Bezzera BZ99 - Shower screen size

Εδώ, θα βρείτε τα πάντα γύρω από τις καφετιέρες.

Bezzera BZ99 - Shower screen size

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό glutius » 11 Απρ. 2021, 16:27

Χαίρεται πάλι στο forum για το δεύτερο μου post, πρώτο ήτανε για απόψεις για τον μύλο που πήρα(eurogat K5), που εκτός από την κατακράτηση είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Από το ίδιο άτομο που μ πούλησε τον μύλο, πήρα και την εσπρεσιέρα του (μεγάλη αναβάθμιση από pressurized μηχανές που ήμουνα πριν), και ξεκίνησα να παίζω με θερμοκρασίες, χρόνο, τα πάντα και το λατρεύω. Το μόνο μειονέκτημα είναι το μακρύ cooling flush, αλλά εντάξει το συνηθίζω. Επίσης να προσθέσω ότι την πήρα για €200 μαζί με αυτά τα baskets στην εικόνα, δύο Portafilter το ένα bottomless, και ένα tamper.
gear1.jpg


Τώρα για την μηχανή, την έχω καθαρίσει αρκετά και descale, και το μόνο π πρέπει να αλλαχτεί είναι το shower screen, και μάλιστα θέλω να δοκιμάσω αυτά τα nano technology/competition screens, αλλά δεν ξέρω ποιο να πιάσω. Αποτι βρήκα, ένα όχι oem ανταλλακτικό shower screen είναι 58mm, και αυτά π βλέπω στην εικόνα είναι 56mm και 55.4mm και δεν ξέρω αν θα κάνουν. Ρωτάω αν έχει κανείς αυτή την μηχανή ή γενικά ξέρει.
shower screens.png


Ευχαριστώ! :yourock:
glutius
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Απρ. 2021, 12:02
Ονομα: Alexandros
Τοποθεσια: Thessaloniki
Μηχανη: Bezzera BZ99
Μυλος: Eurogat K5
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Bezzera BZ99 - Shower screen size

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Απρ. 2021, 22:43

Στη φωτο που σου βαζω φαινεται ποια σιτα φοραει η δικια σου και μπορεις ευκολα να διαπιστωσεις ποια θα παρεις.
Κατα πασα πιθανοτητα ειναι συμβατη-ιδια με της rancilio η οποια ειναι 58μ.μ. οποτε το μονο που μενει ειναι να το επιβεβεβαιωσεις κι εσυ οπτικα.
bezzera-bz-conical-silicon-group-gasket-blue-[3]-9495-p.jpg
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Bezzera BZ99 - Shower screen size

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό glutius » 27 Απρ. 2021, 13:32

woodsman43 έγραψε:Στη φωτο που σου βαζω φαινεται ποια σιτα φοραει η δικια σου και μπορεις ευκολα να διαπιστωσεις ποια θα παρεις.
Κατα πασα πιθανοτητα ειναι συμβατη-ιδια με της rancilio η οποια ειναι 58μ.μ. οποτε το μονο που μενει ειναι να το επιβεβεβαιωσεις κι εσυ οπτικα.]

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά είχα ξανα δεί αυτή την εικόνα και ξέρω πως είναι 58mm, αλλά δεν έχει καμία σίτα που είναι ακριβώς 58mm ούτε αυτή που έχω τώρα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς την διάμετρο(μόνο μέτρο έχω στο διαμέρισμα), και αυτή είναι η ερώτηση μου αν ξέρει κανείς.
glutius
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Απρ. 2021, 12:02
Ονομα: Alexandros
Τοποθεσια: Thessaloniki
Μηχανη: Bezzera BZ99
Μυλος: Eurogat K5
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Bezzera BZ99 - Shower screen size

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Απρ. 2021, 20:51

Μην κολλας στην διαμετρο.Δεν ειναι πιστονι για να εχει τετοια ακριβεια.Ουτε εχει ιδιαιτερη σημασια αυτο.Τη φωτο στην εβαλα για να δεις ποιο γκρουπ εχεις και να παρεις την αναλογη σιτα.Δυο ειδη ειναι ολα κι ολα.Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο να βρεις ποια σου ταιριαζει.
Ο μονος λογος για να εχεις προβλημα θα ειναι εαν καποιος στο παρελθον εχει βαλει αλλο διασκορπιστη απο τον μαμα με αλλη σιτα.Τοτε ναι θελει προσοχη και ειναι δυσκολο να σου απαντησουμε απο εδω ποια θα ταιραζει.
Καλη επιτυχια. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Bezzera BZ99 - Shower screen size

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό glutius » 29 Απρ. 2021, 12:47

Τέλεια, με τον επόμενο μήνα (όταν έχω λεφτά)αλλάζω και βάζω νέο :)
Ευχαριστώ.
glutius
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Απρ. 2021, 12:02
Ονομα: Alexandros
Τοποθεσια: Thessaloniki
Μηχανη: Bezzera BZ99
Μυλος: Eurogat K5
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron