IKAWA Home Roaster

Ανακαλύπτουμε τα καλύτερα ψηστήρια για οικιακή χρήση

IKAWA Home Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 02 Σεπ. 2021, 21:06

Αισθανόμενος την ανάγκη να αναμετρηθώ με τα ιερά τέρατα του roasting, αποφάσισα να προχωρήσω στην απόκτηση του Ikawa Home, για τις 2 βδομάδες που μου μένουν στην Αθήνα. :Yeah:

Το ψηστήρι ήρθε σε 15 μέρες Ελλάδα από Αγγλία, μαζί με 3 κιλά καφέ διαφορετικής προέλευσης για δοκιμές, αφού πέρασε κανονικά τελωνείο (+290€ επιπλέον). :jerking:

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές, ο χειρισμός του γίνεται πανεύκολα μέσα από το application που κατεβάζεις από το store του κινητού σου.

Αφού όλο το καλοκαίρι πήρα κάποιες συμβουλές από έναν πολύ καλό roaster στην Κέρκυρα, κατάλαβα ότι οι αρχές ψησίματος σε κανονικά επαγγελματικά ψηστήρια είναι αρκετά διαφορετικές σε σχέση με ένα bed fluid roaster.

Επισυνάπτω μερικά μικρά βιντεάκια για μια πρώτη εντύπωση.






Γενικά τα πρώτα καφεδάκια που έχω πιεί είναι ενθαρυντικά καλά. :coffee:
Ikawa Home - Ready to Roast.jpg
Ready to Roast
Ikawa Home - Ready to Roast 2.jpg
Ready to Roast 2
Ikawa Roast Profile Filter - Kenya.jpg
Ikawa App Roast Profile - Kenya Filter
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: IKAWA Home Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Σεπ. 2021, 09:19

Μεγειες καλα ψησιματα.Οποτε ερχεσαι Ελλαδα αγοραζεις και απο κατι.Εχει shoping insperation ο ελλαδικος αερας και γι αυτο την παταμε και αγοραζουμε συνεχεια; :lol:
Ποσα γραμμαρια ψημενου κοκκου παιρνεις απο το νεο σου παιχνιδι;Μου φαινονται λιγα τα γρ.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: IKAWA Home Roaster

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 05 Σεπ. 2021, 13:27

Προκειμενου να αντέξω Δημήτρη 1,5 μήνα στα πεθερικά μου, έπρεπε να βρω με κάτι να ασχοληθώ :Yeah:

Αναλόγως τον κόκκο και αν πρόκειται για ψήσιμο φίλτρου ή για εσπρέσσο, ποικίλει ανάλογα η απώλεια.

Σε αυτή τη Κένυα για φίλτρου, από 60gr παίρνω τελικό βάρος 52,6gr. Από τις 3 διαφορετικές ποικιλίες που έχω δοκιμάσει, δεν έχω πάρει ποτέ κάτω από 52gr σε ότι και αν έχω ψήσει.

Στη Κέρκυρα μπόρεσα και μετρούσα και την ομοιομορφία του ψησίματος με ένα μηχάνημα της Tonino, ήταν εντυπωσιακά ομοιόμορφο το ψήσιμο, σε όλη την πλευρά του puck. Το ίδιο μου είπε και ο roaster εκεί, βλέποντας τον κόκκο και σπάζοντας τον, γενικά δείχνει να ψήνει όμορφα.

Αδυναμίες η home έκδοση φαίνεται να έχει αρκετές, ειδικά ως προς τη μη δυνατότητα σημείωσης πάνω στο διάγραμμα ποτέ γίνεται το drying phase, πότε η Maillard αντιδραση, πότε το 1st crack, όλα αυτά πρέπει να τα σημειώνεις με χαρτί και στυλό.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters


Επιστροφή στο Ψηστήρια (Roasters)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron