεβαινοντας σε πιεση
Πλεον ειμαι στα 10bar στατικο το οποιο παιζει καπου στα 8.5-9bar σε εκχυλιση, συμφωνα με το οργανο στο μανομετρο
Αυτη ηταν και η αλλαγη που οχι μονο απογειωσε τις εκχυλισεις αλλα τις εκανε την νυχτα με την μερα

Θα πω την ατακα που εχει αναφερει και ο Στελιος(mymehnir), ημουν ετοιμος να τα πεταξω ολα απο το μπαλκονι και να πινω τσαι, τοσο απογοητευμενος ημουν απο τον εξοπλισμο μου, με βαση το κοστος του και το αποτελεσμα που θα επρεπε να βγαζει

Η σωστη πιεση εκχυλισης μου εδειξε πλεον σωστα τις διαφορες στην θερμοκρασια, και το ποσο λαθος ημουν

Λαθος νο.1
Ειχα φτασει να βαλω την πιεση του μποιλερ μεχρι και στο 1.3 και να κανω μεγαλο φλας, νομιζοντας οτι αυτο ειναι το προβλημα που δεν βγαζει αρωματα ο καφες, οτι δηλαδη πρεπει πχ η εκχυλιση να γινει στους 94 βαθμους αλλιως στους 92 δεν θα βγαλει αρωματα....φυσικα ημουν τελειως λαθος

Λαθος Νο.2
Καθε μηχανη HX θελει διαφορετικο φλας, αλλες θελουν φλας μεχρι ενα σημειο και μετα εκχυλιση(flash & Go), αλλες μεγαλυτερο φλας και αναμονη μεχρι την εκχυλιση(Flash & wait)
H Epoca ομως μου κραταγε μια εκπληξη σε αυτο το κομματι

Δεν θελει ΚΑΘΟΛΟΥ φλας, τιποτα, σαν να ειναι μια καλυρυθμισμενη DB , αν ρυθμισεις σωστα τον πρεσοστατη(επαιξα με τιμες απο 0.8 μεχρι 1.1), που δεν ειναι αλλο απο τα 0.9bar
Συγκεκριμενα κανω ενα φλας πριν την αλεση για να φερω την μηχανη σε ισορροπια, στην συνεχεια παιρνει 1-2 λεπτα μεχρι να κανω ολη την διαδικασια distribution πατημα κτλ, χωρις να βιαζομαι ιδιαιτερα, κατοπιν κανω ενα μικρο φλασακι μισο δευτερολεπτο, πιο πολυ απο συνηθεια, κουμπωνω και εκχυλιζω

Καταλαβαινετε τα αισθηματα μου που απο εκει που επινα μετριους αδιαφορους καφεδες, ξαφνικα παιρνω καφεδαρες οτι και να βαλω μεσα, αμεσα συγκρινομενους με καλα μαγαζια με εξοπλισμο κορυφαιο(και χερια κορυφαια), και μαλιστα με κερασακι στην τουρτα μια HX που ειναι μονο στο ονομα ΗΧ

:priest:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 16 Μαρ. 2016, 15:31

Να μιλησω.... :think: να μην μιλησω;
Να μιλησω.... :think: να μην μιλησω;
Να μιλησω.... :think: να μην μιλησω;


Ασε.
Δεν θα μιλησω :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 16 Μαρ. 2016, 15:35

Ευτυχώς που είχες ζυγη μαργαρίτα :tooth:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron