DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 16 Μάιος 2015, 12:56

Τι ρυθμισεις εχετε στο pid?
Σε αυτη τη μηχανη και σε αλλα βιντεακια που εχω δει γιατι δεν παιζει το μανομετρο?
https://m.youtube.com/watch?v=i3rliF50acU
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό A Speedster Lover » 17 Μάιος 2015, 23:22

Φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν ξέρω σε ποιο σημείο είναι συνδεδεμένο το μανόμετρο για να ξέρω αν πρέπει ή δεν πρέπει να δείχνει πίεση με την αντλία σταματημένη.
Πάντως το να έχεις το d από 0,5 που είναι η εργοστασιακή ρύθμιση στο 99,9 είναι ΛΑΘΟΣ. Η παρεμετροποίηση θέλει μικρές τιμές αλλαγής κάθε φορά. Και από το 0,5 δεν πας στο 99,9.
Όχι πως η μηχανή δεν θα δουλέψει σωστά στη διάρκεια του shot, αλλά θα έχεις εντελώς λάθος recovery times είτε overshoots είτε και τα δύο.
Εδώ κάποιοι προτείνουν ρυθμίσεις για την Alex Duetto που υποτίθεται κάνουν και για την domobar Ρυθμίσεις για Alex Duetto
Αλλά και άλλος σου έγραψε ότι δεν είναι δυνατόν να βλέπεις 24 ωρες στην zafiro ίδια θερμοκρασια... Εϊναι αδύνατον διότι τα PID δεν έχουν ακρίβεια απεικόνισης 0,1 Cº αλλά 1 Cº.
Οπότε το 93,4 θα στο δείξει 92 και το 93,1 θα στο δείξει 93.
Σου αντιγράφω κομμάτι του άρθρου που γράφει ότι κάνουν και για τη μηχανή σου:
Just to note that the Vibiemme Domobar Double Boiler with PID (or VBM DoubleDomo) also has a Gicar PID controller which seems very similar to the Duetto's. DoubleDomo owners may find that the information in this article applies to their controller as well. If so, let us know what parts of this are applicable by posting on the Coffeetime forum!
A Speedster Lover
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2015, 22:03
Ονομα: Παύλος
Τοποθεσια: Πήλιο
Μηχανη: Kees Van Der Westen
Μυλος: Πάντα κωνικός
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Costa Rica Tarrazu

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη