Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 01 Ιουν. 2014, 02:20

Καλησπέρα στο forum! Σιγά σιγά λέω να αρχίσω την εξερεύνηση και τους πειραματισμούς...
Με την ταπεινή Delonghi ξέρω πως δεν είμαι για πολλά πολλά, τουλάχιστον έχω αλλάξει το basket σε non pressurized
και αγοράστηκε ο μύλος της Porlex, τον οποίο και αναμένω.

Μέχρι στιγμής δοκιμάζαμε με τον father commercial καφέδες, 250gr πάντα, έτοιμα απο super market.
Καταλήξαμε στον Buondi Prestige ο οποίος για τα, μέχρι στιγμής, γούστα μας είναι πολύ καλός, ωραίο άρωμα και πολύ καλή γεύση, δυνατή.

Πριν λίγες μέρες πήρα τον Habit της Kudu για να δοκιμάσουμε, πολύ καλός αλλα "ελαφρύς" γευστικά.
Συνεχίζοντας θα αγοραστεί σίγουρα ο Tigrato να δούμε τι και πως...

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας, να μου προτείνεται κάποιους καφέδες που πιστεύετε πως θα μας αρέσουν,
γιατί είναι τόσοι πολλοί που πραγματικά θα χαθούμε, σίγουρα θα πάρουμε κάποιες πρωτοβουλίες αλλα μια καθοδήγηση
θα ήταν ευπρόσδεκτη!
Πχ απο Taresso πιστεύετε πως θα άξιζε να πάρω και κάποιους άλλους (μέχρι 7-7.5 τα 250gr), απο Taf ο Sweet Blue που διαβάζω παντού είναι ο καλύτερος vfm τους;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu

Re: Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Ιουν. 2014, 11:54

Καλημερα Κωνσταντινε και καλως ηρθες στο φορουμ.Συμφωνα με τον τιτλο σου βρισκεσαι στην κατασταση της περιπλανησης και της εξερευνησης και η πιθανοτητα να βγαλεις τελειως λαθος συμπερασματα ειναι παρα πολλες.Κρινοντας απο τις γευστικες περιγραφες σου ωραια γευση ,δυνατος ,ελαφρυς γευστικα κλπ θα ελεγα πως οι προσδιορισμοι σου βασιζονται σε λαθος εγχυλισεις η καποια (λογικη σε αυτη τη φαση )αγνοια του τι κανει εναν καφε δυνατο η αδυνατο η ωραιο γευστικα.Ειδικα με τον εσπρεσσο ,μιας και δεν δινεις πληροφοριες για τις εγχυλισεις σου χρονους ποσοτητα κλπ, θα ελεγα πως για να βγαλεις σωστο συμπερασμα για εναν σπεσιαλιτυ καφε θα πρεπει να τον ξεζουμισης με αρκετα σακουλακια και πολλες δοκιμες με αλλαγες σε παραμετρους οπως ειναι τα γραμμαρια η θερμοκρασια η αλεση το πατημα και γενικοτερα η τεχνικη σου.Εδω βεβαια καλο θα ηταν να μεινουμε στους καφεδες που περιγραφει ο τιτλος.Το λεω και για μενα αυτο :tooth:
Θα μπορουσα να σου πω πως η περιγραφη "πολυ καλη γευση δυνατη "που εκανες μπορει να μεταφραστει και σε ενα ποσοστο 20% robusta που μπορει να περιεχει ο καφες που πινεις και σου αρεσει.Αυτο σου το λεω γιατι ο habit που ανεφερες μονο αδυνατη γευση δεν εχει.Προτεινω με υπομονη και επιμονη να διαβαζεις και να κατανοεις ολες αυτες τις διαδικασιες και παραμετρους που απαιτουνται ετσι ωστε να κανεις τις σωστες εγχυλισεις για τον καθε καφε που θα σου επιτρεπουν να προσδιοριζεις καλυτερα τα γευστικα αποτελεσματα καθως και σε ποια συστατικα οφειλεται η γευση που παιρνεις.
Να εισαι καλα και καλη διαμονη σου ευχομαι στην παρεα μας. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 01 Ιουν. 2014, 12:27

Κσλημέρσ Κωνσταντίνε κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι.. no worries ! :tooth:

Βήμα βήμα θα το πας.

Ξεκίνα με ένα καφέ που σου αρέσει γευστικά.

Προσπάθησε να εντάξεις κάποιες παραμέτρους που θα πρέπει να σου γίνουν συνήθεια (ζύγισε τη δόση σου, μέτρα τον χρόνο της εκχύλισης, μέτρα την ποσότητα (ml) αγόρασε δοσομετρικό, προσπάθησε να έχεις ομοιόμορφο πάτημα)

Προσπαθείς να κρατάς όσο μπορείς τις παραμέτρους σταθερές. (δόση καφέ, χρόνο και ποσότητα εκχύλισης)

Όταν ακολουθήσεις τα παραπάνω θα διαπιστώσεις μεγάλη βελτίωση και θα μπορείς πλέον να επικεντρώνεσαι και σε άλλες παραμέτρους που θα σε βελτιώσουν πολύ με αποτέλεσμα να κρίνεις καλύτερα τον / τους καφέδες. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Ιουν. 2014, 12:49

UPDATE.
Τωρα μολις ειδα οτι δεν εχεις παραλαβει το μυλο σου ακομα.Αρα οσα μας ειπες εγιναν με πραλεσμενο καφε ειτε απο το σουπερ μαρκετ ειτε τον habit που ηπιες και μαλιστα με presurized καλαθακι.
Σε αυτη την περιπτωση επαυξανω τα παραπανω που ειπα επι χιλια και σε διαβεβαιωνω οτι τα συμπερασματα σου δεν εχουν καμμια μα καμμια σχεση με τα αποτελεσματα που θα παρεις με αλεσμενο καφε απο το μυλο σου ταιριασμενο στη μηχανη σου εφοσον βεβαια αλλαξεις και το καλαθακι σου σε non-presurized.
Εχεις δρομο ακομα αλλα αφου περιμενεις το μυλο σου εχεις ηδη ξεκινησει την σωστη πορεια :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 01 Ιουν. 2014, 22:16

Καλησπέρα και καλωσόρισες Κωνσταντίνε!

Με την σειρά μου να σου εκθέσω τις απόψεις μου....

Λοιπόν, στην θέση σου θα έβρισκα έναν καφέ που θα μου άρεσε και θα ήταν όσο πιο οικονομικός γίνεται, και θα τον κρατούσα σταθερό για αρκετό καιρό. Αυτό για να μπορώ να πειραματιστώ με χαμηλό κόστος και όταν μία εκχύλιση δεν είναι καλή να την πετάω άφοβα. Αλλά και να μπορώ να σχηματίζω άποψη για τον καφέ από την κρέμα και την γεύση του, πότε έγινε σωστά η εκχύλιση, πότε ήταν underextracked, πότε underextracted, πότε έφταιγε το πάτημα κτλ, δηλαδή για να μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης.

Αμέσως μετά, θα αγόραζα μια ζυγαριά ακριβείας ώστε να βάζω πάντα μια σταθερή ποσότητα καφέ (δες εδώ σχετικά: viewforum.php?f=88) ώστε να μην βάζω πότε περισσότερη πότε λιγότερη και να μπερδεύομαι με το πάτημα.
Στην συνέχεια θα δοκίμαζα πατήματα, πρώτα ελαφρύ, μετά μέτριο, μετά δυνατό κτλ, επίσης να ελέγξεις το μέγεθος του tamper που έχεις. Συνήθως τα πλαστικά εργοστασιακά είναι 4-5-6 χιλιοστά πιο μικρά απ' ότι το καλαθάκι, έτσι αφήνουν μεγάλο κενό και το πάτημα δεν είναι ποτέ σωστό με αποτέλεσμα να μην έχουμε καλές εκχυλίσεις.

Τέλος θα δοκίμαζα διαφορετικές ποσότητες καφέ, περισσότερα λιγότερα gr κτλ.
Καλό θα ήταν αν μπορείς να βγάζεις φωτογραφίες ή βίντεο για να βλέπουμε τις εκχυλίσεις σου και να μπορούμε να σε κατευθύνουμε καλύτερα, και φυσικά να μας γράφεις συχνά τους προβληματισμούς και τις δυσκολίες που συναντάς!

Με το καλό! Σε περιμένουμε :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 02 Ιουν. 2014, 01:54

Σας ευχαριστώ για τις οδηγίες, tamper και non pressurized basket υπάρχουν εδώ και καιρό στον εξοπλισμό!
Με τον habit κάνουμε ακοόμη δοκιμές, παίζουμε και με την ποσότητα και με την πίεση αλλά οι γεύσεις
που δίνει ο συγκεκριμένος καφές δεν μας αρέσει, δεν είναι του "γούστου" μας να το πω αλλιώς, σαν καφές είναι πολύ ωραίος όμως!
Του buondi είναι πιο "μεστή" να την πω, η γεύση του καφέ, κάτι τέτοιο ψάχνουμε, παρόμοιο.

Παντού διαβάζω πως με τον μύλο θα δω μεγάλη διαφορά, αλλα μέχρι να έρθει (σίγουρα είναι 20ημερο), λέω να
δοκιμάσουμε 1-2 250gr, πχ Tigrato και Sweet Blue...
Τελευταία επεξεργασία από KostasMD και 02 Ιουν. 2014, 02:18, έχει υποστεί επεξεργασία 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu

Re: Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 02 Ιουν. 2014, 02:17

Φίλε μου, φυσικά μπορείς να δοκιμάσεις ότι θέλεις, αν και δεν βλέπω που μπορεί να σε βοηθήσει. Είναι σαν να έχεις πάρει μόλις το δίπλωμα και να πας να κάνεις test drive αυτοκίνητα, πιο πολύ θα ξοδευτείς και θα μπερδευτείς παρά θα καταλάβεις.

Επειδή το "μου αρέσει" είναι εντελώς υποκειμενικό προσπάθησε να γίνεις περιγραφικός πχ ο καφές είναι ξινός, είναι πικρός, έχει πολύ πλούσιο σώμα (δηλ οταν αγγίζεις την γλώσσα σου στον διαπιστώνεις ένα φιλμ όπως την αίσθηση που έχεις με το λάδι) ή είναι νερουλός.
Ή η κρέμα του είναι γύρω γύρω καφέ και στη μέση έχει μια άσπρη βούλα κτλ για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Αλλιώς θα τραβήξεις πολύ κουπί :Oops!:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitrism » 20 Ιουν. 2014, 11:51

Καλημερα φιλοι!
Ονομαζομαι Δημητρης. Ηθελα να ρωτησω το παλικαρι με την delonqui ΕC 155 απο που αγορασε το non-pressurised basket γιατι δεν μπορω να βρω κατι στο σκρουντζ. Σκεφτομαι ειτε να παρω την ιδια ειτε να δωσω κατι παραπανω +50 ευρω και να παρω μια gaggia gran style. Η classic πολυ ακριβη στα κυβικα μου.
Ο μυλος που περιμενες να ερθει πως σου φανηκε? Εισαι ευχαριστημενος?
Δεκτη η οποιαδηποτε συμβουλη και γνωμη σε αυτο το σημειο!
Ευχαριστω προκαταβολικα!
dimitrism
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Ιουν. 2014, 11:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Ιουν. 2014, 13:38

Πρωτα θα πηγαινα εδώ με το pf μαζι μου να δω ποιας χωρητικότητας καλαθακι μου κανει.
http://www.koumbis.gr

Εναλακτικα και εδώ.
http://www.buyspares.co.uk/filter/produ ... 6032109900
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Περιπλάνηση και εξερεύνηση!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 23 Μαρ. 2015, 02:40

Μετά απο κάποιες αρκετές δοκιμές καφέδων και αλλαγή εξοπλισμού καταστάλαξα πως ο πατέρας μου
θέλει μόνο αυθεντικό δυνατό ιταλικό καφέ, ότι κι αν του έχω δώσει να δοκιμάσει δεν αλλάζει.
Επειδή θα κάνω μια παραγγελία απο amazon θα παραγγείλω και αυτούς τους δύο για να πειραματιστεί,
μετά ίσως του πάρω Kimbo.

Coffee Direct Italian Coffee Beans
Rave Coffee The Italian Job

Εγώ έχω πάρει αρκετούς απο Αρμενάκο, αρκετό Tigrato και τώρα με περιμένουν Brazil Santa Maria και Brazil Jardim Das Oliveiras
και έχω παραγγείλει επίσης τον Nicaragua La Bendicion.
Μόλις τελειώσω με όλη τη γκάμα απο Taresso θα δοκιμάσω τις ποικιλίες απο Qahwa.
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu

Επόμενο

Επιστροφή στο Commercial & Premium Coffees

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]