Σύνδεση σε δίκτυο

Τα πάντα γύρω από τα φίλτρα νερού και τους σωλήνες σύνδεσης.

Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 22 Φεβ. 2014, 22:53

Περιμενοντας την VBM και εχοντας εδω και καιρο στο μυαλο μου να τοποθετησω φιλτρο στην παροχη του νερου(στην 1200 τ.μ επαυλη που με τον ιδρωτα μου απεκτησα ως προεδρος της Μη Κυβερνητικης Οργανωσης για την αποξηρανση της λιμνης Κοπα'ι'δας)θελω να ρωτησω το εξης.Τι ειδους ρημαδοφιλτρο να διαλεξω......και τι εννοω...περα απο το θεμα υγειας που προεχει οσο αναφορα το νερο που πινουμε...ποιο το καταλληλοτερο για τη μηχανη.....;;;;;;;;;Αντιστροφης οσμοσης,ενεργου ανθρακα,μικροσωματιδιων,κτλ.Προσπαθω να πετυχω δυο σε ενα!!!Και κατι τελευταιο..επειδη θελω να αφησω αναμονη για το σωληνακι της μηχανης,πανω στο φιλτρο,μηπως γνωριζει καποιος της ιντζες αυτου;
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα
{ TAGS }Φίλτρο νερού, σύνδεση σε δίκτυο, VBM, ενεργός άνθρακας,

Re: Συνδεση σε δικτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 23 Φεβ. 2014, 01:28

Ρίξε μια ματιά εδώ.
Άντε με το καλό! Ποια VBM πήρες; Για να ρίξω μια ματιά να σου πω.

Κι εγώ περιμένω την νέα brasilia μου, λες να είμαι μέλος σε ΜΚΟ και να μην το ξέρω; :think:

Όσον αφορά τα φίλτρα ανάλογα τις ανάγκες σου. Για μένα καλό είναι να μετρήσεις την σκληρότητα του νερού με ένα τεστ που κάνουν πχ στα ενίδρυα ή ακόμη καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο στον πάροχο νερού (ΔΕΥΑΘ την λένε;) και να τους ρωτήσεις για τα χαρακτηριστικά - ανάλυσή του.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }ενεργού άνθρακα, συστήματα φίλτρανσης , αφαλατωτής

Re: Συνδεση σε δικτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Φεβ. 2014, 01:35

Στελιο το τι φιλτραρισμα θα επιλεξεις εχει να κανει με το τι νερο εχεις και αυτο μονο με αναλυση νερου θα το μαθεις.Απο τη στιγμη που το θες για την μηχανη θεωρω πως το BESTMAX της water and more που το βρισκεις στην eurogat ειναι μονοδρομος.Τα συστηματα αντιστροφης οσμωσης αν και τα ψαχνω αυτον τον καιρο δεν εχω ιδιαν εμπειρια για να στα προτεινω παρα μονο γκουκλικες θεωριες τις οποιες δεν θεωρω αξιοπιστες αφενος και αφετερου μπορεις καλιστα να τις βρεις και μονος σου και καλυτερα απο μενα.Νομιζω αν πας στην eurogat με δειγμα του νερου σου ,σου κανουν αναλυση της σκληροτητας του και σε βοηθανε να παρεις το καταλληλο φιλτρο.Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο φιλε.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }Bestmax, Water & More, Eurogat

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 23 Φεβ. 2014, 11:51

Νικο η αμαξοστοιχια ξεκινα.. :new_shocked: vbm super domobar double boiler pid v2011 (version 3.5)...αν με ακουσει η wife θα με χωρισει..τι ερωτας με το εργαλειο θεεεεεεε μουυυυυ
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 23 Φεβ. 2014, 17:23

Τα φίλτρα προσωπικά τα χωρίζω σε 2 κατηγορίες α) αυτά που είναι "παθητικά - απλά" και β) στα "ενεργητικά - σύνθετα" οι όροι είναι εντελώς δικής μου έμπνευσης :)

Στην α κατηγορία βάζω τα φίλτρα ενεργού άνθρακα, τα φίλτρα για το χώμα, λιπάσματα, χλώριο, σκουριές κτλ, συνήθως έχουν ένα κοστολόγιο που δεν ξεπερνά τα 60-70€ και θέλουν συνήθως αλλαγή κάθε 6 μήνες.
Αυτά θεωρώ πως αν έχουμε την οικονομική άνεση είναι καλό να τα έχουμε σε όποια βρύση πίνουμε νερό καθότι όπως τα ξέρετε δεν φημιζόμαστε στην Ελλάδα για την άριστη διαχείριση - επεξεργασία του νερού και ειδικά σε αυτήν την εποχή που το κράτος/δήμοι κάνουν περικοπές παντού. Όμως αυτά τα φίλτρα δεν μειώνουν τα άλατα μαγνησίου - ασβεστίου ή αν τα μειώνουν είναι σε μικρό ποσοστό πχ 10-15%.

Στην β κατηγορία βάζω τα φίλτρα - συστήματα φίλτρανσης όπως η αντίστροφη όσμωση. Το κόστος τους είναι αρκετά υψηλό άνω των 300€ και μπορεί να φτάσει ανάλογα με τις ανάγκες μας ακόμα και σε χιλιάδες ευρώ. Πριν προβούμε στην αγορά ενός τέτοιο φίλτρου - συστήματος, θεωρώ απαραίτητη την χημική ανάλυση του νερού, όχι να ρωτήσουμε απλά τον πάροχο.
(Αυτό γιατί στην δουλειά... μου έχει συμβεί πλυντήριο πιάτων να μην πλένει καλά, να αφήνει άλατα, το ρύθμισα κτλ όλα καλά, αλλά αύριο έκανε πάλι τα ίδια. Μην τα πολυλογώ, στο σπίτι του πελάτη το πρωί ο πάροχος έδινε νερό από άλλη πηγή - γεώτρηση και το μεσημέρι έδινε από άλλη... Οπότε μπλέξιμο) Έτσι λόγω του ότι το κόστος μιας τέτοιας λύσης είναι σημαντικό θεωρώ πως πρέπει να μην τσιγκουνευτούμε το κόστος της ανάλυσης που θα μας λύσει τα χέρια και θα μας δώσει σίγουρα αποτελέσματα.
Έτσι όταν απευθυνθούμε στο πωλητή του συστήματος - φίλτρου δεν θα του πούμε " θέλω ένα φίλτρο" αλλά θέλω να μου μειώσεις πχ τα άλατα ασβεστίου, τα άλατα μαγνησίου την αγωγιμότητα σε αυτά τα επίπεδα, ώστε να διασφαλίσουμε το αποτέλεσμα και να μην πάνε τζάμπα τα λεφτά μας.

Τέλος υπάρχουν και οι αφαλατωτές που μειώνουν τα άλατα έχουν "ορμάλ" κοστολόγιο. Βέβαια αυτοί είναι καλό να μπαίνουν σε συνδυασμό με ένα φίλτρο από την α κατηγορία και αφού έχουμε κάνει ένα τεστ το νερό μας με αυτό των ενυδρείων.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 23 Φεβ. 2014, 19:45

Στέλιο πολύ καλά έκανες και την σύνδεσες. Πέρα το από το θέμα της χρηστικότητας στην καθημερινή της λειτουργία (παροχή νερού, αποχέτευση) λόγω rotary αντλίας επιβάλλεται να είναι συνδεδεμένη με δίκτυο νερού καθώς οι αντλίες αυτές είναι σχεδιασμένες για αυτό. Το φίλτρο που σου έγραψε ο Δημήτρης είναι μονόδρομος και αποτελεί επιλογή πολλών από εμάς. Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να προσδιορίσεις ποιός τύπος φίλτρου είναι κατάλληλος για σένα. V,M,S,XL κ.α. Οι τύποι αφορούν την ποσότητα του νερού που θα φιλτράρει το φίλτρο.

http://www.bwt-wam.com/en
Επιλέγεις Products και κάνεις download το datasheet.

Επίσης θα πρέπει να τοποθετήσεις ρυθμιστή πίεσης.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 24 Φεβ. 2014, 22:15

Γιωργο η μηχανη ειναι στο δρομο..απλως προετοιμαζομαι!!Στο φιλτρο κατεληξα.Με ενα σμπαρο δυο παροχες...τι εννοω..και ποσιμο νερο για το σπιτι και ''καλο'' νερο για μηχανη...μετα απο αναλογες ποιοτικες μετρησεις του νερου.Κεφαλή και φιλτρο απο eurogat κοστιζουν 250 euro και περιπου 100 euro το χρονο το ανταλλακτικο φιλτρο.Ενω στην πρωτη περιπτωση το ολο κολπο κοστιζει 310euro και τα φιλτρα 65euro το χρονο.Και ερωτω ο καϊμενος...σε τι πιεση πρεπει να ρυθμισω τη μηχανη?Και την ενδειξη αυτη θα πρεπει να την βλεπω στο μανομετρο και με κλειστη την μηχανη?
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 25 Φεβ. 2014, 15:52

G.F. έγραψε:Στέλιο πολύ καλά έκανες και την σύνδεσες. Πέρα το από το θέμα της χρηστικότητας στην καθημερινή της λειτουργία (παροχή νερού, αποχέτευση) λόγω rotary αντλίας επιβάλλεται να είναι συνδεδεμένη με δίκτυο νερού καθώς οι αντλίες αυτές είναι σχεδιασμένες για αυτό. Το φίλτρο που σου έγραψε ο Δημήτρης είναι μονόδρομος και αποτελεί επιλογή πολλών από εμάς. Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να προσδιορίσεις ποιός τύπος φίλτρου είναι κατάλληλος για σένα. V,M,S,XL κ.α. Οι τύποι αφορούν την ποσότητα του νερού που θα φιλτράρει το φίλτρο.

http://www.bwt-wam.com/en
Επιλέγεις Products και κάνεις download το datasheet.

Επίσης θα πρέπει να τοποθετήσεις ρυθμιστή πίεσης.

Γιωργο ειναι απαραιτητος;.....στα ποσα bar πρεπει να τον ρυθμισω;...θα πρεπει να εχω και την ιδια ενδειξη στο μανομετρο της μηχανης ακομη και οταν θα ειναι κλειστη;Σε ζαλισα;;Βοηθα κι εσυ μαστροδημητρη!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 25 Φεβ. 2014, 17:30

νομίζω να έχεις γύρω στα 4 bar για pre infusion είναι καλά.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Σύνδεση σε δίκτυο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 25 Φεβ. 2014, 19:02

Μην βαλεις ακομα μειωτηρα πιεσης γιατι προφανως δεν γνωριζεις αν θελει μειωση η πιεση.Τα 4 μπαρ ειναι μια χαρα αλλα ποσα δινει η ευδαπ τωρα στο δικτυο σου;Οταν συνδεσεις την μηχανη τοτε θα δεις στο μανομετρο ποσα μπαρ δικτυο εχεις και αποφασιζεις πως να κινηθεις.
Οι περιστροφικες αντλιες μεχρι και τα 6 δεν παθαινουν τιποτις.Και μετα τα 6 ειναι αμελητεα η ζημια τους .Πιο σημαντικο ειναι να μην δουλευουν κατω απο το 1 μπαρ και ακομα πιο σημαντικο να μην εχουν flow rate στην εισοδο τους χαμηλοτερο απο αυτο που ειναι σχεδιασμενες να βγαζουν στην εξοδο τους.Ολα τα υπολοιπα ειναι απλως παραμυθια.Τα κακα του ιντερνετ απο γκουκλικους ερευνητες ξερολες που δεν εχουν δει αντλια εσωτερικα παρα μονο σε φωτο.
Τα 4 μπαρ τα θελεις για το preinfusion κυριως.Οι μειωτηρες πιεσης δεν ειναι καλοι σταθεροποιητες πιεσης τους οποιους εδω που τα λεμε τους εχουμε μεγαλυτερη αναγκη ειδικα αν ανοιξει καποια βρυση την ωρα που κανεις εγχυλιση και στα γ@μ$σ*& ολα.
Mαρεσουν αυτες οι συζητησεις Στελιο. :Yeah: Εχεις βρει το κουμπι μου φιλε :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }μειωτηρας ,πιεσης ,αντλια, bar ,preinfusion

Επόμενο

Επιστροφή στο Φίλτρα νερού

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη